Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Kovo » 1

Brazilijos mokslininkai atskleidė vikšrų ir skruzdėlių simbiozės paslaptį

Brazilijos tropiniai miškai slepia neįtikėtinus gamtos stebuklus. Naujas mokslininkų atradimas rodo, kad kai kurie vikšrai gali išgyventi tik padedami specifinių skruzdėlių rūšių. Ši unikali simbiozė – ne tik abipusė nauda, bet ir gyvybiškai svarbus ryšys: svetimos skruzdėlės vikšrus ne priima, o negailestingai puola. Tyrimas, paskelbtas Insect Science žurnale, atveria duris į paslaptingą vabzdžių pasaulį ir kelia klausimų apie trapią pusiausvyrą gamtoje. Kviečiame pasinerti į šį intriguojantį atradimą, nustebinusį net entomologijos ekspertus!

Vikšrai išgyvena tik su „tinkamomis“ skruzdėlėmis: atradimas

Brazilijos mokslininkai nustatė, kad tam tikros vikšrų rūšys gali išgyventi tik turėdamos „tinkamas“ skruzdėles. Eksperimentai parodė, kad perkėlus vikšrą pas nepažįstamas skruzdėles, šios jį puola ir nužudo, nepaisydamos bandymų užmegzti draugišką ryšį. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale Insect Science.

Konkrečios vikšrų rūšys – Juditha molpe ir Nymphidium chione (iš Riodinidae šeimos) – bendradarbiauja tik su tam tikromis skruzdėlių rūšimis: atitinkamai Dolichoderus bispinosus ir Pheidole biconstricta. Šie vikšrai išskiria saldų nektarą per specialias liaukas, taip priviliodami skruzdėles, o mainais pastarosios saugo juos nuo plėšrūnų, tokių kaip vorai, vapsvos ar paukščiai.

Eksperimentas: savi prieš svetimus

Mokslininkai atliko eksperimentą, keisdami vikšrus ir skruzdėles vietomis bei stebėdami jų elgseną. Kai skruzdėlės buvo „savos“, sąveika vyko sklandžiai: jos atpažindavo vikšrų išskiriamą nektarą, vartodavo jį ir pradėdavo saugoti vikšrus nuo pavojų.

Tačiau susidūrus su svetimomis skruzdėlėmis, situacija pasikeisdavo. Iš pradžių vikšrai būdavo ignoruojami, bet netrukus skruzdėlės tapdavo agresyvios – puldavo ir daugeliu atvejų nužudydavo vikšrus. Ypač žiauriai elgėsi Pheidole biconstricta, kurios ne tik žudė Juditha molpe, bet ir draskė juos į gabalus, galimai laikydamos maistu. Tyrėjai pastebėjo, kad net ir siūlydamos nektarą, vikšrai nesugebėjo „įtikinti“ svetimų skruzdėlių, o tai rodo itin specifinį cheminį ryšį tarp šių rūšių.

Išgyvenimo strategija

Tyrimas atskleidė, kad suaugusios šių drugių patelės kiaušinius deda tik ant tų augalų, kuriuose jau gyvena „tinkamos“ skruzdėlės. Tai užtikrina, kad išsiritę vikšrai iškart gaus apsaugą. Be šių skruzdėlių vikšrai tampa lengvu grobiu plėšrūnams ar parazitams, pavyzdžiui, vapsvoms-parazitoidėms (ichneumonidams), kurios deda kiaušinius vikšrų kūnuose. Taigi simbiozė su skruzdėlėmis yra ne vien privalumas, o būtinybė šių rūšių išlikimui.

Ateities tyrimai

Mokslininkai dabar ketina išsamiau išnagrinėti vikšrų išskiriamus cheminius junginius. Jie domisi, ar šios medžiagos ne tik privilioja „savas“ skruzdėles, bet ir atbaido svetimas, o gal net kitus plėšrūnus ar parazitus. Pavyzdžiui, nektare gali būti alkaloidų ar terpenų, veikiančių kaip repelentai. Taip pat planuojama aiškintis, kaip evoliucijos metu susiformavo toks griežtas rūšių priklausomumas – galbūt anksčiau vikšrai bendradarbiavo su platesniu skruzdėlių ratu, bet laikui bėgant prisitaikė prie konkrečių partnerių, taip padidindami savo išgyvenimo šansus Brazilijos tropiniuose miškuose.

Platesnis kontekstas

Vikšrų ir skruzdėlių simbiozė nėra naujiena – maždaug pusė Riodinidae šeimos ir daugelis Lycaenidae (mėlynsparnių) drugių rūšių pasitelkia skruzdėles kaip „asmens sargybinius“. Vis dėlto Juditha molpe ir Nymphidium chione išsiskiria savo išskirtiniu specifiškumu. Šis tyrimas pabrėžia, kokios sudėtingos yra ekologinės sąsajos tropikuose ir kodėl svarbu saugoti biologinę įvairovę – vienos skruzdėlių rūšies išnykimas gali lemti ir priklausomų vikšrų išmirimą.

Remiantis naujausiomis tendencijomis (iki 2025 m. kovo), tokie tyrimai vis dažniau jungiami su moderniomis technologijomis: DNR analizė ir cheminė ekologija padeda atskleisti simbiozės mechanizmus. Be to, tropiniai Brazilijos miškai išlieka svarbiu tyrimų objektu, nepaisant grėsmių dėl miškų kirtimo ir klimato kaitos.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 19:46, 2025-03-01
Ką manote apie šią gamtos paslaptį? Gal stebėjote vikšrus ar skruzdėles savo aplinkoje? Pasidalinkite mintimis – gal kartu atrasime dar daugiau įdomybių!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-09-15 laikas 06:57 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo kokliušo
Kokliušas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo kokliušo, kokliušas, kokliušo gydymas, receptai kokliušas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogom...

Skaityti daugiau

2020-04-22 laikas 07:51 Receptai Karštos Kakavos Puodelis. Tobuliausias jos gaminimo būdas!

Gal ir niekas nepatikės (dėl lygos gydymo), bet mano vaikystėje, skaudančiai gerklei išgydyti arba liūdnai nuotaikai "pataisyti", mano prosenelė Janina man visada išvirdavo kakavos puodelį. Dar dabar labai gerai pamen...

Skaityti daugiau

2019-06-24 laikas 20:03 Receptai Omletas su pievagrybiais ir špinatais
Pievagrybius supjaustome plonais griežinėliais arba kvadratėliais ir apkepiname keptuvėje ištirpintame svieste. Dedame nuplautus ir pasmulkintus špinatus ir kepame dar kelias minutes, kol špinatai sukris. Pilame kiaušinio plakinį,...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau