Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Psichologija » 2025 » Sausio » 12

Savivertės Mechanizmas: Kaip Pasitenkinimas Formuoja Mūsų Vertinimą

Savivertė yra esminė mūsų psichologinės gerovės dalis, tiesiogiai susijusi su tuo, kaip vertiname savo pasiekimus ir kaip jaučiamės apie save. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip pasitenkinimas, gautas iš veiklos rezultatų, formuoja mūsų savivertę, o taip pat aptarsime, kaip iliuzijos ir išankstiniai vertinimai gali trukdyti šiam procesui. Sužinosite, kaip svarbu tinkamai vertinti save, kad galėtumėte siekti asmeninio tobulėjimo ir pasitikėjimo savimi.

Savivertės Mechanizmas: Kaip Pasitenkinimas Formuoja Mūsų Vertinimą

Savivertės Veikimo Mechanizmas: Kaip Pasitenkinimas Formuoja Mūsų Vertinimą

Savivertės veikimo mechanizmas yra labai paprastas: žmogus kažką daro, jam pavyksta, ir gautas rezultatas atneša pasitenkinimą. Tuomet psichika susieja du faktus – veiksmą ir pasitenkinimą – ir įvertina veiksmą kaip naudingą.

Nuo to sustiprėja savivertė, suvokiame save kaip efektyvų žmogų, gerą, stiprų, sugebantį susidoroti su užduotimis, kartu siekti socialinės sėkmės bei gauti su tuo susijusias gėrybes. Žmogus jaučiasi patenkintas savimi, pasitikintis ir gerbiantis save.

Svarbūs Momentai

Atkreipkite dėmesį į tris svarbius šio proceso momentus.

1. Pasitenkinimo Skirtumas
Pirmas momentas – rezultatas turi sukelti pasitenkinimą, o ne tik malonumą. Pavyzdžiui, piešti gali būti malonu, tačiau savivertė paaugs tik tuo atveju, jei piešinio rezultatas atneš pasitenkinimą. Tarkime, pagerėjus technikai ar idėjos perteikimui, savivertė auga dėl matomo progreso.

2. Adekvatus Įvertinimas
Antras momentas – rezultatas turi gauti adekvatų įvertinimą. Žmogaus suvokimo sistema turi būti maksimaliai priartinta prie realybės ir išvaduota nuo iliuzijų. Psichologinės gynybinės priemonės gali iškreipti suvokimą, o tai trukdo teisingai įvertinti veiklos rezultatus.

3. Priklausomybė nuo Kitų
Trečiasis momentas – savivertė gali būti priklausoma nuo kitų. Tokiu atveju žmogus vertina savo veiksmus per kitų nuomonę. Palankioje aplinkoje jis jausis pasitikintis, o neigiamoje – pažemintas ir nesaugus.

Iliuzijos ir Baimės

Situacijos, kai žmogus nepavyksta, gali sukelti psichologinius saugiklius. Pavyzdžiui, kai žmogus pirmą kartą bando kepti blynus, o tie nepavyksta, jis gali save apginti sakydamas, kad „nelabai norėjo“ arba „receptas buvo blogas“. Tokios iliuzijos trukdo priimti adekvačias išvadas ir mokytis iš klaidų, o tai gali stiprinti neadekvati savivertę.

Be to, introjektai – tvirtinimai, kurie pateko į žmogaus psichiką iš kitų, gali trukdyti adekvačiai vertinti savo pasiekimus. Pavyzdžiui, jei vaikas girdėjo tėvo kritiką apie muzikavimą, jis gali nesugebėti džiaugtis savo pasiekimais grojant gitara, net jei jis to iš tiesų nori.

Išvados

Tam, kad susiformuotų normali savivertė ir ji taptų vystymosi bei psichologinės gerovės instrumentu, reikia, kad suvokimas taptų realistiškas ir būtų sąmoningai peržiūrėti seni introjektai. Būtina drąsa ir sąžiningumas, leidžiantys atsisakyti iliuzijų ir priimti savivertės vertinimą, grindžiamą realiais pasiekimais. Tik tuomet galime iš tiesų džiaugtis savo sėkmėmis ir jaustis pasitikintys savimi.

Papildomos Idėjos

  1. Mokymasis iš Klaidos: Skatinkite save ir kitus matyti klaidas kaip vertingas pamokas, kurios padeda augti.
  2. Draugų Parama: Bendravimas su palaikančiais žmonėmis gali padėti stiprinti savivertę ir suteikti teigiamą grįžtamąjį ryšį.
  3. Savianalizė: Praktikuokite refleksiją, kad įvertintumėte savo pasiekimus ir pažangą, o ne palyginimus su kitais.
  4. Realūs Tikslai: Nustatykite pasiekiamus tikslus, kad galėtumėte jaustis sėkmingai ir nuolat augti.

Tokie papildymai ir akcentai padės geriau suprasti savivertės mechanizmą ir skatins teigiamą asmeninį vystymąsi.

Remiantis naujausiais psichologiniais tyrimais, savivertė yra dinamiškas procesas, kuris gali kisti priklausomai nuo patirčių ir socialinės aplinkos. Mokslininkai pastebi, kad socialiniai tinklai ir palyginimai su kitais gali turėti didelės įtakos savivertės formavimuisi, o teigiamos patirtys ir grįžtamojo ryšio gavimas yra būtini stiprinant savivertę.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 21:16, 2025-01-12
Kokia jūsų patirtis su savivertės formavimu? Pasidalinkite savo mintimis! Ką darytumėte kitaip po nesėkmės? Jūsų istorija gali įkvėpti kitus!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-09-04 laikas 15:02 Receptai Nesaldūs varškėčiai su žalumynais ir sūriu. Puikūs pusryčiai, priešpiečiai ar vakarienė!
Gali valgyti juos saugiai, kas laikosi dietos! Puikūs pusryčiai, priešpiečiai ar vakarienė! Norėdami sužinoti daugiau apie pasiruošimą, žiūrėkite vaizdo įrašą

Skaityti daugiau

2020-04-22 laikas 07:51 Receptai Labai Gardu. Bulvių Lazdelės Su Gera Nuotaika
Bulves gaminu tik taip! Vyras šiuo patiekalu džiaugiasi kaip vaikas. Tiekiu su gera nuotaika. Labai gardus patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal pateiktą receptą šioje svetainėje. Daug gerų ir išbandytų receptų vienoje vi...

Skaityti daugiau

2019-08-12 laikas 17:46 Receptai Kopūstų kotletai norintiems lieknėti be mėsos

Kopūstų kotletai receptas. Smulkia tarka sutarkuokite svogūną ir česnaką. Krapus smulkiai supjaustykite. Viską sumaišykite su maltais kopūstais, pagardinkite druska, pipirais. Pridėkite miltų, manų krupų ir gerai permaišykite. ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 17:49 7 Subtilūs Požymiai, Kad Vyras Jumis Domisi – Net Jei Neatrodo!
Šiame straipsnyje aptarsime 7 subtilius požymius, rodančius, kad vyras jumis domisi, net jei jis to atvirai neparodo. Sužinosite, kaip atpažinti šiuos ženklus, pagrįstus psichologiniais tyrimais ir kūno kalbos analize. Ieškokite daugiau apie santykiu...

Skaityti daugiau