Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Kovo » 6

Pusės smėlėtų planetos paplūdimių gali išnyks iki 2100 m

Mokslininkai skelbia, kad apie pusė pasaulio smėlingųjų paplūdimių gali būti prarasta dar iki šio amžiaus pabaigos, jei tik klimato kaitos problema nebus išspręsta.

Naujame tyrime panaudoti 35 metų palydoviniai pakrančių regionų stebėjimų duomenys, kurie buvo apjungti su daugiau nei 80 metų klimato ir jūros lygio kilimo projekcijomis, ir to pagalba sukurta prognozė, kaip planetos pakrantės trauksis per artimiausius 80 metų.

Mokslininkų modeliai rodo, kad iki 50 procentų smėlingųjų pasaulio paplūdimių gali būti prarasta, jei nebus sumažintos  arba ir toliau į viršų kils šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijos.

Netgi per būsimus 30 metų, iki 2050 metų, apie 14 procentų pasaulio smėlio paplūdimių susidurtų su smarkia degradacija.

Vis dėlto, esama ir vilties. O ji skambėtų taip  – „vidutinė emisijų mažinimo politika“, pagal ją ne vėliau kaip iki 2040 metų būtų sumažinamos šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijos, padėsiančios išvengti 40 procentų numatomos erozijos.

Paplūdimių išnykimo situacijos rimtumas skirtingose pasaulio vietose taip pat būtų skirtingas.

Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse, pagal abu klimato scenarijus, erozijos grėsmė yra ypatingai aukšta ir tarp šių šalių įvardinamos Gambija ir Bisau-Gvinėja, kur, tikėtina, bus prarasta daugiau nei 60 procentų smėlingųjų pakrančių, rašo iflscience.com. 

Kitos šalys, kurios kaip prognozuojama susidurs su vienais didžiausių pokyčių, yra Australija, Kanada, Čilė, Meksikas, Kinija, JAV, Rusija bei Argentina.

emisijos, jūros lygis, klimatas, klimato kaita, pakrantė, paplūdimys

„Nors kai kurios smėlio pakrančių dalys didės, daugelyje valstybių apie 80 procentų jų smėlio paplūdimių bus paveikti erozijos. Tos šalys, kuriose smėlio paplūdimiai yra svarbi turistų traukos vieta, susidurs su didžiuliais neigiamais socioekonominiais padariniais. Tokios šalys kaip Australija ir JAV išsiskiria didelėmis smėlio paplūdimių proporcijomis ir jos susidurs su dideliais pokyčiais,“ – aiškino dr. Suzana Ilic, vyresnioji lektorė iš Lankasterio universiteto.

Daugelis šių pokyčių jau yra juntami ir šiuo metu

Ankstesnis tyrimas parodė, kad beveik ketvirtadalis smėlingųjų paplūdimių visame pasaulyje šiuo metu traukiasi daugiau nei 0,5 metro per metus. Tai reiškia, kad jau prarasta daugiau nei 28000 kvadratinių kilometrų paplūdimių teritorija.

Smėlio paplūdimiai yra iškloję apie trečdalį pasaulio pakrančių. Jie yra ypač pažeidžiami jūros lygio pasikeitimams, kadangi per metus ar ištisus dešimtmečius besitęsiantį jūros lygio kilimą jie trauksis kur kas smarkiau, nei olos ar akmeningosios pakrantės, kurios į šiuos procesus sureaguotų tik praėjus dešimtmečiams ar net šimtmečiams.

Daugybė smėlio paplūdimių taip pat yra netoli tankiai apgyvendintų teritorijų – apie 10 procentų visos pasaulio populiacijos gyvena pakrančių regionuose, o smėlio paplūdimiai čia yra tapę svarbia erdve rekreacijai, turizmui ir pramonei.

Nepamirškime ir jų svarbos, kaip gyvenamosios laukinės gamtos buveinės. Be to, paplūdimiai atlieka natūralių barjerų, apsaugančių nuo jūrinių audrų ir ciklonų, vaidmenį.

Tyrimas paskelbtas moksliniame žurnale „Nature Climate Change“. Publikuoja Gismeteo.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
28.03.2020 laikas 18:06 Pas Didžiosios Britanijos Karaliene Aptiktas COVID-19

Karalienė Elžbieta II gavo teigiamą rezultatą COVID-19. Šią šokiruojančią naujieną Bekingemo rūmai patvirtino praėjus kelioms minutėms po to, kai ministras pirmininkas Borisas Džonsonas (Boris Johnson) paskelbė turįs teigiamą koronaviruso rezultatą

...

Skaityti daugiau

28.03.2020 laikas 14:44 Seksas Ir Koronavirusas: Ar Tai Nepavojinga?
Daugybėje šalių įvestas karantinas, milijonai žmonių yra priversti užsidaryti namie, todėl nenuostabu, kad tiek poros, tiek vieniši žmonės svarsto, ką koronavirusas reiškia jų lytiniam gyvenimui, rašoma theguardian.com. Turėdami tai omenyje, trijų skirtingų ekspertų paklausėme penkių pačių aktualiau...

Skaityti daugiau

28.03.2020 laikas 11:59 Panašu, Kad Naujoji Pasaulio Tvarka Prasideda

Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Braunas (Gordon Brown) paragino pasaulio lyderius sukurti laikiną globalios vyriausybės formą, kad būtų įveikta dviguba medicininė ir ekonominė krizė, kurią sukėlė COVID-19 pandemija.

...

Skaityti daugiau

28.03.2020 laikas 07:06 Kovoti Su Virusais Padės Česnakas
Lietuvoje ir kitose valstybėse dėl koronaviruso paskelbta nepaprastoji padėtis. Kad neužsikrėstų ar neužkrėstų kitų, žmonėms gali tekti ištisas savaites praleisti namuose. Todėl reikia apsirūpinti ne tik kruopomis, kitais ilgo galiojimo maisto produktais, bet ir vienu galingiausių prieskonių, saugan...

Skaityti daugiau

27.03.2020 laikas 23:29 Unikalus Jaunystės Receptas: Visiškas Organizmo Atnaujinimas
Tikriausiai visi girdėjote apie daigintus kviečius. Dygimo dieną vandenyje kviečių gyvybingumas padidėja 100 kartų. Tačiau tik keli žmonės žino apie unikalų sudygusių graikinių riešutų receptą, kurio gyvybingumas per 2 savaites, sudygstant vandenyje, padidėja 1000 kartų!...

Skaityti daugiau

27.03.2020 laikas 22:09 Ar 5G tinklas veikia, kaip ligų greitintuvas?
Yra susirūpinimas, kad UK gali stipriai nukentėti nuo koronaviruso dėl 5G tinklo dislokavimo, teigia sąmokslo teoretikai. Šiuo metu visoje Britanijoje ir šiaurės Airijoje užregistruoti 3983 patvirtinti COVID-19 atvejai. Liga greitai išplito nuo tada, kai ji pirmą kartą buvo aptikta 2020 m. sausio 31...

Skaityti daugiau