Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Kovo » 17

Perspėja dėl Amazonės miškų: gali pabloginti pasaulinį šiltėjimą, o ne padėti jį švelninti

Naujausia mokslininkų analizė rodo, kad dėl žmonių vykdomų veiklų, tropinių atogrąžų miškų, kurie pasižymi didžiausia biologine įvairove pasaulyje, poveikis aplinkai tapo neigiamas.

Miškų kirtimai, nelegalūs gaisrai ir galvijų auginimas lėmė išaugusius potvynius ir padažnėjusias sausras, o tai reiškia, kad miškai šiuo metu išskiria didesnius metano ir azoto oksidų lygius, nei jie sugeria anglies dioksido.

Nerimą kelia tai, kad atradimai rodo, jog Amazonės atogrąžų miškai gali pabloginti pasaulinį šiltėjimą, o ne padėti jį švelninti.

Daugelio ankstesnių Amazonės įtakos globaliniam atšilimui tyrimų objektu buvo CO2, nes tai gausiausiai atmosferoje sutinkamos šiltnamio efektą skatinančios dujos, o Amazonė yra didžiausias „anglies telkinys“ pasaulyje.

Dėl to anglies dioksido ciklas buvo užtikrintai įtrauktas į besitęsiančios klimato krizės diskusijų centrą.

Vis dėlto, metanas ir azoto oksidas yra kur kas galingesnės cheminės medžiagos, pasižyminčios trumpesne gyvavimo trukme ir pasirodančios daug mažesniais lygiais.

Pirmasis tokio pobūdžio tyrimas apžvelgė visus veiksnius, kurie gali daryti įtaką visų šiltnamio efektą skatinančių dujų emisijoms, ir nustatė, kad bendrai Amazonė galėjo pereiti nuo buvimo sprendimo dalimi link tapimo problemos dalimi.

„National Geographic“ finansuotiems tyrėjams buvo pavesta išanalizuoti jau egzistuojančius duomenis apie Amazonės atogrąžų miškų poveikį aplinkai.

Buvo suburta daugiau nei 30 mokslininkų komanda ir jų atradimai neseniai buvo paskelbti žurnale „Frontiers in Forests and Global Change“.

Anot jų, dėl Amazonės ekosistemos kompleksiškumo, yra sudėtinga kurti prognozes bei modelius, dėl ko lieka aukštas neapibrėžties lygis.

„Mes darome išvadą, kad dabartinis ne-CO2 medžiagų (ypač metano ir azoto oksido) sukeltas šiltėjimas Amazonės baseine daugiausia kompensuoja ir, greičiausiai, viršija CO2 absorbciją,“ – savo tyrime rašo mokslininkai.

Jie taip pat nustatė, kad link blogėjančios situacijos atvedė žmonių veiklos daroma įtaka regione.

Tyrime mokslininkai aiškina, kad didžiulis medžių skaičius miške iš oro į save sugeria anglies dioksidą, kuomet fotosintezės metu lapija jį paverčia energija.

Pavyzdžiui, anot mokslininkų, Amazonė „yra viena didžiausių anglies telkinių ekosistemų Žemėje“ ir savyje saugo iki 200 gigatonų anglies, kas prilygtų visoms per penkerius metus žmonių išskirtoms anglies dvideginio emisijoms. Viena gigatona prilygsta 1000000000 tonoms.

Tačiau kompleksinė ekosistema sukelia dar daugiau netikėtų padarinių.

Pavyzdžiui, vien Amazonės medžiai, daugybe skirtingų būdų, išskiria 3,5 procentus viso globalaus metano.

Vienas tokių mechanizmų vyksta dėl to, kad baseinas dažnai patvinsta ir taip vanduo kyla aukštyn medžiais.

Taip iš savo požeminių namų yra išlaisvinamos metaną gaminančios bakterijos ir tuomet išskirtos dujos patenka tiesiai į atmosferą.

Metanas maždaug 80 kartų efektyviau už CO2 atmosferoje sulaiko karštį.

Metano emisijos Amazonėje taip pat kyla dėl to, kad medžiai yra kertami nelegaliai, taip siekiant atverti daugiau erdvės galvijų auginimui.

Šios milžiniškos teritorijos yra užpildomos tūkstančiais karvių, kurios dėl dujų susikaupimo jų organizmuose, išskiria didžiulius kiekius šiltnamio efektą skatinančių dujų.

Dėl tokių mechanizmų, mokslininkų teigimu: „Nuolatinis dėmesio koncentravimas į vieną metriką (pavyzdžiui, anglies įsisavinimą ir kaupimą) nėra suderinamas su nuoširdžiomis pastangomis suprasti ir valdyti klimato biogeochemiją sparčiai besikeičiančiame Amazonės baseine“.

Mokslininkai sako, kad Amazonei padaryta žala dar gali būti panaikinta, imantis tokių veiksmų, kaip naftos, anglies ir kito iškastinio kuro naudojimo sustabdymas.

Vis dėlto, vienas veiksmas, kurio privaloma imtis, kad Amazonė taptų klimato turtu, o ne rykšte, tai miškų kirtimų sustabdymas.

„Turime šią sistemą, kuria kliovėmės vildamiesi, kad ji atrems mūsų klaidas, ir mes jau viršijome šios sistemos pajėgumus teikti patikimas paslaugas,“ – „National Geographic“ sakė tyrimo bendraautorė Fiona Soper, McGill universiteto docentė.

Gismeteo.lt

© Fb Trade | Getty Images

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2021 laikas 22:42 Kaip kovoti su egzema?

Jau ne pirmą dešimtmetį padedu žmonėms. Pagal išsilavinimą esu gydytojas terapeutas, bet nedirbu jau seniai. Dabar rimtai užsiimu liaudies medicina.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 22:23 Avietės Nuo Moteriškų Ligų
Praėjus metams po antro gimdymo, man buvo diagnozuotas gimdos nusileidimas. Didelių rūpesčių tai kaip ir nekėlė, bet prieš menstruacijas labai traukė pilvą, ir pačios mėnesinės kėlė nemažai rūpesčių. Gana stipriai kraujuodavo, savijauta buvo nekokia - tempiantys skausmai pilvo apačioje, silpnumas, g...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 19:19 Apie ligas, kurios panašios į alergiją
Ašarojimas, dažnas čiaudulys, užsikimšusi nosis, kosulys, gausūs odos išbėrimai... Jei pasiskųsite tokiais simptomais, dažnas pasakys, jog tai - alergija. Ir neretai bus teisus.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 17:41 Apie pavasarinę alergiją

Jei pavasaris šiltas, medžiai pradeda žydėti net keliomis savaitėmis anksčiau ir pradeda alerginių ligų sezoną. Sergančiųjų sezoninėmis alerginėmis ligomis savijautą dar labiau pablogina sausas, saulėtas ir vėjuotas pavasaris.

...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 16:42 Svečiai Iš Siuanjuanio Žvaigždyno
Į versijas apie senųjų žemės gyventojų žinių kilmę galima žiūrėti įvairiai. Paprasčiausiai ironiškai ar skeptiškai. Tačiau ar dėl to pasaulis tampa labiau suprantamas? O gal verta dar kartą susimąstyti apie mitus, kurie pateikia informaciją iš amžių glūdumos?...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:17 Medical Health WATCH: Health Ranger talks with Jeffrey Prather about covid, pine needles, Native American medicine and more
If you are concerned about those who have been “vaccinated” with the Wuhan coronavirus (Covid-19) “shedding” spike proteins onto you through close contact, you will not want to miss the following episode of The Health Ranger Report....

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:08 Medical Health Study finds that consuming more edible mushrooms lowers cancer risk
Many people, especially those following a vegan diet, usually consume edible mushrooms to fulfill their bodies’ protein needs. However, a study from March 2021 found another benefit of including mushrooms in the daily diet. A team of scientists discovered that consuming more mushrooms is associated ...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:00 Medical Health Philippine doctor defends use of ivermectin, says clinical studies show it is 89% effective against the coronavirus

A doctor from the Philippines is defending the use of ivermectin for preventing and treating Wuhan coronavirus (COVID-19) infection despite attempts by the country’s regulatory authorities to restrict its use.

...

Skaityti daugiau