- 14.07.2022
- 4.0 Reitingas
- 653 Peržiūrų
- Komentarai
Jei neseniai nedavėte kraujo, apie savo kraujo grupę turbūt labai dažnai negalvojate. Tam tikrų molekulių, vadinamų A ir B antigenais, ir baltymo, vadinamo Rh faktoriumi, buvimas ar nebuvimas lemia, kuri iš aštuonių kraujo grupių teka jūsų venomis (kraujo grupės yra šios: A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, O+ arba O-). Tačiau, kaip rašoma 2013 m. žurnale „Blood Transfusion” paskelbtame tyrime, šie antigenai turi reikšmės ne tik jūsų kraujui. Jie gali turėti įtakos ir kitoms jūsų kūno dalims, įskaitant kraujagysles, neuronus ir trombocitus, todėl jūsų kraujo grupė gali būti susijusi su rizika sirgti tam tikromis ligomis. Štai kodėl reikėtų žinoti savo kraujo grupę.
A, B ir AB grupės: širdies ligos
Kitų nei O kraujo grupių kraujyje yra 25 – 30 % daugiau kraujo krešėjimo baltymų, vadinamų Von Vilebrando faktoriumi. Iš dalies dėl šio skirtumo žmonės turi 15 % didesnę riziką mirti nuo širdies ligų, palyginus su kitas kraujo grupes turinčiais žmonėmis.
O grupė: mažesnė kraujo krešulių rizika
Atsižvelgiant į tai, kad O kraujo grupių kraujyje yra mažiau baltymų, padedančių krešėti kraujui, jie taip pat rečiau susiduria su kraujo krešuliais. Neigiama yra tai, kad kraujo krešėjimas padeda išvengti pernelyg didelio nukraujavimo. Vis dėlto yra daugybė veiksnių, lemiančių kraujo krešulių susidarymą. Nereikėtų manyti, kad O kraujo grupė reiškia, kad esate apsaugoti arba kad A kraujo grupei kyla didesnė rizika.
O grupė: vaisingumo problemos
O kraujo grupė yra labiausiai paplitusi kraujo grupė, bet ji gali trukdyti pastoti. Kaip rašoma žurnale „Human Reproduction” publikuotame tyrime, O kraujo grupės kraujyje du kartus dažniau buvo nustatytas folikulus stimuliuojančio hormono (FSH) kiekis, kuris buvo pakankamai aukštas, kad rodytų mažą kiaušidžių rezervą – mažiau kiaušialąsčių apvaisinimui. Kito žurnale „Journal of Assisted Reproduction and Genetics” paskelbto tyrimo metu buvo nustatyta, kad tiek O, tiek A kraujo grupę turinčios moterys turėjo mažesnę sėkmingo apvaisinimo mėgintuvėlyje tikimybę nei B kraujo grupę turinčios moterys, kurioms dažniau sėkmingai pavyksta pagalbinio apvaisinimo procedūros.
Ne O grupė: didesnė skrandžio vėžio rizika
Dar vienas įdomus tyrimas publikuotas žurnale „BMC Medicine”, kuriame teigiama, kad tam tikros kraujo grupės (A, B, AB), siejamos su didesne širdies ligų rizika, taip turėjo ir didesnę skrandžio vėžio riziką, galbūt dėl uždegiminės reakcijos į H. pylori bakterijas (šios bakterijos yra skrandžio opų priežastis).
Ne O grupė: giliųjų venų trombozė
Remiantis žurnale „Blood Transfusion” paskelbtais tyrimais, dėl skirtingo kraujo krešėjimo A, B ir AB grupės dažniau serga tromboembolija – krešuliu, kuris susidaro giliosiose kojų, kirkšnių ar rankų venose, ir gali nutrūkti keliaudamas į plaučius (plaučių embolija), palyginus su B kraujo grupės atstovais. Be to, tyrimo metu nustatyta, kad ne O kraujo grupę turinčių kraujo donorų, turinčių paveldimą trombofiliją, t. y. būklę, kai kraujas kreša nenormaliai, rizika padidėja tris kartus.
AB grupė: atminties praradimas
Nors AB yra mažiausiai paplitusi kraujo grupė, 2014 m. žurnale „Neurology” paskelbti tyrimai rodo, kad AB grupę turintys žmonės 82 % dažniau nei kitų kraujo grupių atstovai turi kognityvinių problemų, kurios vėliau gyvenime gali sukelti demenciją. Tyrimo autoriai teigia, kad taip gali būti dėl to, kad AB kraujyje yra didesnis Von Vilebrando faktoriaus kiekis.
A ir B grupės: diabetas
Žurnalo „Diabetologia” paskelbto tyrimo duomenimis, A ir B kraujo grupę turintys žmonės turi iki 21% didesnę riziką susirgti II tipo diabetu, palyginus su O kraujo grupės atstovais. Didžiausia tikimybė tiems, kurie turi B kraujo grupę. Nors mokslininkai pažymi, kad nėra tiksliai aišku kodėl, manoma, kad kraujo grupė gali turėti įtakos žarnyno mikrobiomui, kuris gali turėti įtakos gliukozės apykaitai ir uždegimui.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau