Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2022 » Balandžio » 9

Paskutinė mezozojaus diena ir pirmosios meteoritų aukos

Suakmenėjęs vėžlys, į kurį įsmeigtas medžio gabalas, žuvys su skeveldromis žiaunose ir žinduoliai, palaidoti savo pačių urvuose - tai tik keletas pirmųjų Čiksulubu meteorito aukų. Visos jos rastos netoli Taniso, Šiaurės Dakotoje, ir vaizdžiai iliustruoja pirmąjį didžiojo išnykimo etapą.

Kasmet vis daugiau sužinome apie didžiojo išmirimo, užbaigusio mezozojaus erą ir dinozaurų viešpatavimą Žemėje, priežastis. Nėra abejonių, kad didžiulis Čiksulubo meteoritas suvaidino svarbų vaidmenį šioje tragedijoje. Jo žlugimas sukėlė pasaulinio poveikio kaskadą Žemei ir jos gyventojams. Kai kurie iš jų užsitęsė ilgą laiką, tačiau tiems, kurie gyveno pakankamai arti smūgio epicentro, tai virto momentine drama, kuri, kaip ir liūdnai pagarsėjusi Pompėja, yra gerai išlikusi uolienose.

Manoma, kad lemtingasis meteoritas buvo maždaug 12 km skersmens ir nukrito į jūrą netoli Jukatano pusiasalio, už trijų tūkstančių kilometrų nuo Taniso, kasinėjimų vietos Šiaurės Dakotoje (JAV). Nepaisant to, mirtinos pasekmės vietiniams gyventojams pasireiškė iš karto.

"Čia matome daugybę detalių, kurios padeda atkurti įvykių seką, tarsi žiūrint šią sceną filme", - sako kasinėjimų vadovas ir Mančesterio universiteto (Jungtinė Karalystė) doktorantas Robertas DePalma. - Pažvelgus į uolienos pjūvį ir pamačius fosilijas, galima tarsi persikelti į praeitį.

Fosilijos iš nuopuolio laikų yra tikro chaoso scena. Gyvūnų ir augalų, upės ir jos krantų gyventojų, gyvybės gabalėliai buvo susmulkinti ir nuplauti po galingo žemės drebėjimo.

Tarp kitų tos siaubingos dienos aukų paleontologus ypač sudomino vietos upėje gyvenusių eršketų liekanos. Jų žiaunose įstrigo mažos dalelės, kurios, kaip paaiškėjo, buvo rutuliukai. Jie susidarė iš uolienų, išsilydžiusių per milžinišką sprogimą, nukeliavo tūkstančius kilometrų ir tik tada nukrito į vandenį.

Cheminė analizė ir radioizotopinis datavimas parodė, kad jie iš tiesų pateko į meteorito smūgio vietą. Dviejose sferulėse buvo medžio dervos likučių, taip pat nežemiškos kilmės medžiagos.

Negyvo teselozauro koja
Negyvo teselozauro koja © BBC News

"Kai pastebėjome, kad šiuose mažuose stikliniuose rutuliukuose, sferulėse, yra tam tikrų intarpų, ištyrėme jų cheminę sudėtį naudodamiesi netoli Londono esančiu Deimantiniu rentgeno spindulių sinchrotronu", - sakė profesorius Filas Maningas, Roberto DePalmos mokslinis patarėjas. Mokslininkai įsitikinę, kad į šių žuvų žiaunas pateko ir paties meteorito dalelių.

Greta nelaimingos žuvies yra daug kitų tragedijos aukų, tapusių tragedijos paminklais. Mokslininkai neseniai sužinojo, kad ruduo įvyko pavasarį, kai visa gyvybė ruošėsi dar vienam ilgam šiltajam metų laikui - vienam iš tų, kurie mezozojaus amžiuje pasitaikė daugybę milijonų kartų.

Čia, Tanio mieste, mokslininkai aptiko didžiulę retenybę - pterozauro kiaušinį su viduje likusiu embrionu. Vėžlys, nužudytas mediniu skeltuvu. Nuo trikeratopso nuplėšta oda. Nukirsta koja paleontologams tapo atskiru teismo ekspertizės iššūkiu.

"Tai tetcelozauras. Jis priklauso dinozaurų grupei, kurių odos liekanų anksčiau nebuvome radę, ir šis egzempliorius labai įtikinamai rodo, kad jie buvo padengti išsivysčiusiais žvynais - kaip driežai", - sakė kitas mokslininkas, profesorius Paulas Barrettas. - Jie neturėjo plunksnų, kaip jų mėsėdžiai amžininkai.

Paleontologai spėja, kad teselozauro galūnė buvo nuplėšta akimirksniu. Ant jo nebuvo likę jokių ligų ar maitvanagių dantų pėdsakų.

Apžvelgdami visą tragišką sceną Taniso vietovėje, paleontologai daro išvadą, kad visi rasti gyvūnai žuvo beveik vienu metu.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.05.2022 laikas 20:48 Kodėl špinatai turėtų atsidurti mitybos racione?
Špinatai – lapinė daržovė, kurią lengva rasti beveik bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Špinatus galima vartoti įvairiais būdais: valgyti virtus arba žalius, dėti į salotas ar trintus kokteilius. Tai ne tik skani, bet ir sveikatai naudinga daržovė, turtinga vitaminais bei mineralinėmis medžiago...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 18:24 ATSKLEISTA: Vuchano laboratorija atliko beždžionių raupų tyrimo rezultatus

Liūdnai pagarsėjusio Vuhano virusologijos instituto mokslininkų paskelbtame moksliniame žurnale buvo paskelbtas neseniai atliktas beždžionių raupų tyrimas, kuriame, kaip paaiškėjo, buvo naudojamasi funkcijos padidinimo tyrimais - prieštaringai vertinamu patogenų tyrimo metodu, galinčiu padidinti ...

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:53 Naujose JK gairėse teigiama, kad beždžionių raupų atvejų kontaktiniai asmenys turėtų 21 dieną izoliuotis

Remiantis naujausiomis JK vyriausybės gairėmis, artimi beždžionių raupų ligonių kontaktai turėtų būti izoliuoti 21 dieną.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:41 Popiežius tyli, kai Kinijoje ir Honkonge Kinijos KKP areštuoja ir įkalina katalikų lyderius
Popiežius Pranciškus nieko nepasakė apie katalikų lyderių areštus ir įkalinimą Kinijoje ir Honkonge.

Skaityti daugiau

23.05.2022 laikas 17:28 Kinijos Vuchano laboratorijoje 2021 m. buvo eksperimentuojama su beždžionių raupais
Praėjusiais metais liūdnai pagarsėjusi Wuhano laboratorija Kinijoje eksperimentavo su beždžionių raupais, o šių metų pradžioje net paskelbė tyrimų ataskaitą tarptautiniame žurnale.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau