Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2024 » Balandžio » 2

Kaip karščiavimas naikina mikrobus?

Kaip karščiavimas naikina mikrobus?

Galbūt girdėjote, kad karščiavimas padeda kovoti su infekcijomis. Bet kaip tiksliai jie tai daro?

Turbūt žinote peršalimo ir gripo sezono požymius: gerklės skausmas, užgulta nosis ir kartais baisus karščiavimas.

Galbūt girdėjote, kad karščiavimo šiluma padeda organizmui atsigauti po ligos. Bet kaip tiksliai karščiavimas padeda sunaikinti mikrobus organizme?

Mokslininkai žino, kad padidėjusi kūno temperatūra padeda imuninei sistemai kovoti su infekcija.

Tačiau norint užkirsti kelią ligai, gali nepakakti vien tik padidinto karščio, todėl turi būti įtraukti ir kiti imuniniai veiksniai.

Karščiavimas prasideda, kai imuninės ląstelės infekcijos vietoje išskiria priešuždegiminius citokinus – baltymus, kurie sustiprina imuninį atsaką. Kad sukeltų karščiavimą, kai kurie citokinai keliauja į smegenis ir susimaišo su pagumburiu, kuris, be kitų kūno funkcijų reguliavimo, veikia kaip kūno termostatas. Ten citokinai skatina fermentų, kurie sintezuoja karščiavimą sukeliančius cheminius signalus, vadinamus prostaglandinais, gamybą.

Tiesą sakant, manoma, kad karščiavimą slopinantys vaistai, tokie kaip acetaminofenas ir ibuprofenas, blokuoja šių prostaglandinų gamybą.

Prostaglandinai inicijuoja keletą pokyčių organizme, kurie sukelia karščiavimą, kuris dažnai apibrėžiamas kaip kūno temperatūra ne mažesnė kaip 100,4 laipsnio Farenheito (38 laipsnių Celsijaus). Veikdami per cheminius nervų sistemos pasiuntinius, jie skatina šilumos susidarymą rudųjų riebalų atsargose, kurios degina cukrų. Jie taip pat sukelia raumenų drebulį, kad kauptųsi šiluma, ir riboja šilumos nuostolius, sutraukdami kraujagysles, ypač šalia galūnių, pavyzdžiui, rankų ir kojų.

Tačiau kaip karščio pakėlimas paveikia grumtynes tarp patogenų ir imuninės sistemos?

„Įrodyta, kad aukšta temperatūra padidina imuninį atsaką, stimuliuodama tiek įgimtą, tiek adaptacinį imuninės sistemos skyrių”, – sakė Blomqvistas. Pirmoji kontroliuoja apibendrintas imunines reakcijas, o antroji „išmoksta“ kovoti su naujais patogenais, jiems patekus į organizmą. „Tačiau pagrindiniai mechanizmai nėra iki galo suprantami“, – pažymėjo jis.

Tačiau yra specifinių imuninės sistemos elementų, kuriuos, kaip manoma, stiprina karščiavimas. Pirmosios atsakomosios imuninės ląstelės, vadinamos neutrofilais, užkrėstoje vietoje yra įtraukiamos į pirmąsias linijas- šios ląstelės miršta netrukus po tarnybos, todėl karščiavimas gali paskatinti didesnį skaičių pašaukti į mūšio lauką.

Taip pat yra įrodymų, kad karščiuojant vadinamosioms dendritinėms ląstelėms atsiranda stipresnis polinkis įsisavinti kenksmingus mikrobus. Suvalgydamos mikrobus, ląstelės gali pateikti mikrobų fragmentus adaptyvioms imuninėms ląstelėms, suteikdamos joms informacijos, kaip surengti ataką, pritaikytą įsibrovėlių atžvilgiu.

Tyrėjai taip pat pasiūlė, kad karščiavimas gali sumažinti patogeno galimybes laimėti mūšį pasodinus jį į karštą vietą. Jei svetimkūnis užkrės kūną esant normaliai temperatūrai, perkaitęs našumas gali susilpnėti, nes jo fermentai gali pradėti „virti“, prarasdami formą ir funkcionalumą. Tačiau, jei patogenas išsivysto taip, kad atlaikytų karščiavimą, jis gali tapti mažiau įgudęs užkrėsti žmones esant normaliai kūno temperatūrai. Iš esmės patogenas gali atsidurti „sugauti 22“ scenarijuje.

