- 06.09.2023
- 0.0 Reitingas
- 572 Peržiūrų
- Komentarai
Popiežius Pranciškus pagyrė Čingischano mongolų imperiją, kuri XIII a. išnaikino 11 % pasaulio gyventojų ir netyčia sumažino visuotinį atšilimą.
Pasak popiežiaus, Mongolijos imperijos, kuri prižiūrėjo didžiausią žmonijos istorijoje pasaulinę depopuliaciją, modelis "turėtų būti vertinamas ir iš naujo siūlomas mūsų dienomis".
Čingischanas, gimęs mongolų stepėje kaip Temudžinas, prisimenamas kaip didžiausios istorijoje sausumos imperijos užkariautojas.
Tačiau jis taip pat liko liūdnai pagarsėjęs dėl savo žiaurumo. Jo užkariavimų metu buvo nužudyta 40 mln. žmonių, o tai sudarė 11 % XIII a. pasaulio gyventojų. Mokslininkų teigimu, buvo nužudyta tiek daug žmonių, kad Chanas nesąmoningai "pakeitė pasaulinio atšilimo kryptį".
Popiežius Pranciškus pateikė savo radikalią kairiąją nuomonę apie žiaurų masinį žudiką ir jo Mongolijos imperiją, pagirdamas didžiulę XIII a. valstybę už tai, kad joje "nebuvo konfliktų", taip pat už tai, kad ji "priėmė" įvairių jos valdomų kraštų įvairovę.
Šias pastabas pontifikas išsakė praėjusią savaitę per savo apaštališkąją kelionę į Mongoliją, išaukštindamas dabartinę šalies "religinę laisvę" ir gerai atsiliepdamas apie "epinius Mongolijos imperijos laikus".
Popiežius Pranciškus per vizitą Mongolijoje gyrė Čingischaną, teigdamas, kad šiuolaikiniam pasauliui reikia "iš naujo pasiūlyti" žiauraus žudiko vykdytą žemės rutulio depopuliaciją
"Tai, kad imperija per šimtmečius galėjo apimti tokias tolimas ir įvairias žemes, liudija apie nepaprastą jūsų protėvių gebėjimą pripažinti milžiniškoje teritorijoje gyvenusių tautų išskirtines savybes ir tas savybes panaudoti bendram vystymuisi", - teigė popiežius savo kalboje.
Mongolijos imperijos modelis "turėtų būti vertinamas ir iš naujo siūlomas mūsų dienomis", - pareiškė jis.
"Tegul dangus duoda, kad šiandien šioje nesuskaičiuojamų konfliktų nuniokotoje žemėje, gerbiant tarptautinius įstatymus, būtų atnaujintos sąlygos, kurios kadaise buvo pax mongolica, t. y. konfliktų nebuvimas."
Mongolų imperija atsirado XIII a. pradžioje suvienijus daugybę klajoklių genčių mongolų tėvynėje, vadovaujant Temudžinui, geriausiai žinomam kaip Čingischanas. Klajoklių valstybė pradėjo didelius užkariavimus, iš Mongolijos į visas puses buvo išsiųstos didžiulės armijos. Imperija nuolat augo iki XIII a. pabaigos, apimdama dabartinę Kiniją, visą Vidurinę Aziją, Iraną, taip pat dalį dabartinio Irako, Rusijos, Turkijos ir kitų Europos valstybių, tapdama didžiausia istorijoje vientisa sausumos imperija.
Galiausiai išsiplėtusi imperija subyrėjo dėl įvairių problemų, įskaitant administracines problemas, ginčus dėl paveldėjimo ir religinę įtampą. 1294 m. ji buvo suskaldyta į keturias mažesnes imperijas, bet vėl atgimė kaip laisvesnis federacinis darinys Kinijos mongolų vadovaujamoje Juanų dinastijoje. XIV a. viduryje žlugus imperatoriškajai dinastijai, vieninga mongolų imperija nustojo egzistuoti.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau