Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Karyba » 2024 » Spalio » 21

Amerika ką tik atsisakė savo slapto „Stealth“ naikintuvo planų, bet ruošia dar baisesnį

Amerika ką tik atsisakė savo slapto „Stealth“ naikintuvo planų, bet ruošia dar baisesnį

Pasaulinėje ginklavimosi lenktynių arenoje, kur kiekvienas momentas gali lemti galutinį rezultatą, JAV oro pajėgos susiduria su iššūkiu, reikalaujančiu radikalių pokyčių. F-22A „Raptor“ – legendinis naikintuvas, vis dar laikomas galingu, tačiau vis labiau sensta. Su Rusija ir Kinija plėtojant pažangias oro pajėgas, kyla klausimas, kaip JAV gali išlaikyti pranašumą ore. Naujos kartos oro dominavimo (NGAD) programa siekia sukurti šeštos kartos naikintuvą su moderniausiomis technologijomis, tačiau naujausi atnaujinimai rodo, kad programa grįžta prie brėžinių, siekdama išsiaiškinti, ko tiksliai reikia ateities karui.

Aukščiausi pareigūnai teigia, kad norint įveikti dabartinius ir būsimus Rusijos ir Kinijos naikintuvus, reikia naujo lėktuvo su naujomis technologijomis, rašo popularmechanics.com

JAV oro pajėgos atšaukia vieną svarbiausių būsimų ginklų, kuris turėjo pakeisti legendinį naikintuvą F-22A „Raptor“. Iš pradžių sukurtas aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, F-22A vis dar yra labai pajėgus, tačiau tarnyba mano, kad norint dominuoti prieš dabartinius ir būsimus Rusijos ir Kinijos naikintuvus, reikia naujo lėktuvo su naujomis technologijomis.

Todėl naujos kartos oro dominavimo programa (NGAD), skirta sukurti pirmąjį pasaulyje šeštos kartos naikintuvą, vėl grįžta prie braižymo lentos. Taip yra todėl, kad tarnybai reikia tiksliai išsiaiškinti, ko ji nori iš 2030-ųjų ir vėlesnių metų kovinio orlaivio, turinčio pranašumą ore, ir kaip tokį ginklą paversti realybe.

NGAD programos atnaujinimas yra pavyzdys, kaip lėtas ir sudėtingas šiuolaikinių karo lėktuvų kūrimas prieštarauja milžiniškam technologijų pažangos tempui, kuris savo ruožtu kelia grėsmę, kad net naujausi orlaiviai neturės moderniausių funkcijų.

Karinių oro pajėgų štabo viršininko pavaduotojas generolas Džimas Slife'as (Jim Slife) teigė, kad tarnyba svarsto, ko iš tikrųjų siekia NGAD programa, todėl kyla dar du klausimai: kaip tarnybai pasiekti pranašumą ore ginčytinoje aplinkoje ir kaip sukurti pilotuojamą šeštos kartos naikintuvą?

„Manau, kad tai nebūtinai yra tas pats klausimas“, - anksčiau šį mėnesį Arlingtone (Virdžinijos valstija) vykusioje gynybos naujienų konferencijoje sakė Slife'as.

Slife'o komentarai buvo išsakyti po liepos mėn. pranešimo, kuriame karinių oro pajėgų sekretorius Frankas Kendalas (Frank Kendall) paskelbė, kad tarnyba sustabdo NGAD programą, kad peržiūrėtų jos duomenis. Dabar, po kelerius metus trukusio tobulinimo, oro pajėgos pradeda iš esmės pertvarkyti ir keisti veiklos kryptį, siekdamos išnaudoti naujas technologijas, kurios atsirado nuo tada, kai 2010-ųjų viduryje pirmą kartą buvo sumanytas šis orlaivis.

Vykstant šiam procesui, oro pajėgos konsultuojasi su programos „pagrindiniais“ rangovais - pagrindiniais gynybos rangovais, kurie varžysis dėl NGAD gamybos sutarties - ir nustato geriausią būdą, kaip tęsti programą. Į „pagrindinių“ įmonių sąrašą įtrauktos ne tik aerokosminės bendrovės, kurios gamins lėktuvo korpusą, pavyzdžiui, „Lockheed Martin“ ir „Boeing“, bet ir variklių gamintojos „General Electric“ ir „Pratt & Whitney“.

Karinės oro pajėgos pirmą kartą pradėjo siekti pakeisti F-22A 2016 m., atsižvelgdamos į savo pačios atlikto tyrimo išvadas. Toje ataskaitoje buvo padaryta išvada, kad tarnyba iki 2030 m. turėtų įsigyti „Raptor“ pakaitalą, vadinamą „ Penetrating Counter Air“ (PCA),. PCA tapo NGAD 2010-ųjų pabaigoje. Tada, 2020 m., buvęs Karinių oro pajėgų sekretoriaus padėjėjas Wilas Roperis apstulbino pasaulį paskelbdamas, kad vos per vienus metus buvo suprojektuotas, išbandytas ir nuskraidintas technologinis demonstracinis orlaivis.

Tačiau šis orlaivis taip ir nebuvo atskleistas visuomenei.

Vis dėlto informacija apie NGAD per daugelį metų pamažu prasiskverbė į viešumą. 2020 m. Roperis pareiškė, kad šeštos kartos naikintuvas greičiausiai turės savo dirbtinio intelekto kopilotą, programinę R2D2 drono, lydėjusio Luko Skywalkerio X-Wing naikintuvą filmuose „ Žvaigždžių karai“ , versiją. 2022 m. Kendallas liudijo Kongresui, kad kiekvienas lėktuvas kainuos „šimtus milijonų“ , o vėliau buvo patikslinta, kad kiekvienas jų kainuos apie 250-300 mln. dolerių. Vėliau, 2023 m., Kendallas pareiškė, kad oro pajėgos nori mažiausiai 200 NGAD naikintuvų kartu su 1 000 dronų sparnuočių, kurie lydėtų juos į mūšį.

„Svarbiausia suprasti NGAD yra tai, kad tai nebus kitas, pažangesnis „naikintuvas“. Veikiau NGAD bus sistemų grupė, kurios kartu bus veiksmingesnės užtikrinant kovinį poveikį tolimoje kovinėje ir labai kovingoje aplinkoje“, - aiškina Markas ‚Gonzo‘ Gunzingeris, Mitchello aerokosminių studijų instituto Arlingtone, Virdžinijos valstijoje, ateities koncepcijų ir pajėgumų vertinimo direktorius. „Ši sistemų šeima bus atsparesnė ir labiau išgyvenama nei dabartinės kartos naikintuvai.“

Naujos kartos oro erdvės dominavimo naikintuvas „greičiausiai turės didesnį nuotolį, didesnį ginklų krovinį, pažangesnius jutiklius ir informacijos sintezės sistemas, taip pat visų aspektų plačiajuostį ‚stealth‘, reikalingą siekiant išlaikyti pranašumą prieš vis sudėtingesnes Kinijos priešlėktuvines pajėgas“, - sako Gunzingeris.

Kiekvienas NGAD lėktuvas valdytų nuo vieno iki penkių didelio našumo bepiločių orlaivių, vadinamų bendradarbiaujančiais koviniais orlaiviais (angl. Collaborative Combat Aircraft, CCA). Kiekvienas dirbtinio intelekto valdomas ir jutiklius, trukdžius ir raketas turintis CCA dronas ore veiks kaip jėgos daugintojas, suteikiantis pilotuojamam naikintuvui galimybę matyti toliau, šaudyti toliau ir susidoroti su daugiau priešininkų - ir visa tai be pavojaus žmonių gyvybėms.

CCA bus NGAD sistemų šeimos dalis. „CCA kovinis potencialas apima ne tik jų, kaip ištikimų sparnuočių, naudojimą, - sako Gunzingeris. „Pigesnės CCA, turinčios tam tikrą autonomiškumą, taip pat galėtų būti naudojamos siekiant sutrikdyti priešininko priešlėktuvines operacijas, sukelti dilemų priešo oro gynybai ir priversti priešo pajėgas reaguoti taip, kad sumažėtų rizika visoms JAV operacijoms.“

Gunzingerio teigimu, norėdamos išnaudoti visą bendradarbiaujančių kovinių orlaivių potencialą, oro pajėgos turi išsiaiškinti, kaip geriausiai išnaudoti savybes, kurias į kovą įneša orlaiviai be įgulos ir orlaiviai su įgula. „CCA papildys penktosios kartos įgulos kovinius orlaivius, jie nepakeis F-22, F-35 ir NGAD - tiek įgulos, tiek neįgulos sistemos reikalingos norint pasiekti pranašumą ore ir sukurti kitus efektus, būtinus norint nugalėti tarpusavio konflikte.“

Kad ir kaip tai būtų ambicinga, yra dar daugiau galimybių, kurias karinės oro pajėgos nori įdiegti į NGAD. Generolas Slife'as sakė, kad yra naujų, atsirandančių technologijų, kurių nebuvo, kai oro pajėgos nustatė NGAD reikalavimus, - technologijų, kurias oro pajėgos dabar nori įtraukti į lėktuvą nuo pat pradžių. Akivaizdžiausia technologija „baltajame“ neįslaptintų technologijų pasaulyje būtų dirbtinis intelektas, nors Roperio R2D2 pastaba rodo, kad tarnyba apie tai tikrai galvojo palyginti anksti. Kitos naujos technologijos gali būti tam tikros „juodosios“ arba labai įslaptintos galimybės, kurios nebuvo paruoštos 2016 m., pavyzdžiui, borto puolamieji ir gynybiniai lazeriai, nauji pasiekimai stealth srityje ir nauji jutikliai. Ir jos gali būti parengtos dabar.

Karinių oro pajėgų sprendimas iliustruoja svarbią šiuolaikinių naikintuvų problemą: greitas naujų technologijų vystymasis reiškia, kad lėktuvas, kurio kūrimas užtrunka 15-20 metų, gali prarasti svarbiausias technologijas, sukurtas po to, kai orlaivio parametrai jau nustatyti. F-35 programa prasidėjo 1995 m., tačiau pirmieji lėktuvai buvo paskelbti tinkamais pradinei eksploatacijai tik 2015-2019 m. Toks ilgas kūrimo laikotarpis reiškė, kad reaktyviniam lėktuvui beveik iš karto reikėjo technologinių atnaujinimų, įskaitant procesorių atnaujinimus, naujas vidaus aušinimo sistemas, skirtas kovai su šilumos kaupimusi, vaizdo duomenų perdavimo ryšį ir galimybę nešti naujus ginklus. Naujausias, „Tech Refresh 3“, šią vasarą pradedamas diegti oro pajėgoms visame pasaulyje.

NGAD taip pat pertvarkomas dėl išlaidų. Ankstyvosios F-35 versijos kainavo daugiau kaip 200 mln. dolerių už lėktuvą, ir nors kaina sumažėjo, kai „Lockheed Martin“ pagamino daugiau lėktuvų, pirkėjai patyrė didelį šoką. Net ir pasaulinio lygio 300 mln. dolerių vertės lėktuvą bus sunku parduoti, ypač atsižvelgiant į tai, kad oro pajėgos ateinančiais metais taip pat turi skirti lėšų naujiems reaktyviniams treniruokliams T-7 „Red Tail“ ir naikintuvams F-35, taip pat kurti slaptą degalų papildymo ore tanklaivį ir finansuoti naują ICBM „Sentinel“ ir „ B-21 Raider“. Geriausia būtų, jei oro pajėgos sumažintų sąnaudas didindamos kūrimo ir gamybos efektyvumą, tačiau tarnyba gali būti priversta susitaikyti su NGAD pajėgumų mažinimu arba atidėti juos vėlesniam laikui.

Vis dėlto NGAD gali būti svarbiausia XXI a. pradžios įprastinės ginkluotės programa. Jei Karinės oro pajėgos ją tinkamai įgyvendins, galingos šeštosios kartos naikintuvų pajėgos, papildytos ginkluotais bepiločiais orlaiviais, gali tapti galinga atgrasymo priemone Amerikos priešininkams. Jei atgrasymas nepavyktų, jos galėtų padėti greitai užbaigti karą, kuris priešingu atveju galėtų sugriauti pasaulio ekonomiką... arba net tapti branduoliniu.

Tačiau pirmiausia, prieš tai, kol tai bus galima padaryti, oro pajėgos šį kartą turi teisingai pritaikyti NGAD.

Šiuo metu NGAD programa yra pertvarkoma ir peržiūrima, siekiant integruoti naujas technologijas, atsiradusias nuo 2010-ųjų. JAV oro pajėgos konsultuojasi su gynybos rangovais, kad geriau suprastų, kaip sukurti efektyvų ir modernų naikintuvą, gebantį veikti sudėtingose kovinėse aplinkose. Tai apima dirbtinį intelektą, gynybinius lazerius ir kitus pažangius sprendimus, kurie gali padėti sustiprinti oro pajėgų pozicijas.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Remiantis: https://paranormal.lt/

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 20:32, 21.10.2024
Ar jus domina, kaip naujos technologijos gali pakeisti karinių orlaivių pasaulį? Atraskite, kaip JAV oro pajėgos planuoja sukurti šeštos kartos naikintuvą, kuris galėtų užtikrinti dominavimą ore! Pasidalinkite savo mintimis ir diskutuokite apie ateities gynybos sprendimus!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
06.11.2017 laikas 14:23 Receptai Morkos su pienu gydo užkimimą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: užkimimas. Ingredientai: morkų, pieno.

Skaityti daugiau

01.11.2017 laikas 17:10 Receptai Česnakas, pienas gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Česnakas, Pienas.

Skaityti daugiau

07.06.2019 laikas 11:58 Receptai Labai skanūs Žagarėliai
Gaminame. Žagarėliai Į dubenį mušame kiaušinį, suplakame, pilame kefyrą, dedame grietinę, cukrų, vanilinį cukrų, druską ir išmaišome. Miltus sumaišome su kepimo milteliais, dalimis sijojame į dubenį ir maišome, kol bus galima min...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
12.12.2024 laikas 18:11 Dar vienas Europos dešiniųjų lyderis, kuriam gresia baudžiamasis persekiojimas, šį kartą Austrijoje
Šiame straipsnyje nagrinėjame sudėtingą politinę situaciją Austrijoje, kurioje dešiniųjų partijų lyderiai, ypač Herbertas Kicklas, susiduria su teisinių iššūkių banga. Kicklo politinė karjera šiuo metu kyla į aukštumas, tačiau kartu jis patiria ir di...

Skaityti daugiau

12.12.2024 laikas 15:57 Danija įspėja dėl imigrantų neįgalumo pensijų augimo
Danijos vyriausybė skambina pavojaus varpais dėl vis didėjančio imigrantų iš ne Vakarų šalių skaičiaus, prašančių neįgalumo pensijų. Ši tendencija kelia nerimą tarp visuomenės ir politikų, ypač po to, kai buvo pateikta ataskaita, parodanti, kad imigr...

Skaityti daugiau

12.12.2024 laikas 15:45 Vokietijoje reidas po berniuko antikonstitucinių žinučių
Švento Mikalojaus dieną Vokietijoje kilo įvykių, kurie užkliuvo teisėsaugai. Policija surengė reidą 14 metų berniuko namuose Bavarijoje po to, kai jis socialiniuose tinkluose paskelbė frazę „#AllesFürDeutschland“ (Viskas Vokietijai). Ši frazė, siejam...

Skaityti daugiau

12.12.2024 laikas 15:37 Lenkijoje gresia ligoninių uždarymas: kas laukia pacientų?
Žiemos šventės artėja, tačiau Lenkijos sveikatos priežiūros sistema susiduria su rimtais iššūkiais. Dėl nesutvarkyto Nacionalinio sveikatos fondo biudžeto, gali būti uždarytos ligoninės ir klinikos, dirbančios pagal sutartį su Valstybine ligonių kasa...

Skaityti daugiau

12.12.2024 laikas 15:30 Užsienio gydytojų kalbos testas Vokietijoje: beveik pusė neišlaiko

Vokietijoje užsienio gydytojų kalbos egzaminas tampa rimta kliūtimi norintiems dirbti medicinoje. Neseniai atliktas žurnalo „Freilich“ tyrimas atskleidžia, kad beveik pusė gydytojų, siekiančių gauti licenciją, nesugeba įrodyti savo vok...

Skaityti daugiau