Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2024 » Sausio » 22

Debesų svoris yra neįtikėtinai didelis, tad kaip jie gali išsilaikyti danguje?

Debesų svoris yra neįtikėtinai didelis, tad kaip jie gali išsilaikyti

Ar kada nors susimąstėte, kodėl debesys lieka danguje? Šį klausimą daugeliui iš mūsų yra uždavę smalsūs vaikai, ir ne visada lengva jį paaiškinti. Tačiau supratus, kas už to slypi, galima šiek tiek nušviesti šį gamtos reiškinį.

Priešingai paplitusiai nuomonei, debesys plūduriuoja ne todėl, kad jų tankis mažesnis nei po jais esančio oro. Tai susiję su oro ir vandens garų judėjimu. Kai oras prie Žemės paviršiaus įkaista, jis kyla aukštyn ir kartu su savimi pasiima vandens garus. Šis kylantis oras yra mažiau tankus už aplinkinį azotą ir deguonį, todėl susidaro jėga, kuri kelia debesis aukštyn ir laiko juos virš vandens. Šis principas panašus į tai, kaip balionai atšoka nuo žemės.

Tačiau kodėl debesys nekyla neribotą laiką kaip helio pripildyti balionai? Atsakymas slypi oro atvėsime. Kai oras atvėsta, ore susiformuoja vandens ir ledo lašeliai, kurie ir sukuria debesis, kuriuos matome. Šie lašeliai sudaro tik nedidelę debesies tūrio dalį, tačiau dėl didelio pačių debesų tūrio jie sparčiai didėja.

Taigi kaip šie sunkūs lašeliai laikosi danguje? Svarbiausia - jų paviršiaus plotas. Kiekvieno atskiro lašelio paviršiaus plotas yra didelis, o tai sukuria aukštyn kylančią jėgą, vadinamą oro pasipriešinimu arba plūdrumo jėga. Ši jėga neutralizuoja gravitaciją ir išlaiko lašelius ore. Mažų lašelių galutinis greitis yra mažas, t. y. jie krenta lėtai, o po jais esantis oras juos lengvai stumia aukštyn.

Tačiau ši pusiausvyra netrunka amžinai. Debesies viduje lašeliai susiduria ir susijungia, sudarydami didesnius lašelius. Kadangi šie lašeliai tampa sunkesni, palyginti su jų paviršiaus plotu, galiausiai jie tampa per sunkūs oro pasipriešinimui, kad galėtų pasipriešinti gravitacijai. Tuomet jie krenta iš dangaus kaip lietaus lašai.

Pasak knygos "Debesų fizika" (The Physics of Clouds) autoriaus Louiso J. Battano, 10 mikronų spindulio lašas krinta 1 cm/s greičiu, o 50 mikronų spindulio lašas - 26 cm/s greičiu. Kai spindulys viršija 0,1 milimetro, oro pasipriešinimo nebepakanka, kad lašeliai išsilaikytų ore, ir pradeda lyti.

Suprasdami debesų mokslinius pagrindus, galėsime įvertinti mūsų atmosferos grožį ir sudėtingumą. O kai kitą kartą jūsų vaikas paklaus, kodėl debesys lieka danguje, galėsite drąsiai paaiškinti oro pasipriešinimo ir gravitacijos vaidmenį šiame gamtos reiškinyje.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
10.01.2019 laikas 14:51 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis kaštonais
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Paprastasis kaštonas liaudies medicinoje, kaštonais, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina.

Skaityti daugiau

26.06.2019 laikas 20:30 Receptai Neįprasti varškėčiai. Minkšti, purūs ir labai skanūs
Tai ne varškėčiai, tai kažkas stebuklingo! Minkšti, purūs ir labai skanūs! Patiekite su grietinės padažu (sumaišykite grietinę ir cukraus pudrą) arba su mėgstama uogiene. Skanaus!

Skaityti daugiau

18.09.2019 laikas 07:03 Receptai Avižiniai pyragėliai su braškėmis

Braškes supjaustykite smulkiais kubeliais, berkite ant jų tarkuotą citrinos žievelę, cukrų, kukurūzų krakmolą ir išmaišykite. Šį braškių ruošinį dėkite į kepimo skardą ant jau paruošto pagrindo. Braškes apibarstykite likusiu pa...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau