Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2021 » Birželio » 18

Nustatyta, kad antibiotikas novobiocinas naikina navikines ląsteles, turinčias DNR atstatymo sutrikimų

Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje sukurtas antibiotikas, kurį iš esmės išstūmė naujesni vaistai, efektyviai veikia ir naikina vėžio ląsteles, turinčias bendrą genetinį defektą, rodo Dana-Farberio (Dana-Farber Cancer Institute) vėžio instituto mokslininkų laboratoriniai tyrimai. Šie rezultatai paskatino tyrėjus pradėti klinikinį vaisto - novobiocino - tyrimą, skirtą pacientams, kurių navikuose yra ši anomalija, praneša Dana-Farber Cancer Institute.

Žurnale "Nature Cancer" paskelbtame tyrime mokslininkai nustatė, kad laboratorinėse ląstelių linijose ir navikų modeliuose novobiocinas selektyviai naikino naviko ląsteles su pakitusiais BRCA1 arba BRCA2 genais, kurie padeda taisyti pažeistą DNR. Vaistas buvo veiksmingas net navikuose, atspariuose preparatams, vadinamiems PARP inhibitoriais, kurie tapo pagrindiniu vėžio, turinčio DNR taisymo sutrikimų, gydymo metodu.

"PARP inhibitoriai yra svarbi pažanga gydant vėžį su BRCA1, BRCA2 ar kitų DNR taisyme dalyvaujančių genų defektais. Leisdami naviko ląstelėms kaupti papildomą genetinę žalą, jie iš esmės nualina ląsteles ir priverčia jas žūti", - sako medicinos mokslų daktaras Alanas D'Andrea (Alan D'Andrea), Susan F. Smith Moterų vėžio centro ir DNR pažeidimų ir taisymo centro "Dana-Farber" direktorius, vienas iš tyrimo vyresniųjų autorių kartu su daktaru Rafaeliu Ceccaldi (Raphael Ceccaldi) iš Curie instituto Paryžiuje. "Jie veiksmingi daugeliui pacientų, tačiau galiausiai vėžys tampa atsparus ir vėl pradeda augti. Skubiai reikia vaistų, galinčių įveikti šį atsparumą". D'Andrea pridūrė.

BRCA mutacijos - paveldėtos ar įgytos - aptinkamos nemažoje dalyje krūties, kiaušidžių, prostatos ir kasos vėžio atvejų. Novobiocino veiksmingumas PARP inhibitoriams atspariems navikams buvo atrastas, kai dvi tyrimų kryptys sutapo dėl pagrindinio naviko ląstelių fermento.

2015 m. paskelbtame tyrime D'Andrea ir jo kolegos nustatė, kad navikų, kurių BRCA1 ir -2 genai blogai funkcionuoja, augimas ir išlikimas pernelyg priklauso nuo fermento, vadinamo POLθ arba POLQ. Atlikdami naująjį tyrimą, jie ištyrė tūkstančius molekulių - kai kurias naujas, kai kurias naudojamas patvirtintuose vaistuose - BRCA deficito navikuose, norėdami išsiaiškinti, ar kuri nors iš jų turi įtakos naviko augimui. Tyrimai buvo atliekami laboratorinių ląstelių linijose, organoiduose - trijų dimensijų naviko audinio kultūrose - ir gyvūnų modeliuose.

Iš daugybės tirtų molekulių ir vaistų viena išsiskyrė savo gebėjimu naikinti naviko ląsteles, o normalias ląsteles palikti nepažeistas - novobiocinas. Baltymas, į kurį ląstelėse veikia novobiocinas, mokslininkams buvo puikiai pažįstamas - POLQ, tiksliau, jo dalis, vadinama ATPazės domenu.

D'Andrea pasakoja, kad tyrėjai, išnagrinėję medicininę literatūrą apie novobiociną, aptiko staigmeną. Nors jis buvo sukurtas ir naudojamas kaip antibiotikas, praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje jis buvo išbandytas klinikiniame tyrime, skirtame pacientams, sergantiems sunkiai pagydomais vėžiniais susirgimais. Nors daugumai pacientų vaistas nebuvo naudingas, tačiau nedidelės dalies pacientų vėžys pasitraukė arba stabilizavosi.

"Tuo metu niekas nežinojo, koks yra vaisto taikinys", - pastebi D'Andrea. "Dabar mes tai žinome, todėl galime nustatyti, kuriems pacientams šis vaistas gali padėti."

Remdamiesi tyrimo rezultatais, Dana-Farber tyrėjai pradės klinikinį novobiocino tyrimą, skirtą pacientams, sergantiems BRCA trūkumo vėžiu, įgijusiems atsparumą PARP inhibitoriams. Kadangi tai yra geriamasis vaistas, kuris yra saugus ir patvirtintas kitai ligai gydyti, novobiocinas turi keletą privalumų kaip tiriamoji medžiaga, komentuoja D'Andrea.

"Nekantriai laukiame, kada galėsime išbandyti novobiociną atskirai ir kartu su kitais preparatais su pacientais, kurių navikų molekulinės savybės rodo, kad jie gali reaguoti į šį vaistą", - sako D'Andrea.

Jei manote, kad tokia informacija jums naudinga, dalinkitės ir įvertinkite (pagal 5 žvaigždučių lygį), pagal tai bus nuspręsta, ar toliau talpinti tokio pobūdžio straipsnius.

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
28.07.2021 laikas 22:17 Kai VAKCINUOTI žmonės suserga kovidu, žiniasklaida iškraipo tikrovę ir kaltina NEVAKCINUOTUS
Tariamas naujas Vuchano koronaviruso (Covid-19) "klasteris" neva plinta Masačusetso valstijos Cape Cod rajone, o didžioji žiniasklaida, kaip įprasta, kaltina "neskiepytus".

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:39 Australijos kakadu išmoko įsilaužti į šiukšliadėžes ir aktyviai to moko jaunąją kartą

Kakadu su žaviais kuokšteliais taip gerai prisitaikė prie didmiesčio, kad išmoko malšinti troškulį viešuosiuose fontanuose ir ieškoti maisto gatvėse.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:22 69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios per potvynius Henane, Kinijoje
69 žuvusieji, 5 dingusieji be žinios dėl potvynio Henano provincijoje, Kinijoje - 12,9 mln. žmonių nukentėjo - 972 000 hektarų žemės ūkio paskirties žemės nuniokota.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 19:15 Potvyniai ir nuošliaužos Cox’s Bazare, Bangladeše, nusinešė aštuonių žmonių gyvybes
2021 m. liepos 27 d. smarkios liūtys Kox's Bazaro pabėgėlių stovyklose Bangladeše (Bangladesh) sukėlė mirtinus potvynius ir nuošliaužas.

Skaityti daugiau

28.07.2021 laikas 18:56 Potvyniai Italijoje - "išprotėjęs klimatas
Potvynis Italijoje: dešimtys žmonių išgelbėti po to, kai nuošliaužos ir smarkios liūtys užklupo miestus aplink turistų pamėgtą Komo ežerą.

Skaityti daugiau

24.07.2021 laikas 11:30 Receptai | Patiekalai Varškės keksas su šokolado lašeliais
Varškės keksas su šokolado lašeliais - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

23.07.2021 laikas 22:34 Receptai | Patiekalai Patiekalas Vištiena "Egzotika"
Vištiena "Egzotika" - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Daug gerų, išbandytų receptų, kuriuos privalai išmėginti!

Skaityti daugiau

20.07.2021 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Nekeptas tortas su želė gabaliukais, grietine ir šokoladu
Tokį nekepto torto receptą su želė gabaliukais, grietine bei šokoladu gavau labai seniai ši savo mamos. Jis gaunasi itin gardus, gaivus bei vasariškas. Paranormal, Virtuvė, Šiandiena, Jums, Siūlo, Pasigaminti, Patiekalą, Pagal, Receptą, Nekeptas, Tortas, Želė, Gabaliukais, Grietine, Šokoladu, Skana...

Skaityti daugiau