Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2021 » Kovo » 25

Pompėjos gyventojai neturėjo šanso pabėgti – Vezuvijus juos nužudė beveik akimirksniu: iškepė gyvi (Video)

Senovinis Pompėjos miestas buvo panaikintas 79 m. per Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimą, o mieste ir netoliese esančiame Herkulaniume žuvo tūkstančiai žmonių.

Naujas tyrimas rodo, kad prireikė vos 17 minučių, kol išsiskyrę pelenai ir dujos pražudė pasmerktus gyventojus.

Apskaičiuota, kad 2000 žuvusių žmonių nežuvo lavos upėse, bet mirė nuo uždusimo nuo milžiniško degančių pelenų ir dujų debesies, kurį išmetė ugnikalnis – kurio medžiaga vėliau uždengė jų kūnus, išsaugodama jų mirties akimirkos kūno padėtis, kurios ilgai įkvėpė tyrinėtojus susipažinti su tuo, kas iš tikrųjų įvyko tą dieną.

Herkulaniumo, esančio ugnikalnio papėdėje, gyventojai neturėjo galimybės išgyventi. Tačiau Pompėjos, esančios už 10 kilometrų nuo Vezuvijaus, gyventojai turėjo didesnę galimybę išgyventi, jei ne piroklastinis srautas, kuris truko mažiau nei 17 minučių, teigia mokslininkai naujame „Scientific Reports“ tyrime.

Pompėjos aukų pėdsakai – ne patys konservuoti kūnai, o pelenuose likusių kūnų įdubimai pasiūlė užuominas, kaip jie mirė, ir teorijos svyravo nuo asfiksijos (uždusimo) iki daug  kraupesnės mirties – žaibiško gyvo kūno iškepimo.

„Pabėgėlių sodas" - žuvusių Pompėjos gyventojų gipsinės figūros

„Pabėgėlių sodas" - žuvusių Pompėjos gyventojų gipsinės figūros ©Lancevortex (CC BY-SA 3.0) | en.wikipedia.org

Naujajame tyrime buvo nagrinėjama piroklastinio srauto trukmė (tankus pelenų, dujų ir vulkaninio stiklo debesis) – kaip greitai dalelės keliavo pasiekusios miestą. Tyrėjų modelis nustatė, kad debesis, kurio temperatūra viršijo 100 °C, po išsiveržimo greičiausiai apėmė miestą 10–20 minučių.

Ankstesni tyrimai rodo, kad žmonių mirties pozos parodė, kad jie neužduso, o mirė nuo didelio karščio, kai  temperatūra pasiekė 300 °C, kuri žmones nužudė per sekundės dalį.

Smulkūs ugnikalnių išsiveržimų pelenai gali nukeliauti ilgą kelią, o šios ore suspenduotos dalelės net ir nedideliais kiekiais gali būti labai kenksmingos žmonių sveikatai. Tyrėjų teigimu, žmonės gali išgyventi gryną karštą orą 200–250 °C temperatūroje 2–5 minutes, tačiau įkvepiami karšti smulkūs pelenai tą laiką labai sumažina.

Suprasti piroklastinių srautų iš ugnikalnių greitį ir trukmę gali būti labai svarbu planuojant evakuacijos metodus ir politiką gyventojams, gyvenantiems netoli veikiančių ugnikalnių.

Šaltinis: technologijos.lt

Parengta pagal:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2021 laikas 22:42 Kaip kovoti su egzema?

Jau ne pirmą dešimtmetį padedu žmonėms. Pagal išsilavinimą esu gydytojas terapeutas, bet nedirbu jau seniai. Dabar rimtai užsiimu liaudies medicina.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 22:23 Avietės Nuo Moteriškų Ligų
Praėjus metams po antro gimdymo, man buvo diagnozuotas gimdos nusileidimas. Didelių rūpesčių tai kaip ir nekėlė, bet prieš menstruacijas labai traukė pilvą, ir pačios mėnesinės kėlė nemažai rūpesčių. Gana stipriai kraujuodavo, savijauta buvo nekokia - tempiantys skausmai pilvo apačioje, silpnumas, g...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 19:19 Apie ligas, kurios panašios į alergiją
Ašarojimas, dažnas čiaudulys, užsikimšusi nosis, kosulys, gausūs odos išbėrimai... Jei pasiskųsite tokiais simptomais, dažnas pasakys, jog tai - alergija. Ir neretai bus teisus.

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 17:41 Apie pavasarinę alergiją

Jei pavasaris šiltas, medžiai pradeda žydėti net keliomis savaitėmis anksčiau ir pradeda alerginių ligų sezoną. Sergančiųjų sezoninėmis alerginėmis ligomis savijautą dar labiau pablogina sausas, saulėtas ir vėjuotas pavasaris.

...

Skaityti daugiau

16.05.2021 laikas 16:42 Svečiai Iš Siuanjuanio Žvaigždyno
Į versijas apie senųjų žemės gyventojų žinių kilmę galima žiūrėti įvairiai. Paprasčiausiai ironiškai ar skeptiškai. Tačiau ar dėl to pasaulis tampa labiau suprantamas? O gal verta dar kartą susimąstyti apie mitus, kurie pateikia informaciją iš amžių glūdumos?...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:17 Medical Health WATCH: Health Ranger talks with Jeffrey Prather about covid, pine needles, Native American medicine and more
If you are concerned about those who have been “vaccinated” with the Wuhan coronavirus (Covid-19) “shedding” spike proteins onto you through close contact, you will not want to miss the following episode of The Health Ranger Report....

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:08 Medical Health Study finds that consuming more edible mushrooms lowers cancer risk
Many people, especially those following a vegan diet, usually consume edible mushrooms to fulfill their bodies’ protein needs. However, a study from March 2021 found another benefit of including mushrooms in the daily diet. A team of scientists discovered that consuming more mushrooms is associated ...

Skaityti daugiau

15.05.2021 laikas 19:00 Medical Health Philippine doctor defends use of ivermectin, says clinical studies show it is 89% effective against the coronavirus

A doctor from the Philippines is defending the use of ivermectin for preventing and treating Wuhan coronavirus (COVID-19) infection despite attempts by the country’s regulatory authorities to restrict its use.

...

Skaityti daugiau