Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Ginklai » 2020 » Rugpjūčio » 5

Vienintelis pasaulyje karinis ekroplanas, galėjęs per akimirką sunaikinti ir didžiausius lėktuvnešius

Unikalus, atimantis žadą, Šaltojo karo legenda. Bet kuris pasirinktas apibūdinimas – tinkamas „Kaspijos monstro“ įpėdiniui. Įspūdingas technikos šedevras šiomis dienomis atliko paskutiniąją savo kelionę gimtaisiais vandenimis.

Šeštasis praeito amžiaus dešimtmetis atsimenamas kaip vienas pavojingiausių laikotarpių. Konkuruojančios pasaulinės galybės, JAV ir TSRS, vos nestojo į branduolinį karą. Abipusis branduolinių ginklų atitraukimas iš trečiųjų šalių tik šiek tiek sumažino įtampą.

Įspūdingos pinigų sumos naujų karinių technologijų kūrimui po Karibų krizės tik padidėjo. Sovietai susižavėjo ekrano efektu į kurį sudėjo dideles viltis. Vos prieš kelis dešimtmečius atrastas neįprastas keliamosios galios padidėjimas, būnant tik šiek tiek virš kokio nors paviršiaus, tapo įvaldoma technologija.

Vienintelis baigtas Luna MD-160 klasės laivas

Vienintelis baigtas Luna klasės laivas ©igor113

Vadovaujant Rostislavui Aleksejevui, žymiam povandeninių sparnų (hidrofoil) dizaineriui, buvo imtasi kurti neregėto dydžio bandomoji mašina. Prototipo, vakaruose gavusio „Kaspijos jūros monstro“ pravardę, sėkmingi bandymai įtikino sukurti naujo tipo karinę ginkluotę – Lun klasės (liet. Lingės(paukštis)) laivus.

Ambicingas Šaltojo karo superginklas pastatytas 1987 metais. Ekranoplanas galėjo patruliuoti, atlikti gelbėjimo,  desanto permetimo funkcijas. Tikėtasi, kad bus nepaprastai efektyvus ginklas neutralizuosiantis amerikiečių lėktuvnešius.

Net patys greičiausi karo laivai vargiai peržengia 40 mazgų (74 km/h) greitį. Ekranoplanas, varomas 8 reaktyvinių variklių, be vargo galėjo išvystyti lėktuvams lengvai pasiekiamą 500 km/h greitį. Tik ne aukštai danguje, bet keli metrai virš vandens.

Itin nedidelis skridimo aukštis aparatą darė kone nematomų. Dėl laivų radarų padėties ir Žemės linkio milžinišku greičiu skriejantis aparatas galėjo būti pastebėtas likus mažiau nei 40 kilometrų iki taikinio. Ant nugaros buvo sumontuotos šešios priešlaivinių raketų „Moskit“ paleidimo sistemos.

Raketų veikimo atstumas tik kiek daugiau nei šimtas kilometrų, bet jos link taikinio galėjo skristi triskart už garsą didesniu greičiu. 4-10 metrų aukštyje skrendančių raketų aptikimo ir naikinimo kampas itin nepatogus.

Keleto ekroplanų išpuolis prieš lėktuvnešių grupę galėjo tapti mirtinu pavojumi. Gynybai sureaguoti iš nedidelio atstumo paleistas greitas raketas būtų buvusios vos kelios akimirkos. Vos 3 laivai per kelias sekundes galėjo paleisti net 18 nešėjų su 320 kg svorio kovine galvute galėjusia padaryti milžiniškos žalos net didžiausiems laivams.

Stagnacija, Černobylio elektrinės katastrofa, o vėliau sekęs Sąjungos subyrėjimas tapo šio brangaus ginklo eros pabaiga. Vakarų šalims nebereikėjo galvoti kokių kontra priemonių reikštų imtis prieš numatomą ekroplanų grėsme.

Vietoje planuotų 7 laivų (Rusija juos priskyrė šiai kategorijai) buvo pastatyti tik du. Vienintelis „MD-160“ pilnai baigtas ir įtrauktas į tarnybą 1989 metais. Galėjo nuskrieti 2000 kilometrų su 100 tonų svorio kroviniu.

Rusijos pajėgų nurašytas laivas-lėktuvas liko Kaspijsko uoste nuo pat 1990 metų kada nebeliko pinigų eksploatacijai. Dokuose palengva trūnijo iki šių metų liepos 31 dienos, kada buvo pajudintas paskutinei savo kelionei Kaspijos jūros vandenimis.

Kažkada buvęs itin greita transporto priemone, visą savo atsisveikinimo plaukimą pasitiko traukiamas buksyro iki gretimo Dagestano respublikos miesto Derbento. Šiemet jame pradėtas kurti naujas „Patriotų parkas“, skirtas supažindinti lankytojus su Rusijos kariniais pasiekimais. Lun klasės „MD-160“ ekroplanas taps pagrindiniu traukos objektu būsimiems lankytojams.

Šaltinis: technologijos.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

TAIP PAT SKAITYKITE:
07.06.2023 laikas 22:18 Receptai | Patiekalai Paprastas varškėčių receptas
Kepiau, labai visa šeima išgyrė. Puikiai gavosi! Tobuliausi pasaulyje varškėčiai. Kitaip net gaminti nebenoriu!

Skaityti daugiau

05.06.2023 laikas 11:12 Receptai | Patiekalai Sveikas datulių pyragas su pilno grūdo miltais, be pridėtinio cukraus
Itin gardus ir sveikas datulių pyragas be pridėtinio cukraus, paruoštas su pilno grūdo miltais. Datulės suteiks ne tik saldumo, bet ir karamelinio skonio. Tikrai vertas viso Jūsų dėmesio receptas. Pamėginkite!

Skaityti daugiau

05.06.2023 laikas 11:06 Receptai | Patiekalai Bulviniai abriedukai (ežiukai) su kiaušiniu ir miltais

Toks bulvinių abriedukų su kiaušiniu ir miltais patiekalas lydi nuo pat mažos vaikystės. Mes juos vadindavome visada abriedukais, kitur jie dar yra vadinami ežiukais. Tikriausiai daugumai neblogai žinomas receptas, nors daug ku...

Skaityti daugiau

08.06.2023 laikas 22:15 Tiesos gynimas: Chloro dioksido tirpalas - svarbi priemonė kovojant su nauja "pandemija" ir vakcinų žala

Pasak Marien Barrientos (Marien Barrientos) ir Kerri Riveros (Kerri Rivera), chloro dioksido tirpalas (CDS) yra svarbi priemonė kovojant su naująja "pandemija" ir Wuhan koronaviruso (COVID-19) vakcinų padaryta žala.

...

Skaityti daugiau

08.06.2023 laikas 21:50 "Tėvai visada klysta, bet jūs turite pasirinkimą"
Mūsų tėvai turėjo per daug energijos, kad mes turėtume laiko... Taip, jie negyveno teisingai. Mūsų nuomone...

Skaityti daugiau

08.06.2023 laikas 21:21 Receptas nuo karpų (patarimas)
Karpą ant pirštų turėjau kelerius metus. Ji išaugo didelė, skaudėjo ir trukdė. Išbandžiau visokias žinomas priemones: kiaulpienių, ugniažolių sultis, preparatus iš vaistinės. Niekas neveikė. Karpa styrojo kaip styrojusi ir tik didėjo. Mano kantrybė b...

Skaityti daugiau