Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Rugpjūčio » 5

Vienintelis pasaulyje karinis ekroplanas, galėjęs per akimirką sunaikinti ir didžiausius lėktuvnešius

Unikalus, atimantis žadą, Šaltojo karo legenda. Bet kuris pasirinktas apibūdinimas – tinkamas „Kaspijos monstro“ įpėdiniui. Įspūdingas technikos šedevras šiomis dienomis atliko paskutiniąją savo kelionę gimtaisiais vandenimis.

Šeštasis praeito amžiaus dešimtmetis atsimenamas kaip vienas pavojingiausių laikotarpių. Konkuruojančios pasaulinės galybės, JAV ir TSRS, vos nestojo į branduolinį karą. Abipusis branduolinių ginklų atitraukimas iš trečiųjų šalių tik šiek tiek sumažino įtampą.

Įspūdingos pinigų sumos naujų karinių technologijų kūrimui po Karibų krizės tik padidėjo. Sovietai susižavėjo ekrano efektu į kurį sudėjo dideles viltis. Vos prieš kelis dešimtmečius atrastas neįprastas keliamosios galios padidėjimas, būnant tik šiek tiek virš kokio nors paviršiaus, tapo įvaldoma technologija.

Vienintelis baigtas Luna MD-160 klasės laivas

Vienintelis baigtas Luna klasės laivas ©igor113

Vadovaujant Rostislavui Aleksejevui, žymiam povandeninių sparnų (hidrofoil) dizaineriui, buvo imtasi kurti neregėto dydžio bandomoji mašina. Prototipo, vakaruose gavusio „Kaspijos jūros monstro“ pravardę, sėkmingi bandymai įtikino sukurti naujo tipo karinę ginkluotę – Lun klasės (liet. Lingės(paukštis)) laivus.

Ambicingas Šaltojo karo superginklas pastatytas 1987 metais. Ekranoplanas galėjo patruliuoti, atlikti gelbėjimo,  desanto permetimo funkcijas. Tikėtasi, kad bus nepaprastai efektyvus ginklas neutralizuosiantis amerikiečių lėktuvnešius.

Net patys greičiausi karo laivai vargiai peržengia 40 mazgų (74 km/h) greitį. Ekranoplanas, varomas 8 reaktyvinių variklių, be vargo galėjo išvystyti lėktuvams lengvai pasiekiamą 500 km/h greitį. Tik ne aukštai danguje, bet keli metrai virš vandens.

Itin nedidelis skridimo aukštis aparatą darė kone nematomų. Dėl laivų radarų padėties ir Žemės linkio milžinišku greičiu skriejantis aparatas galėjo būti pastebėtas likus mažiau nei 40 kilometrų iki taikinio. Ant nugaros buvo sumontuotos šešios priešlaivinių raketų „Moskit“ paleidimo sistemos.

Raketų veikimo atstumas tik kiek daugiau nei šimtas kilometrų, bet jos link taikinio galėjo skristi triskart už garsą didesniu greičiu. 4-10 metrų aukštyje skrendančių raketų aptikimo ir naikinimo kampas itin nepatogus.

Keleto ekroplanų išpuolis prieš lėktuvnešių grupę galėjo tapti mirtinu pavojumi. Gynybai sureaguoti iš nedidelio atstumo paleistas greitas raketas būtų buvusios vos kelios akimirkos. Vos 3 laivai per kelias sekundes galėjo paleisti net 18 nešėjų su 320 kg svorio kovine galvute galėjusia padaryti milžiniškos žalos net didžiausiems laivams.

Stagnacija, Černobylio elektrinės katastrofa, o vėliau sekęs Sąjungos subyrėjimas tapo šio brangaus ginklo eros pabaiga. Vakarų šalims nebereikėjo galvoti kokių kontra priemonių reikštų imtis prieš numatomą ekroplanų grėsme.

Vietoje planuotų 7 laivų (Rusija juos priskyrė šiai kategorijai) buvo pastatyti tik du. Vienintelis „MD-160“ pilnai baigtas ir įtrauktas į tarnybą 1989 metais. Galėjo nuskrieti 2000 kilometrų su 100 tonų svorio kroviniu.

Rusijos pajėgų nurašytas laivas-lėktuvas liko Kaspijsko uoste nuo pat 1990 metų kada nebeliko pinigų eksploatacijai. Dokuose palengva trūnijo iki šių metų liepos 31 dienos, kada buvo pajudintas paskutinei savo kelionei Kaspijos jūros vandenimis.

Kažkada buvęs itin greita transporto priemone, visą savo atsisveikinimo plaukimą pasitiko traukiamas buksyro iki gretimo Dagestano respublikos miesto Derbento. Šiemet jame pradėtas kurti naujas „Patriotų parkas“, skirtas supažindinti lankytojus su Rusijos kariniais pasiekimais. Lun klasės „MD-160“ ekroplanas taps pagrindiniu traukos objektu būsimiems lankytojams.

Šaltinis: technologijos.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.09.2020 laikas 13:49 Ežiuolė - sveikatai stiprinti
Pastebėta ir moksliniais tyrimais pagrįsta, kad visų užkrečiamųjų ligų, epidemijų/pandemijų atvejais nesuserga arba lengvai serga asmenys su stipria imunine sistema.

Skaityti daugiau

24.09.2020 laikas 13:14 Kas naujo Veneroje? Aiškėja naujų įdomybių
Venera praeitą savaitę nesitraukia iš viso pasaulio akiračio dėl labai intriguojančio fosfino dujų atradimo, tačiau kaimyninė planeta slepia ir daugiau įdomybių. Pavyzdžiui, kokia buvo jos geologinė (afroditologinė?) praeitis?...

Skaityti daugiau

24.09.2020 laikas 08:03 Kodėl į kavos puodelį reikia įberti žiupsnelį druskos
Daugelis žmonių neįsivaizduoja savo dienos be puodelio skanios kavos. Ji įprastai gardinama cukrumi, pienu ar grietinėle, tačiau kai kurie į kavą įberia druskos ir sako, kad tai pagerina gėrimo patirtį.

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 21:30 Ar lapkričio 2 dieną asteroido skersmuo bus apie 10 km?

2020 m. rugpjūčio 22 d. NASA spaudos-taryba viešai perspėjo visuomenę, kad lapkričio 2 d., JAV prezidento rinkimų išvakarėse, asteroidas 2018 VP1 praskries pro Žemę.

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 20:21 Pentagonas siunčia Kosmoso pajėgų lakūnus į Vidurinius Rytus

Naujai suformuotos JAV kosminės pajėgos pradėjo savo pirmąjį dislokavimą užsienyje, 20 pilotų dislokuoti į Al-Udeid karinėje oro pajėgų bazėje katare. Netrukus prie „pagrindinių kosmoso operatorių“ prisijungs dar keli žmonės, kurie valdys palydovus, stebės priešo manevrus ir bandys už...

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 18:07 Gamtos vaistai vaikams ir suaugusiems nuo peršalimo, rėmens, alergijos dantų skausmo
Turiu du vaikus - berniuką ir mergaitę. Jau netrukus ateis ruduo, o su juo ir peršalimo ligos. Norėčiau pasidalinti keliais liaudies medicinos receptais, kuriuos naudoju pati ir gydau savo vaikus.

Skaityti daugiau