- 09.04.2022
- 0.0 Reitingas
- 595 Peržiūros
- Komentarai
Suakmenėjęs vėžlys, į kurį įsmeigtas medžio gabalas, žuvys su skeveldromis žiaunose ir žinduoliai, palaidoti savo pačių urvuose - tai tik keletas pirmųjų Čiksulubu meteorito aukų. Visos jos rastos netoli Taniso, Šiaurės Dakotoje, ir vaizdžiai iliustruoja pirmąjį didžiojo išnykimo etapą.
Kasmet vis daugiau sužinome apie didžiojo išmirimo, užbaigusio mezozojaus erą ir dinozaurų viešpatavimą Žemėje, priežastis. Nėra abejonių, kad didžiulis Čiksulubo meteoritas suvaidino svarbų vaidmenį šioje tragedijoje. Jo žlugimas sukėlė pasaulinio poveikio kaskadą Žemei ir jos gyventojams. Kai kurie iš jų užsitęsė ilgą laiką, tačiau tiems, kurie gyveno pakankamai arti smūgio epicentro, tai virto momentine drama, kuri, kaip ir liūdnai pagarsėjusi Pompėja, yra gerai išlikusi uolienose.
Manoma, kad lemtingasis meteoritas buvo maždaug 12 km skersmens ir nukrito į jūrą netoli Jukatano pusiasalio, už trijų tūkstančių kilometrų nuo Taniso, kasinėjimų vietos Šiaurės Dakotoje (JAV). Nepaisant to, mirtinos pasekmės vietiniams gyventojams pasireiškė iš karto.
"Čia matome daugybę detalių, kurios padeda atkurti įvykių seką, tarsi žiūrint šią sceną filme", - sako kasinėjimų vadovas ir Mančesterio universiteto (Jungtinė Karalystė) doktorantas Robertas DePalma. - Pažvelgus į uolienos pjūvį ir pamačius fosilijas, galima tarsi persikelti į praeitį.
Fosilijos iš nuopuolio laikų yra tikro chaoso scena. Gyvūnų ir augalų, upės ir jos krantų gyventojų, gyvybės gabalėliai buvo susmulkinti ir nuplauti po galingo žemės drebėjimo.
Tarp kitų tos siaubingos dienos aukų paleontologus ypač sudomino vietos upėje gyvenusių eršketų liekanos. Jų žiaunose įstrigo mažos dalelės, kurios, kaip paaiškėjo, buvo rutuliukai. Jie susidarė iš uolienų, išsilydžiusių per milžinišką sprogimą, nukeliavo tūkstančius kilometrų ir tik tada nukrito į vandenį.
Cheminė analizė ir radioizotopinis datavimas parodė, kad jie iš tiesų pateko į meteorito smūgio vietą. Dviejose sferulėse buvo medžio dervos likučių, taip pat nežemiškos kilmės medžiagos.
Negyvo teselozauro koja © BBC News
"Kai pastebėjome, kad šiuose mažuose stikliniuose rutuliukuose, sferulėse, yra tam tikrų intarpų, ištyrėme jų cheminę sudėtį naudodamiesi netoli Londono esančiu Deimantiniu rentgeno spindulių sinchrotronu", - sakė profesorius Filas Maningas, Roberto DePalmos mokslinis patarėjas. Mokslininkai įsitikinę, kad į šių žuvų žiaunas pateko ir paties meteorito dalelių.
Greta nelaimingos žuvies yra daug kitų tragedijos aukų, tapusių tragedijos paminklais. Mokslininkai neseniai sužinojo, kad ruduo įvyko pavasarį, kai visa gyvybė ruošėsi dar vienam ilgam šiltajam metų laikui - vienam iš tų, kurie mezozojaus amžiuje pasitaikė daugybę milijonų kartų.
Čia, Tanio mieste, mokslininkai aptiko didžiulę retenybę - pterozauro kiaušinį su viduje likusiu embrionu. Vėžlys, nužudytas mediniu skeltuvu. Nuo trikeratopso nuplėšta oda. Nukirsta koja paleontologams tapo atskiru teismo ekspertizės iššūkiu.
"Tai tetcelozauras. Jis priklauso dinozaurų grupei, kurių odos liekanų anksčiau nebuvome radę, ir šis egzempliorius labai įtikinamai rodo, kad jie buvo padengti išsivysčiusiais žvynais - kaip driežai", - sakė kitas mokslininkas, profesorius Paulas Barrettas. - Jie neturėjo plunksnų, kaip jų mėsėdžiai amžininkai.
Paleontologai spėja, kad teselozauro galūnė buvo nuplėšta akimirksniu. Ant jo nebuvo likę jokių ligų ar maitvanagių dantų pėdsakų.
Apžvelgdami visą tragišką sceną Taniso vietovėje, paleontologai daro išvadą, kad visi rasti gyvūnai žuvo beveik vienu metu.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau