Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Gamta » 2025 » Kovo » 1

Brazilijos mokslininkai atskleidė vikšrų ir skruzdėlių simbiozės paslaptį

Brazilijos tropiniai miškai slepia neįtikėtinus gamtos stebuklus. Naujas mokslininkų atradimas rodo, kad kai kurie vikšrai gali išgyventi tik padedami specifinių skruzdėlių rūšių. Ši unikali simbiozė – ne tik abipusė nauda, bet ir gyvybiškai svarbus ryšys: svetimos skruzdėlės vikšrus ne priima, o negailestingai puola. Tyrimas, paskelbtas Insect Science žurnale, atveria duris į paslaptingą vabzdžių pasaulį ir kelia klausimų apie trapią pusiausvyrą gamtoje. Kviečiame pasinerti į šį intriguojantį atradimą, nustebinusį net entomologijos ekspertus!

Vikšrai išgyvena tik su „tinkamomis“ skruzdėlėmis: atradimas

Brazilijos mokslininkai nustatė, kad tam tikros vikšrų rūšys gali išgyventi tik turėdamos „tinkamas“ skruzdėles. Eksperimentai parodė, kad perkėlus vikšrą pas nepažįstamas skruzdėles, šios jį puola ir nužudo, nepaisydamos bandymų užmegzti draugišką ryšį. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale Insect Science.

Konkrečios vikšrų rūšys – Juditha molpe ir Nymphidium chione (iš Riodinidae šeimos) – bendradarbiauja tik su tam tikromis skruzdėlių rūšimis: atitinkamai Dolichoderus bispinosus ir Pheidole biconstricta. Šie vikšrai išskiria saldų nektarą per specialias liaukas, taip priviliodami skruzdėles, o mainais pastarosios saugo juos nuo plėšrūnų, tokių kaip vorai, vapsvos ar paukščiai.

Eksperimentas: savi prieš svetimus

Mokslininkai atliko eksperimentą, keisdami vikšrus ir skruzdėles vietomis bei stebėdami jų elgseną. Kai skruzdėlės buvo „savos“, sąveika vyko sklandžiai: jos atpažindavo vikšrų išskiriamą nektarą, vartodavo jį ir pradėdavo saugoti vikšrus nuo pavojų.

Tačiau susidūrus su svetimomis skruzdėlėmis, situacija pasikeisdavo. Iš pradžių vikšrai būdavo ignoruojami, bet netrukus skruzdėlės tapdavo agresyvios – puldavo ir daugeliu atvejų nužudydavo vikšrus. Ypač žiauriai elgėsi Pheidole biconstricta, kurios ne tik žudė Juditha molpe, bet ir draskė juos į gabalus, galimai laikydamos maistu. Tyrėjai pastebėjo, kad net ir siūlydamos nektarą, vikšrai nesugebėjo „įtikinti“ svetimų skruzdėlių, o tai rodo itin specifinį cheminį ryšį tarp šių rūšių.

Išgyvenimo strategija

Tyrimas atskleidė, kad suaugusios šių drugių patelės kiaušinius deda tik ant tų augalų, kuriuose jau gyvena „tinkamos“ skruzdėlės. Tai užtikrina, kad išsiritę vikšrai iškart gaus apsaugą. Be šių skruzdėlių vikšrai tampa lengvu grobiu plėšrūnams ar parazitams, pavyzdžiui, vapsvoms-parazitoidėms (ichneumonidams), kurios deda kiaušinius vikšrų kūnuose. Taigi simbiozė su skruzdėlėmis yra ne vien privalumas, o būtinybė šių rūšių išlikimui.

Ateities tyrimai

Mokslininkai dabar ketina išsamiau išnagrinėti vikšrų išskiriamus cheminius junginius. Jie domisi, ar šios medžiagos ne tik privilioja „savas“ skruzdėles, bet ir atbaido svetimas, o gal net kitus plėšrūnus ar parazitus. Pavyzdžiui, nektare gali būti alkaloidų ar terpenų, veikiančių kaip repelentai. Taip pat planuojama aiškintis, kaip evoliucijos metu susiformavo toks griežtas rūšių priklausomumas – galbūt anksčiau vikšrai bendradarbiavo su platesniu skruzdėlių ratu, bet laikui bėgant prisitaikė prie konkrečių partnerių, taip padidindami savo išgyvenimo šansus Brazilijos tropiniuose miškuose.

Platesnis kontekstas

Vikšrų ir skruzdėlių simbiozė nėra naujiena – maždaug pusė Riodinidae šeimos ir daugelis Lycaenidae (mėlynsparnių) drugių rūšių pasitelkia skruzdėles kaip „asmens sargybinius“. Vis dėlto Juditha molpe ir Nymphidium chione išsiskiria savo išskirtiniu specifiškumu. Šis tyrimas pabrėžia, kokios sudėtingos yra ekologinės sąsajos tropikuose ir kodėl svarbu saugoti biologinę įvairovę – vienos skruzdėlių rūšies išnykimas gali lemti ir priklausomų vikšrų išmirimą.

Remiantis naujausiomis tendencijomis (iki 2025 m. kovo), tokie tyrimai vis dažniau jungiami su moderniomis technologijomis: DNR analizė ir cheminė ekologija padeda atskleisti simbiozės mechanizmus. Be to, tropiniai Brazilijos miškai išlieka svarbiu tyrimų objektu, nepaisant grėsmių dėl miškų kirtimo ir klimato kaitos.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 19:46, 01.03.2025
Ką manote apie šią gamtos paslaptį? Gal stebėjote vikšrus ar skruzdėles savo aplinkoje? Pasidalinkite mintimis – gal kartu atrasime dar daugiau įdomybių!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
12.07.2019 laikas 19:15 Receptai Ilgai ieškojau tokio recepto! Grikių ir pievagrybių kotletai

Gaminame namuose. Grikių ir pievagrybių kotletai. Lietuviški patiekalai tavo namuose. Į keptuvę dedame gabalėlį sviesto, pilame šlakelį aliejaus, dedame smulkintą svogūną, pievagrybius, tarkuotą morką ir pakepiname 8-10 minučių...

Skaityti daugiau

14.11.2017 laikas 13:25 Receptai Svogūnas nuo kosulio
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: svogūnas, pienas.

Skaityti daugiau

05.06.2019 laikas 22:07 Receptai Nuo tokių pyragaičių nestorėjama. Užsirašykite receptą – ir skanu, ir nekenkia!

Šaldytuve liko neišgerta kefyro stiklinė, o jūs nežinote, ką su ja daryti? Pasigaminkite šiuos skanius pyragėlius! Be to šie pyragėliai paruošiami neįtikėtinai greitai, nereikia mielių, nereikia sugaišti laiko pasigaminti tešlą...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
25.03.2025 laikas 21:40 Didysis Susitraukimas: Nauja Teorija apie Visatos Pabaigą 2025
Ar Visata amžinai plėsis, ar jos laukia „Didysis susitraukimas“? Nauji moksliniai tyrimai atskleidžia stulbinančias teorijas apie Visatos ateitį!

Skaityti daugiau

25.03.2025 laikas 21:02 Gizos Piramidžių Paslaptys: Nauji Požeminiai Radiniai 2025

Ar žinojote, kad po Gizos piramidėmis gali slypėti dar neatrastos paslaptys? Škotijos ir Italijos mokslininkai, naudodami pažangias technologijas, atskleidė stulbinančius radinius, kurie gali pakeisti mūsų supratimą apie senovės Egipto civilizacij...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 23:03 Kodėl liekame vieni? Santykių klaidos šiuolaikiniame pasaulyje
Šiuolaikinis pasaulis pilnas galimybių bendrauti – socialiniai tinklai, pažinčių programėlės, nuolatinis ryšys. Tačiau kodėl vis daugiau žmonių jaučiasi vieniši? Psichologai teigia, kad technologijų amžius keičia mūsų požiūrį į santykius, o idealizav...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:42 Senovės Egipto piramidžių paslaptis: darbininkų palaikai perrašo istoriją
Senovės Egipto piramidės – didingi monumentai, šimtmečius laikyti karalių ir elito amžinojo poilsio vieta. Tačiau naujas archeologinis atradimas Tomboso vietovėje, netoli Nilo dabartiniame Sudane, verčia suabejoti šia legenda. Archeologai aptiko neįp...

Skaityti daugiau

24.03.2025 laikas 22:30 Kambato įlankos paslaptis: ar povandeninis miestas perrašys žmonijos istoriją?
Prie Vakarų Indijos krantų, Chambato įlankoje (anksčiau vadintoje Kambėjaus įlanka), 36 metrų gylyje po vandeniu slypi paslaptis, galinti perrašyti mums žinomą žmonijos istoriją. 2000 m. Indijos Nacionalinio vandenynų technologijų instituto (NIOT) ap...

Skaityti daugiau