Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Lapkričio » 3

Kaip atskirti kokybiškus vitaminus nuo nekokybiškų? Vartokite vitaminus teisingai!

Turime pasidaryti šiek tiek biochemikais, jei norime išsirinkti geriausius vitaminus ir maisto papildus. Ir reikia žinoti, kuriuo momentu ir kartu su kuo jų vartoti.

Vartojame vitaminų, mineralinių medžiagų, įvairių gydomųjų augalų ekstraktų, omega-3, omega-6 ir omega-9 riebalų rūgščių bei daugelio kitų naudingų medžiagų todėl, kad norime išsaugoti gerą sveikatą. Vitaminų vartojimas įtrauktas taip pat į gydomąsias programas, kad padėtų žmonėms pasveikti nuo įvairių sveikatos problemų. Daugelis gydytojų ir sveikatos priežiūros specialistų mūsų laikais rekomenduoja jų vartoti. Kiekvienoje vaistinėje būna dešimtys, net šimtai gražių dėžučių su vitaminais. Radijuje, televizijoje, internete, žurnaluose reklamuojamos tabletės, kapsulės ir antpilai, žadantys išgydyti kone kiekvieną negalavimą.

Ar visi biologiškai aktyvūs preparatai vienodai naudingi? Ar veikia principas - kuo brangesnis, tuo geresnis?

Kad kiekviena vitaminų arba maisto papildų, kad ir, pvz., ciberžolės, dėžutė duotų naudos, kiekvienas asmuo, kuris rūpinasi savo sveikata, turi kruopščiai ištirti kiekvieno preparato sudėtį. Tik taip apsaugosite save ir savo artimuosius nuo nevertingų ir net kenksmingų preparatų vartojimo bei beprasmio pinigų švaistymo.

Kai kurie gydytojai nerekomenduoja vartoti maisto papildų būtent todėl, kad jie neturi laiko tirti jų cheminių formų ir formulių, bet, neskirdami tam laiko, pacientui gali ir pakenkti.

Kaip Atskirti Kokybiškus Vitaminus Nuo Nekokybiškų?

Taigi - reikia žinoti du svarbius dalykus.

1. Vitaminai turi įvairias formas - jie būna aktyvūs ir neaktyvūs.

Pvz., vitaminai B2, B6, B12 ir folio rūgštis būna paprastos, neaktyvios formos ir aktyvios, kofermentinės ir metilintos formos.

Neaktyvias formas organizmas turi pakeisti, ir šis procesas reikalauja daug energijos. Labai blogai neaktyvias formas pakeičia, pvz., senyvų žmonių organizmas arba tokių asmenų organizmas, kurių sutrikusi kepenų ir kasos veikla, kuriems blogai veikia skrandis ir žarnynas. Neaktyvios formos paversti aktyvia forma nepajėgūs žmonės, kurie turi genetinių polimorfizmų -pakeistų genų, kurie, pvz., atsako už vitamino B12 ir folio rūgšties pavertimą į aktyvią, metilintą formą.

Jei tik tai įmanoma, ne tik asmenys, kurie turi sveikatos problemų, bet ir visiškai sveiki žmonės, kasdien patiriantys padidėjusį psichoemocinį krūvį, taip pat siekiant išvengti konkrečių medžiagų deficito organizme, turėtų vartoti vitaminų jų aktyviomis formomis.

2. Mikroelementai Į būna organiniai ir neorganiniai.

Mikroelementai - tai mineralinės medžiagos, kurių mūsų organizmui reikia mikroskopinėmis dozėmis: cinkas, selenas, jodas, manganas, boras, litis, molibdenas. Makroelementai - tai mineralinės medžiagos, kurių reikia didelėmis dozėmis: magnis, silicis, kalcis, kalis, natris, chloras, siera.

Visos šios mineralinės medžiagos žmogaus ar gyvūno organizme ar augaluose nesiformuoja, jų esama žemėje, vandenyje, akmenyse, smėlyje, vandenynuose. Tačiau augalai, gyvūnai ir taip pat žmogus gali šių mineralinių medžiagų kaupti organizme.

Specialistai vis dar ginčijasi, ar mineralinių medžiagų neorganinės formos esti kenksmingos. Visiškai sveiko žmogaus organizmas jas gali paversti biologiškai aktyviomis, organinėmis formomis, ir neretai tai gali būti naudinga, tačiau ilgainiui tai būna panašu į nuolatinį vaikščiojimą apsiavus guminiais batais, - esate apsiavę, tačiau su laiku tikrai turėsite problemų su kojomis.

Neorganinės formos visada pasižymi šalutiniu poveikiu, be to, jos gali dirginti skrandį, pvz., neorganinė kalcio forma -kalcio karbonatas - yra taip pat E medžiaga (E 170). Kai žmogus dažnai vartoja kalcio karbonato, jo galima perdozuoti ir gali išsivystyti hiperkalciemija - kalcis gali nusėsti sąnariuose ir kituose organizmo audiniuose. Žmogų gali pykinti, gali skaudėti pilvą, galimas vėmimas ir psichikos būklės pokyčiai.

Gamtoje randamas kalcio karbonatas (maistinė kreida) naudojamas kaip maistinis dažiklis, tešlos kildymo medžiaga, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga ir užpildas. Jo nepatartina vartoti asmenims, turintiems polinkį į druskų nusėdimą, inkstų ar tulžies akmenis, artritą, spondilozę ir aterosklerozę.

Pvz., neorganinis selenas (natrio selenatas) priklauso prie pirmos kartos seleno preparatų, pasižyminčių blogu biologiniu prieinamumu (prastai absorbuojasi, ir organizmas jį blogai panaudoja). Nustatyta, kad jis turi nepalankų šalutinį poveikį - pavartojus tokio preparato žmogų gali pykinti, galimas diskomforto pojūtis pilve, alerginės reakcijos ir kiti simptomai. Seleno neorganinės formos nepatariama taikyti  net gyvulininkystėje, ką jau kalbėti apie žmones.

Vartokite Vitaminus Teisingai!

Pvz., geležies, kuri yra labai svarbus mikroelementas, neorganinė forma (geležies sulfatas) labai paplitusi maisto prieduose. Šis preparatas reklamuojamas ir skiriamas taip pat sergantiems žmonėms, nors MEDLINE duomenų bazėje prieinama daugiau nei 200 tyrimų, kurie atlikti laikotarpiu nuo 1983 iki 2010 metų ir kurie patvirtina, kad geležies sulfatas pasižymi šalutiniu poveikiu, o jo vartojimas gali kelti komplikacijų, galinčių pasireikšti, pradedant viduriavimu ir pykinimu, baigiant alergija ir anafilaksiniu šoku. Geležies sulfatas gali žaloti stemplę, skrandžio rauką, burnos ertmę, provokuoti infekcines ligas ir sukelti odos problemų. Tai stiprus skrandžio ir žarnyno gleivinių dirgiklis, sukeliantis intensyvų žarnyno ląstelių irimą. Net vienkartinė 80 mg dydžio geležies sulfato dozė sukelia plonojoje žarnoje oksidacinių pažeidimų. Vartojant tokio preparato sumažėja skrandžio gleivinės apsauginio sluoksnio sintezė. Per vieną tyrimą 36 žmonėms, kurie vartojo geležies sulfato, buvo atlikta skrandžio ir žarnyno biopsija, o po to analizuoti gauti rezultatai. Šie liudijo, kad 89 proc. atvejų ant skrandžio ir žarnyno epitelio būta geležies nuosėdų, o 83 proc. atvejų buvo susiformavusios opos.

Jei geležies sulfato moteris vartoja nėštumo metu, vaikas gali turėti įgimtų raidos anomalijų ir širdies defektų.

Atsiminkite!

Moterims nėštumo ir vaiko žindymo laikotarpiais galima vartoti tik geležies preparatų, kuriuose yra organinės formos geležies. Ir tik tokių, kurie nepapildyti E medžiagomis ir kuriuose nėra alergenų!

Mineralinių medžiagų organinės formos - tai naujos kartos medžiagos, kurios tinkamos žmogaus organizmui, ypač retai turi kokį nors šalutinį poveikį (per 10 metų man neteko apie tokį girdėti), jas itin sudėtinga perdozuoti, organizmas tokias mineralines medžiagas natūraliai absorbuoja ir panaudoja, be to, šios medžiagos yra efektyviai veiksmingos.

Sugebėkite atskirti!

Neaktyvios vitaminų formos

 • B2 riboflavinas;
 • B6 piridoksolis;
 • B12 ciankobalaminas;
 • Folio rūgštis.

Aktyvios vitaminų formos

 • Riboflavino-5'-fosfatas;
 • Piridoksalio-5'-fosfatas;
 • Metilkobalaminas, 5'-dezoksiadenozilkobalaminas;
 • (6S)-5-metiltetrahidrofolio rūgšties gliukozamino druska.

Ieškokite sąrašo! Kiekvieno vitamino ar mikroelemento cheminė forma nurodyta ant produkto pakuotės sudėtinių dalių sąraše, kuriame išvardytos visos medžiagos, esančios jo sudėtyje.

Mineralinės medžiagos neorganine forma

 • Magnis - magnio karbonatas, magnio fosfatas, magnio sulfatas, magnio oksidas.
 • Cinkas - cinko sulfatas, cinko fosfatas, cinko oksidas, cinko karbonatas.
 • Geležis - geležies sulfatas, geležies fosfatas, geležies oksidas, geležies karbonatas.
 • Kalcis - kalcio karbonatas, kalcio fosfatas.
 • Selenas - natrio selenatas, natrio selenitas.

Mineralinės medžiagos organine forma

 • Magnis - magnio citratas, magnio laktatas, magnio bisglicinatas, magnio ororatas, magnio malatas.
 • Cinkas-cinko citratas, cinko laktatas, cinko gliukonatas, cinko bisglicinatas, cinko pikolinatas.
 • Geležis - geležies citratas, geležies laktatas, geležies fumaratas, geležies bisglicinatas.
 • Kalcis - kalcio citratas, kalcio bisglicinatas, kalcio laktatas.
 • Selenas - seleno metioninas, seleno bisglicinatas.

Vartokite vitaminų jų metilinta forma, ypač šiais atvejais:

 • jei turite padidėjusią homocisteino koncentraciją;
 • nejautrumas insulinui;
 • II tipo cukrinis diabetas;
 • uždegiminiai procesai organizme.

Tai leis pagerinti gyvenimo kokybę ir, pamažu gerindami sveikatos būklę, galėsite sumažinti vartojamų vaistų kiekį ir dozes.

Gera žinoti!

Vitamino B6 kofermentinė forma - piridoksalio-5-fosfatas — tai metaboliškai aktyvi vitamino B6 forma. Vitaminas B6 dalyvauja neuromediatorių veikloje (subalansuoja psichiką), serotonino (džiaugsmo hormono) sintezėje, nervų ląstelių veikloje, gliukozės koncentracijos kontrolėje. B6 piridoksalio fosfatas ypač patartinas asmenims, kurie turi nusilpusį virškinimo traktą, širdies nepakankamumą, serga neuralgijomis ar cukriniu diabetu.

Gera žinoti!

Preparatų kainą ne visada sąlygoja vitaminų ir mineralinių medžiagų forma! Galima nusipirkti 40 geležies sulfato tablečių su sintetinėmis E medžiagomis už 29 eurus, o 90 geležies bisglicinato kapsulių, kurios įterptos į natūralų celiuliozės apvalkalą, už 25 eurus. Pirmu atveju, sumokėjus brangiau, galima pakenkti sveikatai, antru - sumokėjus pigiau, pagerinti savijautą ir skatinti sveikatą.

vitaminai, mityba, sveikatos patarimai

Kada ir su kuo vartoti vitaminų?

Maisto papildus ir biologiškai aktyvias medžiagas reikia ne tik teisingai pasirinkti, bet ir tinkamai vartoti.

Aktyviuosius B grupės vitaminus patartina kombinuoti su organinės geležies preparatais, organiniu cinku, redukuota kofermento Q10 forma ir ginkmedžio lapų ekstraktu.

Aktyviuosius B grupės vitaminus geriausia gauti iki dienos 15-tos val.

Organinis cinkas reikalingas tam, kad organizmas formuotų antivirusinį imunitetą, o, kad tai būtų įmanoma padaryti, cinko reikia gauti kartu su vitaminu C ir citrusinių vaisių bioflavonoidais.

Be to, cinkas puikiai veikia kartu su natūralios formos vitaminu A (retinolio palmitatu), kuris rūpinasi sveikomis nosies, gerklės ir bronchų gleivinėmis.

1. Vartokite organinio cinko po valgio ir būtinai atskirai į nuo geležies.

2. Cinkas „draugauja" su kalciu ir magniu.

Organinio magnio patartina gauti po 18-tos val. vakaro. Magnį gera derinti su vitaminu B6 jo aktyvia forma, apynių ekstraktu, pasiflorų ar valerijonų ekstraktu, aminorūgštimis glicinu ir taurinu.

Organinės geležies geriau vartoti per pietus arba vakarienę, užsigeriant šviežiai spaustomis apelsinų sultimis. Organinės geležies negalima užsigerti kava ar arbata. Geležis labai gerai dera su vitaminu C, vitamino B12 aktyvia forma, folio rūgštimi, kofermentu Q10, vitaminu A.

Nerafinuoti žuvų taukai (omega-3) geriausiai veikia, kai jų gaunama kartu su natūraliais vitaminais E, D3, K2,

A bei lecitinu skystu pavidalu. Jei visų šių medžiagų, kuriose yra riebalų, vartosite pavalgę (pvz., per pietus), pastebėsite, kad savijauta ir sveikatos būklė gerėja.

Atsiminkite! Vitaminų natūralias formas reikia laikyti šaldytuve.

 • Autorius: Anželika Kuznecova
 • Tarptautinis žurnalas „Ko gydytojai tau nepasako“. Medžiaga parengta pagal straipsnį „Vartokite vitaminų Teisingai!“.
Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį. Norite sužinoti daugiau, sutikite gauti naujienas arba pasidalinkite spausdami .
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.11.2020 laikas 21:40 Mums užsimenama, kad gruodžio 25-ąją Kalėdų nebus?
Tačiau CNN ir kita puiki žiniasklaida nusprendė šio fakto nepastebėti ir susitelkė ties keistu, pavyzdžiui, žaisliniu stalu, prie kurio sėdėjo prezidentas per spaudos konferenciją ir ėmė juokauti šia tema

Skaityti daugiau

27.11.2020 laikas 16:28 Atsiradus „koronai“, išnyko gripas?

Oficialiai nuo spalio 1 d. Lietuvoje prasidėjo gripo sezonas. Tačiau statistika rodo, kad šiemet sergamumas gripu - daug mažesnis nei pernai. Tiek dabar, tiek metų pradžioje, kai Lietuvą pasiekė koronavirusas, sergančiųjų gripu ir ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis buvo mažiau nei įprastai. Sut...

Skaityti daugiau

27.11.2020 laikas 16:07 Mokslininkai ką tik aptiko žaibus, vadinamus „superboltais“
Kartkartėmis Žemė mums primena, kad ji gali išlaisvinti įsiutusią energiją. Mokslininkai ką tik aptiko žaibus, vadinamus „superboltais“ – intensyvius žaibus, kurie šviečia net 1000 kartų ryškiau nei įprasti žaibai....

Skaityti daugiau

26.11.2020 laikas 22:14 Šis vaistas yra pagamintas tik iš 3 ingredientų, tačiau tai žymiai pagerins jūsų sveikatą!
Šis vaistas buvo išrastas Vokietijoje. Gėrimas susideda iš česnako, citrinos, imbiero ir vandens. 3 paprastų maisto produktų derinys labai teigiamai veikia sveikatą ir bendrą organizmo būklę. Bet svarbiausia, kad šis gėrimas gali išgydyti užsikimšusias arterijas, sumažinti cholesterolio kiekį kraujy...

Skaityti daugiau

26.11.2020 laikas 21:46 Kaip pašalinti druskos sankaupas nuo kaklo
Druskų nusėdimas ant kaklo vadinamas kaklo stuburo osteochondroze. Dėl to, kad kaklo stuburas yra labai svarbi kūno dalis, šios srities sutrikimai sukelia rimtus viso organizmo sutrikimus. Kaklo sritis yra kraujagyslių ir nervų, kurie maitina kaklo, veido ir kaukolės audinius, koncentracijos vieta....

Skaityti daugiau

26.11.2020 laikas 21:02 Druskų nusėdimas ir pašalinimas - vynuogių lapų užpilas, liepų nuoviras
Kaip žinote, su amžiumi druskos kaupiasi sąnariuose, o tai sukelia sąnarių uždegimą, skausmą ir apriboja aktyvius judesius. Bet yra gana paprastas ir malonus liaudies receptas druskos nusėdimui sąnariuose.

Skaityti daugiau