Mokslininkai susiduria su dideliu iššūkiu išsiaiškinti, kaip karščiavimas kovoja su infekcija - citokinai, kurie sukelia karščiavimą, taip pat sustiprina kitas imunines funkcijas, todėl sunku atskirti karščiavimo poveikį nuo šių kitų imuniteto stiprintuvų. Pavyzdžiui, priešuždegiminiai citokinai skatina imuninių ląstelių migraciją po kūną. Tai nukreipia juos į užkrėstą vietą, taip pat į imuninius audinius, tokius kaip limfmazgiai, kur adaptyviosios imuninės ląstelės yra treniruojamos kovoti su infekcija.

Nors citokinai taip pat atlieka savo vaidmenį, Blomqvistas teigė, kad karščiavimas atlieka svarbų vaidmenį kovojant su įsibrovėliais.

Tyrimai rodo, kad intensyviosios terapijos pacientai dažniau pasveiksta nuo infekcijos, jei pradeda karščiuoti. Karščiavimą slopinančių vaistų poveikis taip pat iškalbingas- gydytojai gali manyti, kad būtina juos skirti, jei nerimauja, kad paciento karščiavimas pakils iki pavojingos temperatūros, tačiau ne tokiais sunkiais atvejais šių vaistų vartojimas gali nuginkluoti organizmo apsaugą.

Stipriausi įrodymai apie teigiamą karščiavimo poveikį gaunami iš ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų, rodančių padidėjusį mirtingumą nuo infekcijų, kai skiriami karščiavimą mažinantys vaistai, – pažymėjo Blomqvistas.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-10-12 laikas 17:53 Receptai Uzbekiški mantai su faršu
Aš pati tikrai itin mėgstu keliauti, bet, kad ir kaip gaila, negaliu kiekvieną savaitę aplankyti vis naujos šalies. Tačiau tikriausiai galiu, kad ir kiekvieną dieną, pasilepinti įvairių tautų nacionaliniais (ir ne tik nacionalinia...

Skaityti daugiau

2020-07-01 laikas 12:19 Receptai Tinginys su riešutų sviestu ir karameliniu kondensuotu pienu
Na kas nėra ragavęs tinginio? Tikriausiai jį valgė visi. Ar dažnai mėgstate jį pasigaminti ir pasilepinti? Šį kartą jį gaminsime vos iš 4 ingredientų ir gaminsime su riešutų sviestų. Skonis pranoksta visus lūkesčius, nes rezultat...

Skaityti daugiau

2019-11-28 laikas 11:13 Receptai Krabų Lazdelių Mišrainė Su Morkomis
Virtuve tavo namuose. Gaminame. Krabų lazdelių mišrainė su morkomis. Pagal skonį dedame druskos, pipirų ir majonezo, išmaišome. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 13:03 Agrastų Nauda Žmogaus Organizmui: Vitaminai, Poveikis ir Vartojimo Patarimai
Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kokią naudą agrastai teikia organizmui, kaip jie veikia biologiškai, kokius kiekius reikėtų vartoti ir kokios galimos kontraindikacijos. Pasiruoškite atrasti, kodėl šios uogos turėtų tapti jūsų mitybos dalimi!...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:52 Dėmesys ir Rūpestis Santykiuose: Kaip Vyrai ir Moterys Juos Suvokia
Kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį? Atraskite psichologines įžvalgas ir patarimus, kaip kurti harmoningus santykius. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį, remdamiesi moksliniais ir psichologiniai...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:31 10 Požymių, Kad Jūsų Santykiai Gali Būti Nesuderinami: Psichologinės Įžvalgos
Šiame straipsnyje aptarsime 10 požymių, rodančių, kad jūsų santykiai gali būti nesuderinami, remdamiesi psichologinėmis įžvalgomis ir ekspertų komentarais. Taip pat pateiksime praktinius patarimus, kaip spręsti šias problemas, ir naujausius pavyzdžiu...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 20:00 Padidėjęs kraujospūdis: požymiai, kad jums trūksta magnio
Magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerina širdies veiklą. Sužinokite, kaip jo trūkumas veikia sveikatą ir kaip natūraliai sumažinti hipertenziją! Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kaip magnis veikia mūsų organizmą, kodėl jo trūkumas yra toks...

Skaityti daugiau