Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2022 » Rugpjūčio » 14

Žvaigždė Betelgeizė 2019 m. šiek tiek aptemo. Astronomai mano, kad žino kodėl

2019 m. žvaigždė Betelgeizė (Betelgeuse) pastebimai patamsėjo. Dabar nauja analizė atskleidžia, kodėl: Betelgeizė sprogo ir vis dar atsigauna.

Raudonoji žvaigždė supermilžinė, esanti už maždaug 530 šviesmečių nuo Žemės, yra viena ryškiausių naktiniame danguje. Žvaigždė sudaro Oriono (The Hunter /Medžiotojo) žvaigždyno petį.

Be to, ji yra geriatriška: Betelgeizė artėja prie savo žvaigždės gyvenimo pabaigos ir galiausiai sprogs iš Žemės matomoje supernovoje, nors, 2021 m. tyrimų duomenimis, tai gali užtrukti dar 100 000 metų.

2019 m. pabaigoje Betelgeizės šviesa ėmė silpti. Iki 2020 m. vasario mėn. ji neteko dviejų trečdalių įprasto šviesumo, matomo iš Žemės.

Mokslininkai, tyrę keistą silpnėjimą, padarė išvadą, kad ne pati žvaigždė netrukus taps supernova, o milžiniškas dulkių debesis užgožė dalį žvaigždės šviesos.

Susiję: Ryški žvaigždė Betelgeizė gali slėpti gilią, tamsią paslaptį

Dabar mokslininkai, naudodami "Hubble" kosminį teleskopą, atskleidė, kad šis dulkių debesis buvo milžiniško išmetimo iš žvaigždės paviršiaus rezultatas: Žvaigždės viduje galėjo iškilti daugiau nei 1 mln. mylių (1,6 mln. km) skersmens pliūpsnis, sukėlęs žvaigždžių drebėjimo ekvivalentą - smūgį, kuris išmušė žvaigždės paviršiaus gabalą, 400 mln. kartų didesnį nei paprastai matomi Saulės vainikinės masės išmetimai, - pranešė komanda straipsnyje, paskelbtame "arXiv" išankstinių spaudinių duomenų bazėje ir priimtame publikuoti žurnale "The Astrophysical Journal".

"Betelgeizė šiuo metu ir toliau daro labai neįprastus dalykus; jos vidus tarsi šokinėja", - sakė tyrimo autorė Andrea Dupree (Andrea Dupree), Harvardo ir Smitsono astrofizikos centro direktoriaus pavaduotoja.

Pasak A. Dupree, tai yra dar neištirta teritorija žvaigždžių moksle.

"Niekada anksčiau nesame matę didžiulio masės išmetimo iš žvaigždės paviršiaus", - sakė ji. "Liko kažkas, kas vyksta, ko iki galo nesuprantame. Tai visiškai naujas reiškinys, kurį galime tiesiogiai stebėti ir spręsti paviršiaus detales naudodami "Hubble". Stebime žvaigždžių evoliuciją realiuoju laiku".

Į naująjį tyrimą taip pat įtraukta informacija, gauta iš įvairių kitų žvaigždžių observatorijų, pavyzdžiui, Ispanijos Kanarų salose esančios STELLA robotinės observatorijos ir Žemėje skriejančio NASA kosminio aparato STEREO-A.

Sujungę įvairių tipų duomenis, Dupree ir jos komanda sugebėjo sudėlioti sprogimo ir jo padarinių aprašymą.

Išsiveržimas nuplėšė dalį žvaigždės apatinės atmosferos, fotosferos, palikdamas vėsią vietą, kurią dar labiau užgožė išsiveržimo metu susidaręs dulkių debesis.

Viršuje: Pirmuose dviejuose paveikslėliuose, matomuose ultravioletinėje šviesoje Hubble'o kosminiu teleskopu, matomas ryškus, karštas plazmos pliūpsnis, išmestas iš žvaigždės paviršiuje atsiradusios didžiulės konvekcinės ląstelės. Trečiajame skydelyje matyti, kaip išstumtos dujos sparčiai plečiasi į išorę. Jos atvėsta ir suformuoja didžiulį užtemdančių dulkių grūdelių debesį. Paskutiniame paveikslėlyje matyti, kad didžiulis dulkių debesis užstoja šviesą (matomą iš Žemės) nuo ketvirtadalio žvaigždės paviršiaus.

Pasak NASA pranešimo, fotosferos gabalas kelis kartus viršijo Žemės mėnulio masę.

Ši vėsi dėmė ir dulkių debesis paaiškina, kodėl Betelgeizės šviesa susilpnėjo. Tyrėjai nustatė, kad žvaigždė vis dar jaučia atoveiksmį.

Prieš išsiveržimą Betelgeizė pulsavo: 400 dienų ciklu ji tai pritemdavo, tai pašviesėdavo. Dabar šis ciklas bent jau laikinai išnyko.

Tyrėjai nustatė, kad žvaigždės viduje esančios konvekcinės ląstelės vis dar slenka ir trikdo šį modelį.

Žvaigždės išorinė atmosfera gali būti grįžusi į normalią būseną, tačiau jos paviršius vis dar gali virpėti kaip želė, rašoma NASA Hubblesite.

Tyrėjai teigė, kad šis išsiveržimas nėra įrodymas, jog Betelgeizė artimiausiu metu taps supernova, tačiau jis parodo, kaip senos žvaigždės praranda masę.

Jei Betelgeizė galiausiai žus per žvaigždės sprogimą, šviesa bus matoma dieną iš Žemės, tačiau žvaigždė yra per toli, kad turėtų kokį nors kitą poveikį mūsų planetai.

Susijęs turinys:

Kaip ilgai gyvena žvaigždės?

Raudonosios superžvaigždės "šoka", nes turi per daug dujų

15 nepamirštamų žvaigždžių vaizdų

Šį straipsnį iš pradžių paskelbė "Live Science". Originalų straipsnį skaitykite čia.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.10.2022 laikas 22:49 Kaip sužinoti, kad žmogus jūsų nemyli ar net nemylėjo
Gyvenate kartu jau metus, bet vis dar jaučiate, kad nėra meilės. Čia nėra vyras, kuris jus myli, ir galbūt jis niekada jūsų nemylėjo. Bet kaip tai sužinoti? Kad jis buvo tikslesnis už įprastą intuiciją ir asmeninius pojūčius. Apie tai ir kalbėsime. J...

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 20:06 Kaip Federalinis rezervų bankas naudojasi "klimato kaita" kaip pretekstu sukurti Amerikos socialinio kredito sistemą
Federalinis rezervų bankas, prisidengdamas planetos gelbėjimu nuo "žmogaus sukeltos klimato kaitos", imasi veiksmų, kad Amerikoje būtų įdiegta Kinijos stiliaus socialinio kredito sistema.

Skaityti daugiau

04.10.2022 laikas 19:27 CDC patvirtino ryšį tarp aliuminio, esančio skiepuose, ir vaikų astmos
CDC patvirtino, kad žalingos vaikiškų skiepų sudedamosios dalys gali būti daugelio ligų, įskaitant neurologinius sutrikimus, autizmą ir astmą, priežastimi.

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:41 Receptai | Patiekalai Saldžios baltos duonos riekelės su cinamonu
Kiaušinius išplakame su pienu ir cukrumi. Plakinyje mirkome forminės duonos riekeles ir kepame keptuvėje įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Iškeptas, dar karštas, riekeles apibarstome cinamonu. Skanaus!...

Skaityti daugiau

02.10.2022 laikas 08:37 Receptai | Patiekalai Netikras zuikis su žaliaisiais žirneliais
Jeigu netikras zuikis keliaus ant vaišių stalo, galima jį papuošti... iš kvapiųjų pipirų padaryti akytes ir nosytę, o iš lauro lapų – auseles. Skanaus!

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau