- 14.06.2021
- 0.0 Reitingas
- 916 Peržiūros
- Komentarai
Vadinamosios gerosios riebalų rūgštys yra būtinos žmogaus sveikatai. Iš omega-3 riebalų rūgščių DHA, arba dokozaheksaeno rūgštis, yra labai svarbi smegenų veiklai, regėjimui ir uždegiminių reiškinių reguliavimui.
Be šių privalumų, DHA taip pat siejama su mažesniu sergamumu vėžiu. Kaip tai veikia, svarbų atradimą padarė daugiadalykė Liuveno universiteto (UCLouvain) mokslininkų grupė, kuri ką tik išaiškino biocheminį mechanizmą, leidžiantį DHA ir kitoms giminingoms riebalų rūgštims sulėtinti navikų vystymąsi. Tai svarbus pasiekimas, kuris neseniai buvo paskelbtas prestižiniame žurnale "Cell Metabolism".
Atradimo raktas: tarpdiscipliniškumas
2016 m. Olivjė Ferono (Olivier Feron) UCLouvain komanda, kurios specializacija - onkologija, atrado, kad rūgščioje mikroaplinkoje (acidozėje) esančių navikų ląstelės, norėdamos daugintis, gliukozę kaip energijos šaltinį pakeičia lipidais. Bendradarbiaudamas su UCLouvain mokslininku Cyrilu Corbet, profesorius Feronas 2020 m. įrodė, kad tos pačios ląstelės yra agresyviausios ir įgyja gebėjimą palikti pirminį naviką, kad sukurtų metastazes. UCLouvain Bioinžinerijos fakulteto profesorius Yvanas Larondelle'as, kurio komanda kuria patobulintus maistinių lipidų šaltinius, pasiūlė profesoriui Feronui sujungti savo įgūdžius vykdant doktorantės Emeline Dierge vadovaujamą mokslinių tyrimų projektą, kurio tikslas - įvertinti navikinių ląstelių elgseną esant riebalų rūgščių.
Komanda greitai nustatė, kad šios rūgštinės navikinės ląstelės reagavo kardinaliai priešingai, priklausomai nuo to, kokią riebalų rūgštį jos pasisavindavo. Per kelias savaites gauti rezultatai buvo įspūdingi ir stebinantys. "Netrukus nustatėme, kad tam tikros riebalų rūgštys stimuliuoja navikines ląsteles, o kitos jas žudo, - aiškino tyrėjai. DHR tiesiogine prasme jas nuodija.
3D augliai, kurie suyra per kelias dienas dėl gerai žinomos Omega-3 (DHA, daugiausia randama žuvyje) poveikio - tai išskirtinis Liuveno universiteto atradimas. alkanos riebiųjų rūgščių, acidoze sergančios naviko ląstelės minta DHA, tačiau nesugeba jos tinkamai kaupti ir tiesiogine prasme nuodija save. Rezultatas? Jos miršta. Kreditas: Autorinės teisės UCLouvain
Mirtina perkrova
Nuodai veikia naviko ląsteles per reiškinį, vadinamą ferroptoze - ląstelių mirtį, susijusią su tam tikrų riebalų rūgščių peroksidacija. Kuo didesnis nesočiųjų riebalų rūgščių kiekis ląstelėje, tuo didesnė jų oksidacijos rizika. Paprastai rūgštiniame navikų skyriuje ląstelės šias riebalų rūgštis kaupia lipidų lašeliuose - savotiškuose ryšulėliuose, kuriuose riebalų rūgštys apsaugotos nuo oksidacijos. Tačiau esant dideliam DHA kiekiui, naviko ląstelė yra perkrauta ir negali saugoti DHA, kurios oksiduojasi ir sukelia ląstelės mirtį. Naudodami lipidų apykaitos inhibitorių, kuris neleidžia susidaryti lipidų lašeliams, mokslininkai galėjo pastebėti, kad šis reiškinys dar labiau sustiprėja, o tai patvirtina nustatytą mechanizmą ir atveria duris kombinuotoms gydymo galimybėms.
Savo tyrimui UCLouvain mokslininkai naudojo 3D navikinių ląstelių kultūrų sistemą, vadinamą sferoidais. Esant DHA, sferoidai iš pradžių auga, o paskui imploduoja. Be to, komanda navikų turinčioms pelėms skyrė DHA praturtintą dietą. Rezultatas: naviko vystymasis gerokai sulėtėjo, palyginti su įprastinę dietą gaunančiomis pelėmis.
Šis UCLouvain tyrimas rodo DHA vertę kovojant su vėžiu. "Suaugusiam žmogui, - teigė UCLouvain tyrėjai, - rekomenduojama per dieną suvartoti ne mažiau kaip 250 mg DHA. Tačiau tyrimai rodo, kad su maistu gauname vidutiniškai tik 50-100 mg per dieną. Tai gerokai mažiau nei minimali rekomenduojama suvartoti norma".
Šaltinis: An omega-3 that's poison for tumors
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau