Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Žmonės » 2025 » Kovo » 10

Kas yra mintys? Filosofinis ir mokslinis žvilgsnis į žmogaus sąmonę

Melburno universiteto filosofijos mokslo docentas Samas Baronas kelia intriguojantį klausimą: kaip galime būti tikri, kad turime mintis? Dar XVII a. filosofas René Descartes teigė, kad mintys yra vienintelis dalykas, dėl kurio egzistavimo galime neabejoti – garsusis posakis „Cogito, ergo sum“ („Mąstau, vadinasi, esu“). Šis tyrimas, paskelbtas The Conversation, atgaivina seną diskusiją, ypač aktualią šiuolaikiniame kontekste, kai dirbtinio intelekto (DI) pažanga verčia iš naujo apsvarstyti, kas yra mąstymas.

Mintys: kas jos iš tikrųjų?

Filosofai ir mokslininkai iki šiol nesutaria, kas yra mintys. Šį klausimą dar labiau komplikuoja DI raida – ar mašinos gali mąstyti taip, kaip žmonės? Atsakymui egzistuoja dvi pagrindinės prieigos: fizikalizmas (arba materializmas) ir dualizmas. Fizikalizmas teigia, kad mintys yra materialios – tokios pat kaip atomai ar neuronai. Dualizmas, priešingai, laikosi nuomonės, kad mintys egzistuoja anapus fizinio pasaulio ir yra nefizinės prigimties.

Įsivaizduokime mintinį eksperimentą: tarkime, Dievas kuria pasaulį nuo nulio. Jei fizikalizmas teisingas, užtenka sukurti fizinius elementus, kad atsirastų mintys. Tačiau jei teisingas dualizmas, reikėtų pridėti kažką daugiau – nefizinę esybę, nepriklausomą nuo materijos. Ši diskusija tęsiasi šimtmečiais, o šiuolaikinis mokslas ir technologijos ją tik dar labiau pagilina.

Mintys kaip smegenų būsena?

Fizikalizmo šalininkai remiasi neuromokslu: mintys galėtų būti smegenų neuronų veiklos rezultatas. Pavyzdžiui, 2024 m. tyrimai, naudojantys funkcinius magnetinio rezonanso tomografus (fMRT), parodė, kad tam tikros smegenų sritys suaktyvėja atliekant specifines užduotis – nuo matematinių skaičiavimų iki emocijų apdorojimo. Vis dėlto šie duomenys rodo tik koreliaciją, o ne priežastinį ryšį. Kaip fiziniai procesai – elektros impulsai tarp neuronų – virsta subjektyvia patirtimi, lieka paslaptis. Palyginimui, mes suprantame, kaip trintis uždegina degtuką, tačiau smegenų ir minčių ryšio mechanizmas kol kas neaiškus.

Dualizmo iššūkis: Marijos eksperimentas

Filosofas Frankas Jacksonas pasiūlė garsųjį mintinį eksperimentą apie Mariją – mokslininkę, visą gyvenimą praleidusią nespalvotoje patalpoje, turėdama pilną fizinę informaciją apie spalvų suvokimą. Kai ji pirmą kartą išeina ir pamato raudoną spalvą, ar sužino ką nors naujo? Jei taip, tai reikštų, kad patirtis turi nefizinį aspektą, которого negalima paaiškinti vien smegenų veikla. Šis argumentas stiprina dualizmo poziciją ir kelia klausimą: gal mintys nėra vien fizinis reiškinys?

Dirbtinis intelektas ir minčių ribos

Ši diskusija tiesiogiai siejasi su klausimu, ar mašinos gali mąstyti. Jei mintys yra materialios, DI sistemų, tokių kaip neuroniniai tinklai, tobulėjimas galėtų jas priartinti prie žmogiškojo mąstymo. 2025 m. DI pasiekimai, pvz., pažangūs kalbos modeliai ar emocijų atpažinimo algoritmai, rodo, kad mašinos geba imituoti tam tikrus mąstymo aspektus. Tačiau jei mintys turi nefizinę dimensiją – sąmonę ar subjektyvią patirtį – lieka neaišku, ar mašinos gali ją pasiekti. Ar DI kada nors „pajus“ džiaugsmą, ar tik imituos jį pagal duomenis?

Naujausi moksliniai atradimai

Iki 2025 m. kovo 10 d. neuromokslas padarė pažangą tyrinėdamas sąmonės kilmę. Pavyzdžiui, 2024 m. tyrimai, paskelbti Nature Neuroscience, parodė, kad tam tikri smegenų bangų modeliai siejami su sąmoninga būsena, tačiau kaip jie virsta mintimis, vis dar neatsakyta. Kognityvinė mokslininkė Anil Seth teigia, kad sąmonė gali būti „valdoma haliucinacija“, kylančia iš smegenų bandymo interpretuoti pasaulį. Vis dėlto šis modelis nepaaiškina, kodėl jaučiame, o ne tik apdorojame informaciją.

Kodėl tai svarbu?

Atsakymas į klausimą „Kas yra mintys?“ turi platesnes pasekmes. Jei mintys yra tik fizinės, galime sukurti mašinas, kurios mąsto kaip mes, o tai pakeistų technologijų ir visuomenės raidą. Jei jos nefizinės, tai kelia klausimus apie žmogaus unikalumą ir mūsų vietą Visatoje. Filosofija ir mokslas čia susilieja, skatindami mus permąstyti ne tik DI ribas, bet ir savo pačių prigimtį.!

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 ufospacenet • 21:04, 2025-03-10
Ar mašinos gali mąstyti kaip mes? Pasidalink savo nuomone apie minčių paslaptį ir DI ateitį!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-28 laikas 11:22 Receptai Virtinukai (ravioliai) su moliūgu ir rikota
Tenka pripažinti, kad mes su šeima nesame išprotėję dėl moliūgų. Bet kartas nuo karto užsinori pagaminti ir su šia daržoves. Galiu tik patikinti, kad moliūgas su rikota idealiai dera kartu, tad šie virtinukai (ravioliai) gaunasi n...

Skaityti daugiau

2020-03-07 laikas 14:43 Receptai Keptas kalakutas su žalumynų marinatu. Patiekalas gerai savijautai

Kalakuto kepsnys paprastai gaminamas per Kalėdas ir Padėkos dieną, bet taip pagaminta mėsa labai gerai tinka ir su sviestainiais, ir su salotomis. Su įdaro ingredientais ir papildomais garnyrais galima drąsiai improvizuoti, kad...

Skaityti daugiau

2017-11-02 laikas 08:52 Receptai Svogūnas, žąsų taukai gydo bronchitą

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Svogūnas, Žąsų taukai

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau

2025-07-02 laikas 16:29 Irake gimęs studentas nuteistas už klasės draugės išžaginimą Švedijos mokyklos tualete, bet išvengė kalėjimo

Nepaisant to, kad buvo pripažintas kaltu dėl išžaginimo, 17-metis dabar Švedijos pilietis gavo jaunimo priežiūrą ir privalės sumokėti apie 19 500 eurų žalos atlyginimo.

Skaityti daugiau