Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Statiniai, Paslaptys » 2025 » Vasario » 15

Romos betono paslaptis: karštasis maišymas

Senovės romėnų inžinerinės paslaptys ir toliau stebina mokslo pasaulį. Masačusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai atskleidė, kad romėnų betono ilgaamžiškumo paslaptis slypi ne tik komponentų pasirinkime, bet ir ypatingoje technologijoje, vadinamoje "karštuoju maišymu". Šis metodas leido romėnams statyti struktūras, kurios išliko tūkstančius metų, ir dabar gali atverti naują puslapį šiuolaikinėje statyboje.

Romos betono paslaptis: karštasis maišymas

Mokslininkai iš Masačusetso technologijų instituto išsiaiškino, kaip senovės romėnams pavyko sukurti itin tvirtą betoną. Paaiškėjo, kad paslaptis slypi ypatingoje maišymo technologijoje. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale "Science Advances" (SA).

Senovės romėnai buvo žinomi dėl savo inžinerinių pasiekimų, o vienas iš jų pagrindinių paslapčių buvo neįtikėtinai tvirtas betonas. Šis medžiaga leido pastatams, tokiems kaip Panteonas Romoje, išlikti beveik 2 tūkstančius metų.

Anksčiau manyta, kad romėnų betono ilgaamžiškumą lemia jo sudėtis — vulkaninių pelenų (pozzolana) ir gesintos kalkės mišinys. Tačiau naujas tyrimas atskleidė, kad paslaptis glūdi ypatingoje maišymo technikoje, vadinamoje "karštuoju maišymu".

Analizuojant senovinio betono pavyzdžius, buvo aptiktos baltos kalkių intarpų, anksčiau laikytos defektais. Tačiau mokslininkai išsiaiškino, kad šios dalelės atlieka svarbią funkciją: kai betonas įtrūksta, šios kalkių dalelės ištirpsta vandenyje, užpildydamos plyšius ir atstatydamos medžiagos vientisumą. Eksperimentai parodė, kad pagal šią technologiją sukurtas betonas gali savaime užsigydyti pažeidimus vos per dvi savaites.

Papildymai:

  • Technologija: "Karštojo maišymo" metodas apima betono komponentų maišymą aukštoje temperatūroje, kas padeda sukurti stipresnius cheminius ryšius tarp medžiagų.

  • Istorinė reikšmė: Šis atradimas ne tik paaiškina, kaip romėnai galėjo statyti struktūras, kurios išliko per tūkstantmečius, bet ir atskleidžia, kaip jie galėjo adaptuotis prie statybų sąlygų, tokių kaip drėgnumas ir žemės drebėjimai.

  • Moderni nauda: Mokslininkai tiki, kad šio atradimo principai gali būti pritaikyti šiuolaikiniame statybų sektoriuje, kurdami betoną, kuris būtų atsparesnis korozijai, mažiau reikalautų priežiūros ir būtų draugiškesnis aplinkai.

  • Ekologinis aspektas: Suprantant, kaip romėnai naudojo natūralius, lengvai prieinamus resursus, galime mąstyti apie tvarių, mažiau energijos reikalaujančių statybinių medžiagų kūrimą.

  • Praktiniai eksperimentai: Tyrėjai jau testuoja šiuolaikines betono versijas, kurios imituoja romėnų techniką, siekiant patvirtinti teorines išvadas ir išbandyti jų pritaikomumą realiose statybose.

  • Kitos aplikacijos: Be pastatų, ši technologija gali būti naudinga ir kitose srityse, pavyzdžiui, infrastruktūros projektuose, kur ilgaamžiškumas ir savigydos savybės yra itin svarbios.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 15:22, 15.02.2025
Ar norite sužinoti, kaip senovės romėnai sukūrė betoną, kuris atlaikė tūkstančius metų? MIT mokslininkai atskleidė šią paslaptį, atveriančią kelią į tvaresnę ir ilgalaikiškesnę statybą. Perskaitykite, kaip "karštojo maišymo" technika gali pakeisti mūsų ateities pastatus!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
03.09.2018 laikas 07:51 Receptai Vaistažolių mišiniai plaukų priežiūrai

Plaukų priežiūra liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai plaukų priežiūrai, receptai plaukams, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyti...

Skaityti daugiau

23.06.2019 laikas 19:26 Receptai Bulviniai blynai

Bulvinių blynų receptas. 200 g varškės (skystesnės, pakeliuose) dėkite į dubenėlį, ištrinkite šakute ir atskieskite šlakeliu pieno. Pagardinkite druska ir gerai išmaišykite. Skanaus!

Skaityti daugiau

06.10.2019 laikas 18:42 Receptai Ypatingai Skanus Omletas Prancūziškai

Ypatingas skanus negi profesionalūs virėjai kartais nesugeba pagaminti tinkamai šio patiekalo. Todėl reikia žinoti šio recepto smulkmenas ir paslaptis. Šiandien jūs sužinosite, kaip pagaminti švelnų ir skanų prancūzišką omletą ...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
25.03.2025 laikas 21:40 Didysis Susitraukimas: Nauja Teorija apie Visatos Pabaigą 2025
Ar Visata amžinai plėsis, ar jos laukia „Didysis susitraukimas“? Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia stulbinančias teorijas apie Visatos ateitį!

Skaityti daugiau

25.03.2025 laikas 21:02 Gizos Piramidžių Paslaptys: Nauji Požeminiai Radiniai 2025

Ar žinojote, kad po Gizos piramidėmis gali slypėti dar neatrastos paslaptys? Škotijos ir Italijos mokslininkai, naudodami pažangias technologijas, atskleidė stulbinančius radinius, kurie gali pakeisti mūsų supratimą apie senovės Egipto civilizacij...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 23:03 Kodėl liekame vieni? Santykių klaidos šiuolaikiniame pasaulyje
Šiuolaikinis pasaulis pilnas galimybių bendrauti – socialiniai tinklai, pažinčių programėlės, nuolatinis ryšys. Tačiau kodėl vis daugiau žmonių jaučiasi vieniši? Psichologai teigia, kad technologijų amžius keičia mūsų požiūrį į santykius, o idealizav...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:42 Senovės Egipto piramidžių paslaptis: darbininkų palaikai perrašo istoriją
Senovės Egipto piramidės – didingi monumentai, šimtmečius laikyti karalių ir elito amžinojo poilsio vieta. Tačiau naujas archeologinis atradimas Tomboso vietovėje, netoli Nilo dabartiniame Sudane, verčia suabejoti šia legenda. Archeologai aptiko neįp...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:30 Kambato įlankos paslaptis: ar povandeninis miestas perrašys žmonijos istoriją?
Prie Vakarų Indijos krantų, Chambato įlankoje (anksčiau vadintoje Kambėjaus įlanka), 36 metrų gylyje po vandeniu slypi paslaptis, galinti perrašyti mums žinomą žmonijos istoriją. 2000 m. Indijos Nacionalinio vandenynų technologijų instituto (NIOT) ap...

Skaityti daugiau