Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2022 » Balandžio » 9

Prieš 150 mln. metų gyvenusių ichtiozaurų rasti gerai išsilaikę minkštieji audiniai

Vokietijos ir Norvegijos paleontologai ištyrė du ichtiozaurų egzempliorius iš Solnhofeno kalkakmenio pietų Vokietijoje ir rado odos ir suirusių taukų liekanų. Geocheminė analizė parodė, kad audinių forma išliko dėl pradiniuose gyvūnų audiniuose esančio fosforo. Tai pirmas toks oftalmosauridų šeimos ichtiozaurų tyrimas. Darbas paskelbtas žurnale "PeerJ".

Ichtiozaurai (Ichthyosauria) atsirado triaso pradžioje ir išgyveno iki kreidos vidurio. Išoriškai šie jūrų ropliai buvo panašūs į banginius, ypač į delfinus. Kai kurie ichtiozaurų egzemplioriai iš apatinės juros periodo (201-174 mln. m.) turėjo gerai išsilaikiusių minkštųjų audinių, įskaitant suakmenėjusius taukus, o tai rodo, kad jie buvo šiltakraujai. Tačiau apie vėlesnių ichtiozaurų minkštuosius audinius nėra daug informacijos.

Ichtiozauro Ophthalmosaurus icenicus meninė rekonstrukcija
Ichtiozauro Ophthalmosaurus icenicus meninė rekonstrukcija

Paleontologams iš Norvegijos ir Vokietijos, vadovaujamiems Lene L. Delsett iš Smitsono instituto, pavyko ištirti du minkštųjų audinių ichtiozaurų pavyzdžius iš viršutinio juros periodo Solnhofeno kalkakmenio pietų Vokietijoje, kurio amžius siekia apie 150 mln. metų. Ši vietovė priklauso lagerstättes, kuriose fosilijos yra itin gerai išsilaikiusios.

Pirmasis egzempliorius buvo beveik visas skeletas, o antrasis - tik uodega. Skeletas rastas 2009 m., o uodega - 1926 m., tačiau iki šiol abu egzemplioriai nebuvo oficialiai aprašyti. Mokslininkai nustatė, kad skeletas priklausė Ophthalmosauridae šeimos ichtiozaurui Aegirosaurus sp. Kita vertus, uodega neturėjo jokių diagnostinių požymių, pagal kuriuos būtų galima nustatyti jos sistematinę padėtį. Tačiau mokslininkai manė, kad jis taip pat priklausė Ophthalmosauridae. Aegyrozauro skeletas išsiskyrė iš kitų oftalmosauridų egzempliorių tuo, kad buvo išlikę beveik visi pilvo šonkauliai - gastralia.

Stebėjimai ultravioletinėje šviesoje parodė, kad abiejų egzempliorių oda išliko suakmenėjusi. Kartu paleontologai nerado žvynų, o tai atitinka ankstesnius ichtiozaurų minkštųjų audinių tyrimus. Pirmajame egzemplioriuje taip pat rasta kitų minkštųjų audinių, kuriuos mokslininkai interpretavo kaip suakmenėjusius riebalus - be deguonies aplinkoje suirusius poodinius riebalus. Be to, pilvo srityje rasta nenustatytų minkštųjų audinių, kurie galėjo būti raumenys, vidaus organai arba skrandžio turinys.

Ichtiozauro uodega iš Solnhofeno klinčių.
Ichtiozauro uodega iš Solnhofeno klinčių. A - fosilijos nuotrauka, B - fosilija ultravioletinėje šviesoje, C - uodegos schematinis brėžinys

Paleontologai iš abiejų egzempliorių paėmė nedidelius iškastinių audinių mėginius ir ištyrė juos naudodami rentgeno spindulių fluorescencinę analizę ir energijos dispersinę rentgeno spindulių spektroskopiją. Rezultatai parodė, kad iškastiniai minkštieji audiniai buvo sudaryti iš fosfato - fluorapatito. Tačiau fosfatų rasta tik pačiose fosilijose, bet ne aplinkinėse uolienose. Tai rodo, kad fosforo šaltinis buvo pūvantys minkštieji gyvūnų audiniai. Gautas fluorapatitas išlaikė pirminio audinio formą.

Delsett ir jos komanda pažymi, kad tai pirmoji geocheminė oftalmosauridų fosilijų analizė. Gauti rezultatai padės geriau suprasti, kodėl stambių stuburinių fosilijos taip gerai išsilaikė Solnhofeno kalkakmenyje. Gerai išlikę minkštųjų audinių kontūrai taip pat leis atkurti ichtiozaurų judėjimo detales.

paranormal.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
29.06.2022 laikas 11:27 Skyrybos be santuokos: kaip pasidalinti kartu užgyventą turtą?
Bendras gyvenimas nesusituokus – kasdienybė reikšmingai daliai mūsų šalies gyventojų. Dalis tokių porų ilgainiui susituokia, tačiau dalies keliai išsiskiria po daugelio metų taip ir nesumainius žiedų. Kaip susiklosčius tokioms aplinkybėms pasidalinti bendrai užgyventą turtą?...

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 11:20 Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?

Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimyl...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 22:00 Senato ginklų seržantas, rytoj turėjęs liudyti Kongresui, rastas negyvas

Buvęs Senato ginkluotės seržantas, kuris sausio 6 d. buvo atsakingas už Kapitolijaus saugumą, rastas negyvas, pranešė "Fox News". "Fox" patvirtino, kad mirė Senato ginkluotės seržantas Maiklas Stengeris (Michael Stenger), kuris buvo atsakingas už Senato saugumą Kapitolijaus ri...

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:29 JAV taiko G7 sankcijas Rusijos kariuomenei ir auksui
Antradienį Vašingtonas paskelbė apie veiksmus, kuriais siekiama įgyvendinti naujas sankcijas Rusijai, dėl kurių susitarė Didžiojo septyneto (G7) šalių vadovai, nukreiptas prieš Maskvos gynybos pramonę ir uždraudžiančias aukso importą iš šios šalies....

Skaityti daugiau

28.06.2022 laikas 21:24 JAV paskelbs apie "ilgalaikį" karinį pastiprinimą Europoje: pareigūnas
Antradienį Madride vyksiančiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime Jungtinės Valstijos paskelbs apie naują ilgalaikį karinį pastiprinimą Europoje, pranešė JAV pareigūnas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 16:08 Receptai | Patiekalai Švelnus ir kreminis varškės ir bananų pyragas
Fantastiškai skanus kreminis varškės ir bananų pyragas! Varškės sluoksnis gaunasi labai švelnus, nuostabios kreminės konsistencijos... Tokio pyrago tiesiog neįmanoma atsivalgyti. Pirmą kartą buvo tiesiog "nušluotas" nuo stalo, tad jau kitą dieną teko gaminti dar kartą. Ir vėl nutiko tas pats....

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 15:25 Receptai | Patiekalai Šiltos grikių salotos su tunu, avokadu ir vyšniniais pomidorais
Aš tikrai labai mėgstu grikius, bet kažkodėl vis nutinka taip, kad ne taip dažnai juos gaminu sau, kaip norėčiau. Nes įprastai vaikai pusryčiams renkasi kažką kitką, vyras taip pat nėra jų mėgėjas.

Skaityti daugiau

29.06.2022 laikas 13:23 Receptai | Patiekalai Troškinti švieži kopūstai su dešrelėmis
Jau esu pasakojusi kaip labai skaniai troškinu raugintus kopūstus su dešrelėmis, tačiau šį kartą noriu papasakoti kitokį variantą, kai yra naudojami švieži kopūstai.

Skaityti daugiau