Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kosmosas » 2021 » Balandžio » 11

Pirmykštis Marso vanduo tebėra planetoje? Nauji skaičiavimai atskleidė kur kas aiškesnį vaizdą

Praeityje Marse būta daug vandens – tą rodo įvairiausi geologiniai (areologiniai?) duomenys. Dabar skysto vandens Marso paviršiuje nėra, o vandens ledo kiekis poliarinėse kepurėse – gerokai mažesnis, nei numanomas praeities vandens kiekis.

Įprastai neatitikimas aiškinamas tuo, kad didžioji dalis Marso vandens išgaravo ir pabėgo į kosmosą. Tokią hipotezę paremia ir dviejų vandenilio izotopų – sunkesnio deuterio ir įprastojo pročio – gausos santykis atmosferoje (žymimas D/H). Jis yra gerokai didesnis, nei, pavyzdžiui, Žemės vandens; tą paaiškina pabėgimas iš atmosferos, nes deuteris, būdamas sunkesnis, pabėga ne taip greitai. Visgi apskaičiavus, kaip sparčiai vanduo galėjo garuoti praeityje, gaunama D/H vertė neatitinka stebimos.

Naujame tyrime pristatomas modelis, vienu metu paaiškinantis ir D/H santykį, ir vandens garavimo spartos įverčius, ir geologinius duomenis. Modelyje įtraukiamas ugnikalnių išsiveržimų poveikis atmosferai, atmosferos pabėgimas į kosmosą bei vandens susigėrimas į Marso plutą. Būtent pastarasis procesas, pasirodo, yra labai reikšmingas: tyrėjų teigimu, didžioji dalis pirmykščio Marso vandens greičiausiai yra užrakinta planetos plutoje, hidruotuose mineraluose.

Pasak autorių, greičiausiai maždaug 40-95% pradinio Marso vandens pranyko dar Noacho periode, prieš 3,7-4,1 mlrd. metų, o prieš tris milijardus metų vandens kiekis Marso atmosferoje bei paviršiuje tapo maždaug lygus šiandieniniam. Plutoje užrakinta 30-99% pirmykščio Marso vandens, o likęs – išgaravo.

Šis atradimas parodo, jog uolinėse planetose vanduo gali išnykti ne vien dėl žvaigždės vėjo poveikio atmosferai, bet ir dėl paviršinių procesų.

Tyrimo rezultatai publikuojami Science.

Tekstas perpublikuojamas iš Konstanta.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2021 laikas 22:42 Kaip kovoti su egzema?

Jau ne pirmą dešimtmetį padedu žmonėms. Pagal išsilavinimą esu gydytojas terapeutas, bet nedirbu jau seniai. Dabar rimtai užsiimu liaudies medicina.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 22:23 Avietės Nuo Moteriškų Ligų
Praėjus metams po antro gimdymo, man buvo diagnozuotas gimdos nusileidimas. Didelių rūpesčių tai kaip ir nekėlė, bet prieš menstruacijas labai traukė pilvą, ir pačios mėnesinės kėlė nemažai rūpesčių. Gana stipriai kraujuodavo, savijauta buvo nekokia - tempiantys skausmai pilvo apačioje, silpnumas, g...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 19:19 Apie ligas, kurios panašios į alergiją
Ašarojimas, dažnas čiaudulys, užsikimšusi nosis, kosulys, gausūs odos išbėrimai... Jei pasiskųsite tokiais simptomais, dažnas pasakys, jog tai - alergija. Ir neretai bus teisus.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 17:41 Apie pavasarinę alergiją

Jei pavasaris šiltas, medžiai pradeda žydėti net keliomis savaitėmis anksčiau ir pradeda alerginių ligų sezoną. Sergančiųjų sezoninėmis alerginėmis ligomis savijautą dar labiau pablogina sausas, saulėtas ir vėjuotas pavasaris.

...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 16:42 Svečiai Iš Siuanjuanio Žvaigždyno
Į versijas apie senųjų žemės gyventojų žinių kilmę galima žiūrėti įvairiai. Paprasčiausiai ironiškai ar skeptiškai. Tačiau ar dėl to pasaulis tampa labiau suprantamas? O gal verta dar kartą susimąstyti apie mitus, kurie pateikia informaciją iš amžių glūdumos?...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:17 Medical Health WATCH: Health Ranger talks with Jeffrey Prather about covid, pine needles, Native American medicine and more
If you are concerned about those who have been “vaccinated” with the Wuhan coronavirus (Covid-19) “shedding” spike proteins onto you through close contact, you will not want to miss the following episode of The Health Ranger Report....

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:08 Medical Health Study finds that consuming more edible mushrooms lowers cancer risk
Many people, especially those following a vegan diet, usually consume edible mushrooms to fulfill their bodies’ protein needs. However, a study from March 2021 found another benefit of including mushrooms in the daily diet. A team of scientists discovered that consuming more mushrooms is associated ...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:00 Medical Health Philippine doctor defends use of ivermectin, says clinical studies show it is 89% effective against the coronavirus

A doctor from the Philippines is defending the use of ivermectin for preventing and treating Wuhan coronavirus (COVID-19) infection despite attempts by the country’s regulatory authorities to restrict its use.

...

Skaityti daugiau