- 29.06.2023
- 0.0 Reitingas
- 612 Peržiūros
- Komentarai
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, vadinamieji sąmokslo teorijų šalininkai visą laiką buvo teisūs - dirbtinis saldiklis aspartamas yra "labai kancerogeniškas" žmonėms.
Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC), Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vėžio tyrimų padalinio, duomenimis, aspartamo vartojimas yra pavojingas, nes jis sukelia vėžį.
IARC sprendime, kuris buvo baigtas priimti šio mėnesio pradžioje po grupės išorės ekspertų susitikimo, padaryta išvada, kad aspartamas yra mirtinai pavojingas, remiantis visais paskelbtais įrodymais.
Reuters.com praneša: JECFA, PSO priedų komitetas, šiais metais taip pat peržiūri aspartamo naudojimą. Jo posėdis prasidėjo birželio pabaigoje, o savo išvadas jis turėtų paskelbti tą pačią dieną, kai IARC paskelbs savo sprendimą, t. y. liepos 14 d.
Nuo 1981 m. JECFA teigė, kad aspartamas yra saugus vartoti neviršijant leistinų paros normų. Pavyzdžiui, suaugusiam žmogui, sveriančiam 60 kg (132 svarus), reikėtų kasdien išgerti nuo 12 iki 36 skardinių dietinio gazuoto gėrimo, priklausomai nuo aspartamo kiekio gėrime, kad jam kiltų pavojus. Šiai nuomonei pritarė ir nacionalinės reguliavimo institucijos, įskaitant Jungtines Valstijas ir Europą.
IARC atstovas sakė, kad IARC ir JECFA komitetų išvados iki liepos mėn. buvo konfidencialios, tačiau pridūrė, kad jos "papildo viena kitą", o IARC išvada yra "pirmas esminis žingsnis siekiant suprasti kancerogeniškumą". Priedų komitetas "atlieka rizikos vertinimą, kuriuo nustatoma konkrečios rūšies žalos (pvz., vėžio) atsiradimo tikimybė esant tam tikroms sąlygoms ir poveikio lygiui".
Tačiau pramonės atstovai ir reguliavimo institucijos baiminasi, kad abiejų procesų vykdymas maždaug tuo pačiu metu gali sukelti painiavą, teigiama JAV ir Japonijos reguliavimo institucijų raštuose, su kuriais susipažino "Reuters".
"Maloniai prašome abiejų institucijų koordinuoti savo pastangas peržiūrint aspartamą, kad visuomenė išvengtų bet kokios painiavos ar susirūpinimo", - kovo 27 d. laiške PSO generalinio direktoriaus pavaduotojai Zsuzsannai Jakab rašė Japonijos sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos pareigūnė Nozomi Tomita.
Laiške taip pat buvo raginama, kad abiejų institucijų išvados būtų paskelbtos tą pačią dieną, kaip ir dabar. Japonijos atstovybė Ženevoje, kur įsikūrusi PSO, neatsakė į prašymą pateikti komentarą.
DISKUSIJOS
IARC sprendimai gali turėti didžiulį poveikį. 2015 m. jos komitetas padarė išvadą, kad glifosatas yra "tikriausiai kancerogeninis". Praėjus metams, net kai kitos institucijos, pavyzdžiui, Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), tai užginčijo, bendrovės vis dar jautė šio sprendimo poveikį. Vokietijos bendrovė "Bayer" 2021 m. pralaimėjo trečią apeliaciją dėl JAV teismo nuosprendžių, kuriais buvo priteista atlyginti žalą klientams, kaltinantiems savo vėžį dėl glifosato pagrindu pagamintų piktžolių naikinimo priemonių naudojimo.
IARC sprendimai taip pat sulaukė kritikos dėl to, kad sukelia nereikalingą nerimą dėl sunkiai išvengiamų medžiagų ar situacijų. Anksčiau ji yra priskyrusi darbą per naktį ir raudonos mėsos vartojimą prie "tikėtinai vėžį sukeliančių", o naudojimąsi mobiliaisiais telefonais - prie "galimai vėžį sukeliančių", panašiai kaip aspartamą.
"IARC nėra maisto saugos institucija, o jos atlikta aspartamo apžvalga nėra moksliškai išsami ir labai pagrįsta plačiai diskredituotais tyrimais", - sakė Tarptautinės saldiklių asociacijos (ISA) generalinė sekretorė Frances Hunt-Wood.
Organizacija, kurios nariai yra "Mars Wrigley", "Coca-Cola" padalinys ir "Cargill", teigė, kad jai "rimtą susirūpinimą kelia IARC apžvalga, kuri gali klaidinti vartotojus".
Tarptautinės gėrimų asociacijų tarybos vykdomoji direktorė Keitė Loatman (Kate Loatman) teigė, kad visuomenės sveikatos priežiūros institucijos turėtų būti "labai susirūpinusios" dėl "nutekėjusios nuomonės", taip pat įspėjo, kad ji "gali be reikalo suklaidinti vartotojus ir priversti juos vartoti daugiau cukraus, užuot pasirinkus saugius variantus be cukraus ir su mažu jo kiekiu".
Aspartamas jau daugelį metų išsamiai tiriamas. Praėjusiais metais Prancūzijoje atliktas 100 000 suaugusiųjų stebimasis tyrimas parodė, kad žmonėms, vartojantiems didesnius kiekius dirbtinių saldiklių, įskaitant aspartamą, rizika susirgti vėžiu buvo šiek tiek didesnė.
Po to, kai 2000-ųjų pradžioje Ramazzini institute Italijoje buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo pranešta, kad kai kurie pelių ir žiurkių vėžiniai susirgimai yra susiję su aspartamu.
Tačiau pirmuoju tyrimu nepavyko įrodyti, kad aspartamas sukėlė padidėjusią vėžio riziką, o dėl antrojo tyrimo metodikos kilo klausimų ir jį vertinusiai EFSA.
Aspartamą visame pasaulyje naudoti leidžia reguliavimo institucijos, peržiūrėjusios visus turimus įrodymus, o didžiausi maisto produktų ir gėrimų gamintojai dešimtmečius gynė šio ingrediento naudojimą. IARC teigė, kad atlikdama birželio mėn. peržiūrą įvertino 1 300 tyrimų.
Naujausi gaiviųjų gėrimų milžinės "Pepsico" receptų pakeitimai rodo, kad pramonė susiduria su sunkumais, kai reikia suderinti skonio pageidavimus ir susirūpinimą sveikata. 2015 m. "Pepsico" pašalino aspartamą iš gazuotų gėrimų, po metų jį vėl sugrąžino, o 2020 m. vėl pašalino.
Pasak IARC artimų šaltinių, aspartamo įtraukimas į sąrašą kaip galimo kancerogeno siekiama paskatinti atlikti daugiau tyrimų, kurie padės agentūroms, vartotojams ir gamintojams padaryti tvirtesnes išvadas.
Tačiau tikėtina, kad tai vėl sukels diskusijas dėl IARC vaidmens ir apskritai dėl saldiklių saugumo.
Praėjusį mėnesį PSO paskelbė gaires, kuriose vartotojams patariama nenaudoti becukrių saldiklių svorio kontrolei. Šios gairės sukėlė maištą maisto pramonėje, kuri teigia, kad jos gali būti naudingos vartotojams, norintiems sumažinti cukraus kiekį savo racione.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau