Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2022 » Rugpjūčio » 14

Žvaigždė Betelgeizė 2019 m. šiek tiek aptemo. Astronomai mano, kad žino kodėl

2019 m. žvaigždė Betelgeizė (Betelgeuse) pastebimai patamsėjo. Dabar nauja analizė atskleidžia, kodėl: Betelgeizė sprogo ir vis dar atsigauna.

Raudonoji žvaigždė supermilžinė, esanti už maždaug 530 šviesmečių nuo Žemės, yra viena ryškiausių naktiniame danguje. Žvaigždė sudaro Oriono (The Hunter /Medžiotojo) žvaigždyno petį.

Be to, ji yra geriatriška: Betelgeizė artėja prie savo žvaigždės gyvenimo pabaigos ir galiausiai sprogs iš Žemės matomoje supernovoje, nors, 2021 m. tyrimų duomenimis, tai gali užtrukti dar 100 000 metų.

2019 m. pabaigoje Betelgeizės šviesa ėmė silpti. Iki 2020 m. vasario mėn. ji neteko dviejų trečdalių įprasto šviesumo, matomo iš Žemės.

Mokslininkai, tyrę keistą silpnėjimą, padarė išvadą, kad ne pati žvaigždė netrukus taps supernova, o milžiniškas dulkių debesis užgožė dalį žvaigždės šviesos.

Susiję: Ryški žvaigždė Betelgeizė gali slėpti gilią, tamsią paslaptį

Dabar mokslininkai, naudodami "Hubble" kosminį teleskopą, atskleidė, kad šis dulkių debesis buvo milžiniško išmetimo iš žvaigždės paviršiaus rezultatas: Žvaigždės viduje galėjo iškilti daugiau nei 1 mln. mylių (1,6 mln. km) skersmens pliūpsnis, sukėlęs žvaigždžių drebėjimo ekvivalentą - smūgį, kuris išmušė žvaigždės paviršiaus gabalą, 400 mln. kartų didesnį nei paprastai matomi Saulės vainikinės masės išmetimai, - pranešė komanda straipsnyje, paskelbtame "arXiv" išankstinių spaudinių duomenų bazėje ir priimtame publikuoti žurnale "The Astrophysical Journal".

"Betelgeizė šiuo metu ir toliau daro labai neįprastus dalykus; jos vidus tarsi šokinėja", - sakė tyrimo autorė Andrea Dupree (Andrea Dupree), Harvardo ir Smitsono astrofizikos centro direktoriaus pavaduotoja.

Pasak A. Dupree, tai yra dar neištirta teritorija žvaigždžių moksle.

"Niekada anksčiau nesame matę didžiulio masės išmetimo iš žvaigždės paviršiaus", - sakė ji. "Liko kažkas, kas vyksta, ko iki galo nesuprantame. Tai visiškai naujas reiškinys, kurį galime tiesiogiai stebėti ir spręsti paviršiaus detales naudodami "Hubble". Stebime žvaigždžių evoliuciją realiuoju laiku".

Į naująjį tyrimą taip pat įtraukta informacija, gauta iš įvairių kitų žvaigždžių observatorijų, pavyzdžiui, Ispanijos Kanarų salose esančios STELLA robotinės observatorijos ir Žemėje skriejančio NASA kosminio aparato STEREO-A.

Sujungę įvairių tipų duomenis, Dupree ir jos komanda sugebėjo sudėlioti sprogimo ir jo padarinių aprašymą.

Išsiveržimas nuplėšė dalį žvaigždės apatinės atmosferos, fotosferos, palikdamas vėsią vietą, kurią dar labiau užgožė išsiveržimo metu susidaręs dulkių debesis.

Viršuje: Pirmuose dviejuose paveikslėliuose, matomuose ultravioletinėje šviesoje Hubble'o kosminiu teleskopu, matomas ryškus, karštas plazmos pliūpsnis, išmestas iš žvaigždės paviršiuje atsiradusios didžiulės konvekcinės ląstelės. Trečiajame skydelyje matyti, kaip išstumtos dujos sparčiai plečiasi į išorę. Jos atvėsta ir suformuoja didžiulį užtemdančių dulkių grūdelių debesį. Paskutiniame paveikslėlyje matyti, kad didžiulis dulkių debesis užstoja šviesą (matomą iš Žemės) nuo ketvirtadalio žvaigždės paviršiaus.

Pasak NASA pranešimo, fotosferos gabalas kelis kartus viršijo Žemės mėnulio masę.

Ši vėsi dėmė ir dulkių debesis paaiškina, kodėl Betelgeizės šviesa susilpnėjo. Tyrėjai nustatė, kad žvaigždė vis dar jaučia atoveiksmį.

Prieš išsiveržimą Betelgeizė pulsavo: 400 dienų ciklu ji tai pritemdavo, tai pašviesėdavo. Dabar šis ciklas bent jau laikinai išnyko.

Tyrėjai nustatė, kad žvaigždės viduje esančios konvekcinės ląstelės vis dar slenka ir trikdo šį modelį.

Žvaigždės išorinė atmosfera gali būti grįžusi į normalią būseną, tačiau jos paviršius vis dar gali virpėti kaip želė, rašoma NASA Hubblesite.

Tyrėjai teigė, kad šis išsiveržimas nėra įrodymas, jog Betelgeizė artimiausiu metu taps supernova, tačiau jis parodo, kaip senos žvaigždės praranda masę.

Jei Betelgeizė galiausiai žus per žvaigždės sprogimą, šviesa bus matoma dieną iš Žemės, tačiau žvaigždė yra per toli, kad turėtų kokį nors kitą poveikį mūsų planetai.

Susijęs turinys:

Kaip ilgai gyvena žvaigždės?

Raudonosios superžvaigždės "šoka", nes turi per daug dujų

15 nepamirštamų žvaigždžių vaizdų

Šį straipsnį iš pradžių paskelbė "Live Science". Originalų straipsnį skaitykite čia.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
28.06.2019 laikas 18:14 Receptai Grikių košė su kepintomis morkomis

Gaminame. Grikių košė su kepintomis morkomis Grikius nuplauname. Puode užviriname 2 stiklines sultinio (arba vandens) ir suberiame grikių kruopas. Puodą uždengiame dangčiu ir kaitiname ant labai mažos ugnies apie 15-20 minučių,...

Skaityti daugiau

16.09.2018 laikas 10:58 Receptai Vaistažolių mišiniai kataraktos gydymui, profilaktikai
Katarakta liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai kataraktos gydymui, kataraktos gydymas, receptai kataraktai, profilaktikai, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip ...

Skaityti daugiau

30.01.2020 laikas 08:50 Receptai Riešutų sviesto sausainiai

Visus ingredientus išmaišykite iki vientisos tirštos masės. Skardą išklokite kepimo popieriumi ir dėkite ant jos po gerą šaukštą tešlos. Suspauskite šakute. Sausainius kepkite 10 – 12 minučių iki 180 laipsnių įkaitintoje ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.12.2024 laikas 17:17 Kaip sustabdyti plaukų slinkimą: SUPER veiksmingos priemonės
Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria daugelis, o natūralios priemonės gali būti puikus sprendimas. Nuo senovės žmonės naudojosi įvairiais augalais ir žolelėmis, kad sustiprintų plaukų šaknis ir išvengtų slinkimo. Šiame straipsnyje apžvel...

Skaityti daugiau

22.12.2024 laikas 17:05 Nežemiška gyvybė: galimybės ir iššūkiai kosmose

Mokslininkai vis dažniau kelia klausimą: ar gyvybė gali egzistuoti kosmose, toli nuo mūsų planetos, net ir ekstremaliausiose sąlygose? Nuo tardigradų iki termofilinių bakterijų, Žemėje yra daugybė organizmų, kurie sugeba išgyventi net ir pačiose s...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau