Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2019 » Sausio » 11

Superugnikalnis gali nušluoti žmoniją

Koks vaizdas pirmiausia ateina į galvą, kai išgirstame žodžių junginį „pasaulio pabaiga“? Asteroidas? Galbūt pasaulinis karas? Klimato kaita? Net jei kai kurie iš šių dalykų ir yra pakankamai realistiški, po Žemės paviršiumi slypi daug didesnė grėsmė, galinti nutraukti žmogiškąją civilizaciją – ir labai nedaugelis apie tai žino, rašo „Business Insider“. Pasak BBC, į šį pavojų rimtai žiūri net NASA. Kalbame, žinoma, apie superugnikalnius.

nasa, superugnikalnis, magma, vulkanologija, geologija

Kaip veikia „superugnikalnio“ išsiveržimas?

Po Nacionaliniu Jeloustono parku egzistuoja milžiniškas magmos rezervuaras, kuris kaltas dėl visų geizerių ir karštųjų šaltinių burbuliavimą – ir būtent šis rezervuaras kelia grėsmę žmonijai.

Maždaug kas 100 000 metų kažkur pasaulyje nutinka superugnikalnio išsiveržimas, kurio pasekmės neretai būna mirtinos. Jei išsiveržtų po Jeloustonu esantis ugnikalnis, tai sukeltų pasaulinį badą ir vulkaninę žiemą (apatinio atmosferos sluoksnio atvėsimą).

Remiantis Jungtinių Tautų skaičiavimais, kuriuos cituoja „The Guardian“, išsiveržimas gali palikti mus su maisto atsargomis, kurių pakaktų tik lygiai 74 dienoms.

Svarsto vėsinti vandeniu

Kuo aukščiau pakyla temperatūra ugnikalnyje, tuo daugiau dujų išsiskiria. Magma ir toliau lydosi, ir zona virš magmos rezervuaro kyla – ir kai karštis pasiekia tam tikrą lygį, sprogimas tampa neišvengiamu. Tad logiškas sprendimas būtų atvėsinti ugnikalnį. Tam, kad atvėsintume ugnikalnį, jam reikėtų „sušerti“ labai daug vandens – teoriškai.

Bet praktiškai tai neįmanoma: „Pastatyti milžinišką akveduką, vedantį aukštyn į kalnų regioną būtų tiek brangu, tiek labai sudėtinga – o be to, žmonės ir nenorėtų kad taip būtų naudojamas jų vanduo“, – sako NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos mokslininkas Brianas Wilcoxas.

„Žmonėms visame pasaulyje trūksta vandens, tad toks didžiulis infrastruktūrinis projektas, kuriame vanduo būtų naudojamas vien superugnikalnio vėsinimui, būtų labai jau kontroversiškas“, – teigia jis.

NASA turi planą

Bet NASA turi ir alternatyvią idėją: įsigręžti 10 km gilyn į superugnikalnį aukštu slėniu pumpuoti ten vandenį. Toks veiksmas ilgainiui sumažintų temperatūrą.

Svarbiausia, reikėtų gręžtis į ugnikalnio kraštus, o ne tiesiai į magmos rezervuaro viršų – nes priešingu atveju tai net pagreitintų vulkano išsiveržimą. Problema ta, kad tokio projekto kainą – gana įspūdinga: 3,46 mlrd. JAV dolerių. Bet jei įvertintume naudą – pavyzdžiui, faktą, kad ilgainiui tai išgelbėtų žmoniją – tai atrodo visai verta tokios kainos, rašo „Business Insider“.

Šis planas turi ir vieną pranašumą: „Gręžiant tokiu būdu, galima būtų sukurti geoterminę elektrinę, kuri generuotų elektros energiją labai konkurencingomis kainomis – apie 10 JAV centų už kilovatvalandę“, – pastebi B.Wilcoxas.

Bet kuriuo atveju, NASA įspėja: „Jeloustonas išsiveržia daugmaž kartą per 600 000 metų – ir paskutinį kartą jis tai padarė būtent prieš 600 000 metų. Tai turėtų paskatinti mus prisėsti ir atkreipti dėmesį“.

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.05.2020 laikas 07:58 Šiame kaime nėra vietos senukams - kaip primityvios bendruomenės atsisveikindavo su gyvais senoliais?
Kartais anekdotuose ar net senose pasakose minimas keistas ir net šiek tiek žiaurus motyvas – šeimos senoliai yra nuvelkami į mišką ir ten paliekami mirti, kad nebūtų našta šeimai. Bet ar žinojote, kad kadaise įvairiuose pasaulio kraštuose tai buvo tikra tradicija, turėjusi gilią prasmę ir gana žiau...

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 07:48 Netikro draugo požymiai: kaip atpažinti, kad jums slapta pavydi?
Laikykitės atokiau nuo netikro draugo. Kad vėliau susirgę neliktumėte stepėje ir nemelstumėte pagalbos – tai beprasmiška. Geriau su tokiu žmogumi nekeliauti nei per stepę, nei per gyvenimą…

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 07:15 Iš kur atsiranda sapnai ir ką jie reiškia?
Kas tie sapnai? Ar verta į juos kreipti dėmesį, o gal tiesiog pamiršti kaip bereikšmius nakties vaizdinius? Nieko nėra labiau pažeidžiamo nei mokslinė teorija, kuri tėra trumpalaikis bandymas paaiškinti faktus, o ne pačią amžinąją tiesą....

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 22:31 Dvi gvazdikėlio galvutės per dieną padarys stebuklus!
Stebuklingai dings skausmas paėmus dvi gvazdikėlio galvutes, sutrynus jas pirštų galais ir įtrynus gautus miltelius vieton, kur pas jus mėlynė arba kažką skauda.

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 22:07 Kodėl svarbu kišenėje nešioti šio augalo lapus

Senovės gydytojai amžių amžius naudojo įvairiausius augalus, kad pagerintų atmosferą namuose. Šiai dienai daug žmonių apimti depresijos ir nuovargio, prasismelkiančio į visus plyšius. Kai mes dienų dienas žiūrime į ekranus, protas tampa miglotas, o nuotaika blogėja.

...

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 20:39 Nuostabus sąnarių receptas
Nulupkite 300-400 gramų česnako, sumalkite mėsmale, suberkite į vieno litro indelį ir užpilkite gero nerafinuoto augalinio aliejaus.

Skaityti daugiau