- 13.12.2024
- 4.0 Reitingas
- 83 Peržiūrų
- 1 komentarai
Žemė, mūsų mėgstama planeta, stebina ne tik savo gyvybe, bet ir savo vieta visatoje. Nors šalta žiemos diena gali sukelti iliuziją apie mūsų atstumą nuo Saulės, iš tiesų Žemė yra jos atmosferos dalis. Naujame tyrime aptariama, kaip Saulės atmosferos dinamikos, ypač heliosferos pokyčiai, gali turėti reikšmingą įtaką mūsų klimatui ir net žmogaus evoliucijai.
Nors šaltą žiemos dieną taip neatrodo, iš tikrųjų Žemė techniškai yra Saulės atmosferoje. Tačiau naujausiame straipsnyje pateikti įrodymai rodo, kad taip buvo ne visada ir kad ji gali vėl palikti jos apsaugą, rašo „IFLScience“.
Kadangi Saulė yra tobula „labai toli“ ir „labai karšta“ audra, jos vidinę struktūrą tirti gana sunku. Tačiau, kaip galime tirti Žemės vidų stebėdami per ją sklindančias seismines bangas, taip galime stebėti per Saulę sklindančias bangas ir jų poveikį elektromagnetinėms bangoms Saulės paviršiuje, kad geriau suprastume jos vidų.
„Doplerio efektas - tai bangų ištempimas arba sutraiškymas dėl judėjimo, nesvarbu, ar tai būtų bangą skleidžiančio, ar bangą priimančio daikto judėjimas“, - aiškina Atvirojo universiteto astronomijos profesorius Stephenas Serjeantas‚ The Conversation‘ straipsnyje.
„Šiuo atveju garso bangos sklinda per Saulę ir pasiekia jos paviršių, todėl Saulės paviršius juda link SOHO [Saulės ir heliosferos observatorijos] arba tolyn nuo jos. Saulės paviršius taip pat skleidžia šviesą, o judėjimas reiškia, kad šviesos bangos suspaudžiamos arba ištempiamos. Šį bangos ilgio pokytį matuoja SOHO kosminis aparatas, o komanda tai paverčia informacija apie paviršių pasiekusias garso bangas.“
Naudodami šį ir kitus metodus nustatėme, kad Saulės branduolys sukasi maždaug keturis kartus greičiau nei paviršius. Šį branduolį, kuriame vandenilis lydosi į helį, gaubia spinduliavimo zona, tada konvekcijos zona, po to chromosfera ir jos vainikas.
Tačiau Saulė tuo nesibaigia. Saulė, kaip ir Žemė, turi savo atmosferą, kuri yra labai plati.
„Kai medžiaga viršgarsiniu greičiu palieka vainiką, ji tampa Saulės vėju, kuris aplink Saulę suformuoja didžiulį magnetinį „burbulą“, vadinamą heliosfera. Heliosfera tęsiasi už mūsų Saulės sistemos planetų orbitų ribų“, - aiškina NASA. „Taigi Žemė egzistuoja Saulės atmosferos viduje . Už heliosferos ribų yra tarpžvaigždinė erdvė.“
Nors buvimas Saulės atmosferoje gali skambėti šiek tiek bauginančiai, heliosfera apsaugo mus nuo tarpžvaigždinės terpės. Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad heliosfera galėjo susitraukti, kai Saulės sistema prieš kelis milijonus metų praėjo pro šaltų dujų debesį, ir tai galėjo turėti įtakos Žemės klimatui. Pasak mokslininkų grupės, heliosferos susitraukimas galėjo trukti nuo kelių šimtų iki milijono metų, todėl tikėtina, kad per maždaug milijoną metų susidursime su kitu tokiu pat heliosferą sutraukiančiu debesiu.
„Buvo iškelta prielaida, kad klimato pokyčiai šiuo laikotarpiu galėjo turėti įtakos žmogaus evoliucijai. Keliama hipotezė, kad mūsų rūšies Homo sapiens atsiradimą lėmė poreikis prisitaikyti prie klimato kaitos“, - aiškino komanda savo straipsnyje. „Susitraukus heliosferai, Žemė buvo tiesiogiai veikiama ISM [tarpžvaigždinės terpės]“.
Trumpai tariant, techniškai mes esame Saulės atmosferos viduje, ir tai yra gerai. Tačiau galime būti ne amžinai.
Naujausi tyrimai rodo, kad heliosfera, didžiulis magnetinis burbulas aplink Saulę, galėjo susitraukti, kai mūsų Saulės sistema praėjo šaltų dujų debesį. Tai galėjo paveikti Žemės klimatą ir mūsų rūšies vystymąsi, sukeldama priklausomybę nuo aplinkinių sąlygų.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau