Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2024 » Sausio » 22

Debesų svoris yra neįtikėtinai didelis, tad kaip jie gali išsilaikyti danguje?

Debesų svoris yra neįtikėtinai didelis, tad kaip jie gali išsilaikyti

Ar kada nors susimąstėte, kodėl debesys lieka danguje? Šį klausimą daugeliui iš mūsų yra uždavę smalsūs vaikai, ir ne visada lengva jį paaiškinti. Tačiau supratus, kas už to slypi, galima šiek tiek nušviesti šį gamtos reiškinį.

Priešingai paplitusiai nuomonei, debesys plūduriuoja ne todėl, kad jų tankis mažesnis nei po jais esančio oro. Tai susiję su oro ir vandens garų judėjimu. Kai oras prie Žemės paviršiaus įkaista, jis kyla aukštyn ir kartu su savimi pasiima vandens garus. Šis kylantis oras yra mažiau tankus už aplinkinį azotą ir deguonį, todėl susidaro jėga, kuri kelia debesis aukštyn ir laiko juos virš vandens. Šis principas panašus į tai, kaip balionai atšoka nuo žemės.

Tačiau kodėl debesys nekyla neribotą laiką kaip helio pripildyti balionai? Atsakymas slypi oro atvėsime. Kai oras atvėsta, ore susiformuoja vandens ir ledo lašeliai, kurie ir sukuria debesis, kuriuos matome. Šie lašeliai sudaro tik nedidelę debesies tūrio dalį, tačiau dėl didelio pačių debesų tūrio jie sparčiai didėja.

Taigi kaip šie sunkūs lašeliai laikosi danguje? Svarbiausia - jų paviršiaus plotas. Kiekvieno atskiro lašelio paviršiaus plotas yra didelis, o tai sukuria aukštyn kylančią jėgą, vadinamą oro pasipriešinimu arba plūdrumo jėga. Ši jėga neutralizuoja gravitaciją ir išlaiko lašelius ore. Mažų lašelių galutinis greitis yra mažas, t. y. jie krenta lėtai, o po jais esantis oras juos lengvai stumia aukštyn.

Tačiau ši pusiausvyra netrunka amžinai. Debesies viduje lašeliai susiduria ir susijungia, sudarydami didesnius lašelius. Kadangi šie lašeliai tampa sunkesni, palyginti su jų paviršiaus plotu, galiausiai jie tampa per sunkūs oro pasipriešinimui, kad galėtų pasipriešinti gravitacijai. Tuomet jie krenta iš dangaus kaip lietaus lašai.

Pasak knygos "Debesų fizika" (The Physics of Clouds) autoriaus Louiso J. Battano, 10 mikronų spindulio lašas krinta 1 cm/s greičiu, o 50 mikronų spindulio lašas - 26 cm/s greičiu. Kai spindulys viršija 0,1 milimetro, oro pasipriešinimo nebepakanka, kad lašeliai išsilaikytų ore, ir pradeda lyti.

Suprasdami debesų mokslinius pagrindus, galėsime įvertinti mūsų atmosferos grožį ir sudėtingumą. O kai kitą kartą jūsų vaikas paklaus, kodėl debesys lieka danguje, galėsite drąsiai paaiškinti oro pasipriešinimo ir gravitacijos vaidmenį šiame gamtos reiškinyje.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
11.09.2019 laikas 20:44 Receptai – Patiekalai Purūs kefyriniai paplotėliai
Tokiais puriais paplotėliais dažnai mane lepino močiutė, kepė juos kiekvieną savaitę. Kaip sunku būdavo sulaukti, kol jie nors truputį atauš… Dabar aš gaminu tokius paplotėlius savo artimiesiems, kuo jie neapsakomai džiaugiasi!...

Skaityti daugiau

04.06.2019 laikas 21:34 Receptai – Patiekalai Varškės pyragaičiai «Varškėčiai»

Manau, kad kiekviena mama savo vaikui gamina varškėčius, bet jie ne visada būna purūs ir minkšti. Aš jums pasakysiu, kaip greitai ir labai skaniai pasigaminti varškėčius. Labai svarbu, įtikti savo vaikams skaniais patiekalais.<...

Skaityti daugiau

12.11.2019 laikas 20:29 Receptai – Patiekalai Avižiniai sausainiai su bananais ir šokoladu

Dubenyje sumaišykite avižų dribsnius, smulkintus riešutus, kokosų drožles, visas sėklas, smulkiais gabaliukais smulkintą šokoladą, razinas, cinamoną, cukrų ir žiupsnį druskos. Atskirame inde šakute sutrinkite bananą. Įmuškite k...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.05.2024 laikas 14:13 Mirtinas gėrimas ar panacėja? Ką mokslas mano apie arbatinį grybą

Arbatinio grybo pagrindu pagamintam gėrimui, arba kombučai, priskiriama daug naudingų savybių. Teigiama, kad jis padeda išlaikyti svorį, normalizuoja virškinamojo trakto veiklą, gerina odos būklę ir padeda kovoti su daugeliu ligų.

...

Skaityti daugiau

21.05.2024 laikas 06:55 2024 m. gegužės 21 d. horoskopas: žvaigždės atskleidžia visų Zodiako ženklų likimo paslaptis
Su jausmais ir emocijomis šiandien bus gerai, aistras-smurtą asmeniniame gyvenime daugeliui teikia Mėnulis Skorpione ir įtemptas aspektas su Plutonu.

Skaityti daugiau

20.05.2024 laikas 20:28 Finansinis horoskopas gegužės 21 2024 visiems Zodiako ženklams
Finansų srityje būkite pasirengę maloniems netikėtumams. Galbūt rasite slėptuvę senoje piniginėje arba pagaliau grąžinsite skolą, apie kurią jau buvote pamiršę.

Skaityti daugiau