Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2024 » Birželio » 6

Atrasta seniausia visatoje galaktika

Atrasta seniausia visatoje galaktika

Tarptautinė mokslininkų komanda, pasitelkusi Džeimso Vebso kosminio teleskopo (James Webb Space Telescope) duomenis, atrado labiausiai nuo mūsų „nutolusią“ galaktiką.

Pasak Phys.org, atrasta galaktika buvo pažymėta JADES-GS-z14-0. Ji egzistavo praėjus vos 290 mln. metų po Didžiojo sprogimo. Iki šiol tai yra ankstyviausia mokslui žinoma galaktika.

Jos amžius rodo, kad jos signalas sklinda jau daugiau kaip 13 mlrd. metų. Ją galėjo aptikti tik itin jautrūs Džeimso Vebso kosminio teleskopo prietaisai. Pasak tyrėjų, šis atradimas turi svarbios reikšmės vadinamosios kosminės aušros supratimui.

Šios galaktikos šviesa pirmą kartą buvo pastebėta 2023 m. pradžioje. Tačiau prireikė daugiau nei metų, kad būtų patvirtintas jos egzistavimas ir surastas bei nustatytas jos šaltinis. Tik po papildomų stebėjimų buvo tiksliai nustatyta, kad naujoji galaktika yra amžiaus rekordininkė.

„Šaltinis buvo stebėtinai ryškus, ko nesitikėjome iš tokios tolimos galaktikos, be to, jis buvo labai arti kitos galaktikos, todėl atrodė, kad jos yra vieno didesnio objekto dalis“, - sakė tyrimo bendraautorius Stefano Carniani. - Kol tolimiausių galaktikų šviesa pasiekia Žemę, dėl visatos plėtimosi ji jau būna išsitempusi ir pasislinkusi į infraraudonąją šviesos spektro sritį, kurią „Webb“ teleskopas gali aptikti beprecedenčiu ryškumu."

Vaizdai buvo užfiksuoti teleskope esančiomis NIRCam ir NIRSpec kameromis. Rekordas sumuštas 30 mln. metų, nes ankstesne rekordininke buvo laikoma JADES-GS-z13-0 galaktika, egzistavusi praėjus 320 mln. metų po Didžiojo sprogimo.

JADES-GS-z14-0 galaktika buvo 1600 šviesmečių skersmens. Ji buvo prisotinta jaunų žvaigždžių, kurių šviesą šiais laikais pavyko užfiksuoti Webbo teleskopu. Galaktikos masė buvo kelis šimtus milijonų kartų didesnė už mūsų Saulės masę. Dabar mokslininkai stebisi, kaip gamta sugebėjo sukurti tokią ryškią, masyvią ir didelę galaktiką per mažiau nei 300 milijonų Visatos egzistavimo metų.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.08.2018 laikas 15:53 Receptai Vaistažolių mišiniai peršalus vaikui
Vaikui peršalus liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai peršalus vaikui, receptai vaikui peršalus, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

31.08.2019 laikas 16:20 Receptai Minkščiausi ruletukai su obuoliais, skubant: ilgai neužsilaiko

Dalinuosiu skanių obuolių roletų receptu! Jų pagrindą sudaro tešla su grietine, kuris puikiai papildo sotų ir kvapnų obuolių įdarą. Būtinai išbandykite!

Skaityti daugiau

10.09.2018 laikas 09:07 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo nudegimų

Nudegimai liaudies medicinoje, Nudegimai, Vaistažolių mišiniai nuo nudegimų, receptai nuo nudegimų, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gyd...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.06.2024 laikas 20:46 Mokslininkai teigia, kad apelsinų žievelės gali būti raktas į geresnę širdies ir kraujagyslių sveikatą
Floridos universiteto, Teksaso valstijos universiteto ir JAV žemės ūkio departamento mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, apelsinų žievelių poliarinės frakcijos ekstraktas, kuriame yra junginio, vadinamo feruloilputrescinu, gali palengvinti širdies...

Skaityti daugiau

21.06.2024 laikas 20:37 Neuromokslininkai teigia, kad kai kurie sapnai iš tiesų gali nuspėti ateitį
Mičigano universiteto anesteziologas Kamranas Diba (Kamran Diba) su kolegomis nustatė, kad miego metu kai kurie neuronai ne tik atkuria netolimą praeitį, bet ir numato būsimą patirtį.

Skaityti daugiau

21.06.2024 laikas 20:17 Australijoje rasta naujų skraidančių roplių fosilijų
Australijos paleontologai aptiko suakmenėjusių skeleto liekanų, kurios priklausė iki šiol nežinomam 100 mln. metų senumo skraidančiam pterozaurui.

Skaityti daugiau