- 09.12.2023
- 0.0 Reitingas
- 638 Peržiūros
- Komentarai
Betelgeizė, viena iš geriausiai matomų žvaigždžių mūsų danguje, pastaruosius kelerius metus elgiasi keistai.
Raudonoji superžvaigždė, esanti Oriono žvaigždyne, 2019 m. staiga užgeso, priversdama astronomus susimąstyti, ar ji nesiruošia sprogti.
Dabar mokslininkai prognozuoja, kad gruodžio 12 d. jis beveik visiškai išnyks iš akiračio, nors ir trumpam.
Mokslininkai prognozuoja, kad praskriejantis asteroidas, pavadintas 319 Leona, iki penkių sekundžių užstos Betelgeizės vaizdą iš Žemės - panašiai kaip Mėnulis užtemdo Saulę.
Tai bus proga astronomams surinkti svarbios informacijos apie Betelgeizę (tariama kaip Timo Burtono personažo Beetlejuice'o vardas), kuri galėtų padėti mokslininkams suprasti, kaip gimsta planetų sistemos.
"Tai labai išskirtinis atvejis. Iš esmės tai galimybė, kuri pasitaiko kartą gyvenime", - ketvirtadienį "Business Insider" sakė Paryžiaus observatorijos astrofizikas Miguelis Montargèsas (Miguel Montargès).
Betelgeizės nuotrauka regimojoje šviesoje, daryta iš Žemės. (ESO/Digitalized Sky Survey 2/Davide De Martin)
Asteroidai nuolat praskrieja priešais žvaigždes. Tačiau paprastai jie būna tokie dideli, kad visiškai užstoja žvaigždės šviesą. 319 Leono atveju jis bus idealaus dydžio, kad paliktų "ugnies žiedo" užtemimą, matomą iš Žemės.
Tai reiškia, kad asteroidas užstos ryškiausią Betelgeizės šviesą, tačiau dalį jos spindesio praleis pro debesis, todėl Žemėje esančios observatorijos galės matyti kai kuriuos blankesnius žvaigždės bruožus.
Žvaigždžių fiziką tyrinėjantiems mokslininkams pasisekė. Šiuo metu Žemėje nėra nė vienos observatorijos, kuri galėtų užfiksuoti šią informaciją be asteroido pagalbos, sakė Montargèsas.
Tikimasi, kad okultacija gali padėti sužinoti, kaip karštos, įkrautos dujos juda aplink mirštančią žvaigždę - šis procesas vadinamas žvaigždės konvekcinėmis ląstelėmis, sakė Montargèsas.
O tai svarbu, nes tai gali papasakoti, kaip gimsta tokios planetinės sistemos kaip mūsų, sakė Montargèsas.
Norėdami plika akimi pamatyti Betelgeizę, suraskite pirmąsias tris žvaigždes, sudarančias Oriono diržą (paveikslėlyje). (NASA)
"Tai mums parodys, kokia yra raudonųjų supergarsenybių fizika ir kaip jos paleidžia savo žvaigždinį vėją", - pridūrė jis, pažymėdamas, kad iš šios žvaigždės medžiagos galiausiai gali susidaryti nauja Saulės sistema.
Montargèsas ir jo kolegos koordinuoja maždaug 80 astronomų mėgėjų komandą iš visos Europos, kurie naktį į dangų atsuks savo teleskopus, kad įvykio metu surinktų kuo daugiau informacijos.
"Jei per šią kampaniją gerai dirbsime, jei orai bus palankūs, turėtume turėti galbūt matomos žvaigždės paviršiaus atvaizdą", - sakė Montargèsas.
"Iš to galėsime spręsti apie konvekcijos savybes ir nustatyti, ar ji gali dalyvauti paleidžiant žvaigždės vėją", - sakė jis.
Jei norėsite dalyvauti, turėsite būti itin siaurame, maždaug 60 km (37 mylių) pločio kelyje, kuris turėtų nusidriekti per Pietų Europą į Turkiją, Graikiją, Pietų Italiją, Pietų Ispaniją ir Portugaliją, po to kirsti Atlanto vandenyną ir kirsti patį pietinį Floridos galą.
Tarptautinės okultacijų laiko nustatymo asociacijos (IOTA) interneto svetainėje galite pasitikrinti, ar jūsų vietovė yra tinkama vieta šiam įvykiui stebėti.
Norėdami pamatyti Betelgeizę plika akimi, raskite tris pirmąsias žvaigždes, sudarančias Oriono juostą. Tada kairėje pamatysite rausvą žvaigždę, kuri ir yra Betelgeizė.
Stebėtojai neturėtų tikėtis iš arti pamatyti ugnies žiedą, nes norint pamatyti tiek daug detalių toli esančioje žvaigždėje, reikėtų labai galingo teleskopo. Tačiau jie gali prisidėti prie mokslinio atradimo filmuodami žvaigždės užtemimą savo teleskopais.
Tačiau, kad tai būtų moksliškai naudinga, prie savo observatorijos reikėtų pridėti raudoną, žalią arba mėlyną filtrą ir įvykį įrašyti fotoaparatu, kurio ekspozicijos laikas ne ilgesnis kaip 50 milisekundžių.
Astronomai turėtų įsitikinti, kad įrašo tikslią savo geografinę platumą ir ilgumą, o idealiu atveju turėtų užtikrinti, kad jų įrašai būtų matuojami milisekundžių tikslumu. Tai galima pasiekti naudojant GPS valdomą laiko įterpiklį arba naudojant specialias programėles, skirtas filmuotai medžiagai sinchronizuoti.
IOTA prašo pasidalyti savo stebėjimais su vietos grupėmis, stebinčiomis įvykį, kurias galima rasti jų interneto svetainėje.
Tie, kurie nebus tose vietovėse, taip pat gali prisijungti prie linksmybių - "Virtualus teleskopo projektas" gruodžio 11 d. nuo 20.00 val. vakaro ET tiesiogiai transliuos įvykį internetu.
Šį straipsnį iš pradžių paskelbė "Business Insider".
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau