Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2018 » Lapkričio » 3

Iš kur Marse tiek daug nuodingų junginių, kuriuos mikrobai gali naudoti kaip energijos šaltinį?

Marso paviršiuje yra netikėtai daug perchloratų - junginių, turinčių vieną chloro ir keturis deguonies atomus. Tokie junginiai yra nuodingi daugeliui žemiškos gyvybės formų, tačiau kai kurie mikrobai gali juos naudoti kaip energijos šaltinį. Nenuostabu, kad perchloratų egzistavimas yra daug nagrinėjama tema, bet kol kas nebuvo paaiškinimo, iš kur jų Marso paviršiuje tiek daug - jie sudaro 0,5-1% paviršių dengiančių dulkių.

Dabar eksperimentiškai rastas galimas jo kilmės paaiškinimas. Marso paviršius yra ypatingai sausas, todėl dulkių audrų metu vyksta nuolatiniai statinės elektros išlydžiai. Tai nėra žaibai, kaip mes juos suprantame, o procesas, panašesnis į kibirkščiavimą, braukiant per vilną ar panašią įsielektrinančią medžiagą.

 Marso audros, Marsas, atmosfera, Astronomija, Mokslas, Saulės sistema

Laboratorijoje atkūrus sąlygas, artimas Marso paviršiui, aptikta, kad šis kibirkščiavimas sukuria labai daug laisvųjų radikalų, kurie gali formuoti perchloratus. Šitaip sukurta tūkstantį kartų daugiau perchloratų, nei vien fotocheminėmis reakcijomis, kurios yra pagrindinis perchloratų formavimosi mechanizmas Žemėje.

Tiesa, nėra aišku, ar ir kibirkščiavimas pajėgus prigaminti pakankamai perchloratų - skaičiuojama, kad Marse jų yra dešimt milijonų kartų daugiau, nei galėtų pagaminti fotocheminės reakcijos. Visgi Marso sąlygomis, kur globalios dulkių audros vyksta kas porą metų, perchloratų gamyba gali būti pakankamai sparti.

Tyrimo rezultatai publikuojami Earth and Planetary Science Letters.

Planet Today News dokumentika. Maras. Marsas. Ekstremalus kosmoso oras

Marso audros kartais sukelia ir įdomius atmosferinius reiškinius - pavyzdžiui, jau pusantro mėnesio nuo Arsia ugnikalnio viršūnės driekiasi kone tūkstančio kilometrų ilgio debesis.

Iš pirmo žvilgsnio jis atrodo panašiai į ugnikalnio išsiveržimo padarinį, bet taip nėra - Arsia ugnikalnis, kaip ir visi kiti Marse, jau seniai užgesęs. Debesies formą nulemia kalno aukštis - jis iškilęs bent 9 km virš aplinkinių lygumų, todėl oras, kildamas per jį, labai atvėsta ir susispaudžia.

Marso audros, Marsas, atmosfera, Astronomija, Mokslas, Saulės sistema

©NASA's Mars Reconnaissance Orbiter

Tokios sąlygos yra puikios debesims formuotis, o persiritusi per kalną atmosfera dar kurį laiką banguoja ir formuoja tolesnius debesis. Įsižiūrėjus į debesį matyti, kad jis susideda iš atskirų fragmentų - kiekvienas toks fragmentas žymi vieną atmosferos bangą.

Planet Today News dokumetika. Žmogus ir Visata. Mūsų Marsas

Debesims formuotis padeda ir dulkės, pakeltos į atmosferą paskutinės didžiulės audros metu - jos veikia kaip kondensacijos branduoliai, aplink kuriuos kaupiasi vandens ir anglies dvideginio molekulės.

Planet Today News dokumentika. Planetų gidas. Marsas

Šaltinis: konstanta.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-05 laikas 18:20 Receptai Gardus Plikytos Tešlos Pyragas

Visada smagu išbandyti kažką naujo. Tarkime, plikytą tešlą. Jos paslaptis – karštas vanduo ar pienas, dėl kurio susidaro oro tarpų. Šie kepiniai itin minkšti, purūs ir tiesiog tirpsta burnoje. Tad metas ryžtis naujiems sk...

Skaityti daugiau

2020-11-24 laikas 13:57 Receptai Brandintas Kalėdinis džiovintų vaisių pyragas
Tai itin skanus brandintas Kalėdinis pyragas su džiovintais vaisiais. Jį nėra sunku pasigaminti, tik reikia apsišarvuoti kantrybe, kol jis brandinsis.

Skaityti daugiau

2019-06-12 laikas 12:08 Receptai Krabų lazdelės sluoksniuotoje tešloje

Pasigaminkime skanias Krabų lazdelės tešloje. Jas tiekiame dar šiltas. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-14 laikas 07:36 ‘Lenkijos pasienyje viskas blogai’, – teigia Lenkijos parlamento pirmininko pavaduotojas K. Bosakas
Lenkija turi „pradėti rimtai žiūrėti į savo sienas ir reikalauti iš Vokietijos įrodymų, kad migrantai iš tiesų yra grąžinami“, – teigia K. Bosakas

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:23 Italija: Egipto viešbučio darbuotojas areštuotas už 15-metės amerikietės turistės išžaginimą Amalfio pakrantėje
Mediciniai tyrimai patvirtino išžaginimą, o gydytojai patvirtino, kad prieš išžaginimą 15-metė auka buvo nekaltybė. 42 metų egiptietis, legaliai gyvenantis Italijoje ir dirbantis viešbutyje Amalfio pakrantėje, buvo areštuotas už įtariamą 15-metės ame...

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:16 Austrijos vyskupija priversta parduoti bažnyčią, nes mišiose dalyvauja vis mažiau žmonių
2023 m. Austrijoje bažnyčia neteko beveik 80 000 tikinčiųjų, o kitos šalys patiria panašius nuostolius

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:11 Vokietija: Jemeno migrantas nužudė šešių vaikų motiną, „bailiai“ ją nudūręs iš nugaros

Ji ką tik buvo atvykusi į Vokietiją su vaikais, kai buvo nužudyta. Vokietijos mieste Kraillinge, esančiame Bavarijoje, migrantas iš Jemeno nudūrė savo žmoną, šešių vaikų motiną. Šeima buvo ką tik atvykusi į Vokietiją, kai įvyko nužudymas, ir visa ...

Skaityti daugiau

2025-07-14 laikas 07:04 Vokietija: Bavarijoje už beveik pusę visų plėšimų, seksualinių nusikaltimų ir smurtinių nusikaltimų atsakingi užsieniečiai
Bavarijos vidaus reikalų ministras jau praėjusiais metais sakė: „Nusikaltimų statistika aiškiai rodo, kad nekontroliuojama imigracija taip pat daro neigiamą poveikį saugumo situacijai“.

Skaityti daugiau