Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2024 » Gegužės » 16

"Neįmanoma" milžiniška planeta apstulbino mokslininkus

"Neįmanoma" milžiniška planeta apstulbino mokslininkus

Tarptautinė astronomų komanda, vadovaujama Lježo universiteto EXOTIC laboratorijos tyrėjų, bendradarbiaudama su Masačusetso technologijos institutu ir Andalūzijos astrofizikos institutu, atrado "neįmanomą" milžinišką planetą, kurios tankis prilygsta cukraus vatos tankiui.

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Astronomy", o Phys.org pateikia trumpą santrauką. Milžiniška planeta pavadinta WASP-193b. Ji yra itin mažo tankio ir sukasi aplink tolimą žvaigždę, panašią į mūsų Saulę. Planeta nuo Žemės nutolusi per 1 200 šviesmečių.

Skaičiavimai parodė, kad jos skersmuo 50 proc. didesnis už Jupiterio skersmenį, tačiau ji 7 kartus lengvesnė už Jupiterį. Parametrai padėjo apskaičiuoti jos tankį, kuris, kaip paaiškėjo, yra artimas cukraus vatos tankiui.

"WASP-193b yra antra mažiausiai tanki iki šiol atrasta planeta po Kepler-51d, kuri yra daug mažesnė", - sakė pagrindinis autorius Khalid Barkaoui. - Dėl itin mažo tankio ši planeta yra tikra anomalija tarp daugiau nei 5 000 iki šiol atrastų egzoplanetų. Tokio itin mažo tankio neįmanoma atkurti standartiniais dujinių milžinių modeliais, net ir svarstant nerealistinį planetos be branduolio struktūros scenarijų."

Planeta buvo atrasta vykdant projektą WASP (angl. Wide Angle Search for Planets). Observatorija reikiamus duomenis rinko nuo 2006 m. Sukaupti duomenys leido nustatyti, kad planeta kas 6,25 dienos praeina priešais žvaigždę, užstodama jos šviesą nuo stebėtojo.

Vėliau anomalios planetos egzistavimą patvirtino nepriklausomi tyrimai, taip pat atradėjų komanda, tačiau jau padedant observatorijoms TRAPPIST-South ir SPECULOOS-South. Galutinai patvirtinti planetos, kurios "neturėtų būti", egzistavimą padėjo Čilėje esančių spektrografų HARPS ir CORALIE stebėjimai.

Spektrografiniai matavimai leido tiksliai nustatyti planetos milžinės masę ir tankį. Didelei mokslininkų nuostabai, išmatuotas tankis siekė tik apie 0,059 gramo kubiniame centimetre. Palyginimui, Jupiterio tankis yra apie 1,33 gramo kubiniame centimetre, o Žemės - 5,51 gramo kubiniame centimetre.

"Viena iš medžiagų, savo tankiu artimiausių naujai atrastai "putliajai" planetai, yra cukraus vata, kurios tankis yra apie 0,05 gramo kubiniam centimetrui", - sakė Masačusetso technologijos instituto profesorius Julien de Wit. - Planeta tokia lengva, kad sunku įsivaizduoti panašią kietą medžiagą. Priežastis, kodėl jos tankis artimas cukraus vatos tankiui, yra ta, kad ir planetą, ir cukraus vatą daugiausia sudaro oras. Planeta iš esmės yra labai puri".

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
26.08.2018 laikas 17:15 Receptai Vaistažolių mišiniai esant sąnarių skausmams
Sanarių skausmai liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai esant sąnarių skausmams, receptai nuo sąnarių skausmo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomi...

Skaityti daugiau

07.07.2019 laikas 19:43 Receptai Traškūs vištienos sparneliai

Gaminame. Traškūs vištienos sparneliai. Į keptuvę pilame nemažai aliejaus (turi būti apsemta bent puse sparnelio). Kai aliejus įkaista, ugnį primažiname, nes viršus apdegs, o sparneliai dar bus neiškepę. Skanaus!

...

Skaityti daugiau

11.09.2019 laikas 19:30 Receptai Karališkas obuolių pyragas: stulbinančiai skanus
Skanus pyragas su trapia tešla, grietinėle ir traškiu pabarsimu. Tikrai karališkas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.06.2024 laikas 10:41 Indija siekia mirties bausmės PSO mokslininkui, užkirtusiam kelią prieigai prie ivermektino

Indijos advokatų asociacija (IBA) pradėjo teisminį procesą prieš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vyriausiąją mokslininkę daktarę Soumyą Swaminathan, kaltindama ją sukėlus Indijos piliečių mirtį, apgaudinėjant juos dėl ivermektino veiksmingu...

Skaityti daugiau

14.06.2024 laikas 08:27 Santykiai niekada neatneš jums laimės, jei nesilaikysite vieno punkto
Iš tikrųjų poroje svarbi kiekviena smulkmena. Taip galima teigti praktiškai viską. Tačiau norėčiau pabrėžti vieną dalyką, kurį daugelis žmonių ignoruoja.

Skaityti daugiau

13.06.2024 laikas 19:09 Finansinis horoskopas birželio 14 2024 visiems Zodiako ženklams
2024 m. birželio 14 d. žvaigždės ir planetos išsidėstys taip, kad kiekvienam Zodiako ženklui suteiks unikalių patarimų.

Skaityti daugiau