Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Pasaulio Įvairenybės » 2022 » Rugpjūčio » 5

Taivanas smerkia "blogąją kaimynę" Kiniją dėl karo pratybų

Taivanas penktadienį pasmerkė savo "piktąją kaimynę" po to, kai Kinija apsupo salą, surengusi kelias didžiules karines pratybas, kurias pasmerkė Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų sąjungininkės.

Ketvirtadienį ir penktadienį per karines pratybas Kinija paleido balistinių raketų ir aplink Taivaną dislokavo naikintuvų bei karo laivų.

Liaudies išlaisvinimo armija aplink Taivaną paskelbė daugybę nepavojingų zonų, besidriekiančių per pagrindinius pasaulio laivybos kelius ir kai kuriose vietose priartėjusių prie salos krantų arčiau nei per 20 km.

Pekinas pareiškė, kad pratybos tęsis iki sekmadienio vidurdienio, o Taipėjus pranešė, kad penktadienio rytą Kinijos naikintuvai ir laivai kirto "vidurinę liniją", einančią per Taivano sąsiaurį.

"Nuo 11 val. ryto kelios Kinijos karo lėktuvų ir karo laivų grupės vykdė pratybas aplink Taivano sąsiaurį ir kirto sąsiaurio vidurio liniją", - sakoma Taipėjaus gynybos ministerijos pareiškime.

Vidurio linija - tai neoficiali, bet kadaise iš esmės laikyta siena, einanti Taivano sąsiaurio, skiriančio Taivaną ir Kiniją, viduriu.

Kinijos įsiveržimai tapo dažnesni nuo tada, kai 2020 m. Pekinas paskelbė, kad neoficialios sienos nebėra.

AFP žurnalistai Kinijos Pingtano saloje matė virš galvos praskrendantį naikintuvą, kuris paskatino turistus fotografuoti jį skrendant palei pakrantę.

Jie taip pat pridūrė, kad buvo matyti Kinijos karinis laivas, plaukiojantis Taivano sąsiauriu.

Pekinas tvirtino, kad jo kariniai žaidimai yra "būtinas" atsakas į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą Taivane, tačiau Vašingtonas atkirto, kad Kinijos vadovai "nusprendė perdėtai reaguoti".

Tuo tarpu Taivano premjeras Su Tseng-changas paragino sąjungininkus siekti deeskalacijos.

"(Mes) nesitikėjome, kad piktoji kaimynė kaimynystėje demonstruos savo galią prie mūsų durų ir savo karinėmis pratybomis savavališkai kels pavojų judriausiems pasaulio vandens keliams", - sakė jis žurnalistams.

N. Pelosi gynė savo kelionę į savivaldžią, demokratinę salą, penktadienį sakydama, kad Vašingtonas "neleis" Kinijai izoliuoti Taivano.

"Nuo pat pradžių sakėme, kad mūsų atstovavimas čia nėra skirtas pakeisti status quo čia, Azijoje, pakeisti status quo Taivane", - sakė ji žurnalistams Tokijuje, baigdama kelionę po Aziją.

Vėliau penktadienį Kinija smogė atsakomąjį smūgį ir paskelbė sankcijas N. Pelosi ir jos artimiausiems šeimos nariams, nepateikdama išsamios informacijos apie baudžiamąsias priemones.

Pastaraisiais metais Pekinas yra skyręs sankcijas keliems JAV pareigūnams už tai, kad, jo nuomone, jie veikė prieš jo pagrindinius interesus ir pasisakė žmogaus teisių klausimais Honkonge ir šiaurės vakariniame Sindziango regione.

- Raketos virš Taivano -

Per Kinijos pratybas buvo vykdomas "įprastinis raketų ugnies puolimas" vandenyse į rytus nuo Taivano, pranešė Kinijos kariuomenė.

Valstybinė naujienų agentūra "Xinhua" pranešė, kad per pratybas Kinijos kariuomenė "skraidino daugiau kaip 100 karo lėktuvų, įskaitant naikintuvus ir bombonešius", taip pat "daugiau kaip 10 naikintuvų ir fregatų".

Valstybinis transliuotojas CCTV pranešė, kad Kinijos raketos skriejo tiesiai virš Taivano.

Japonija taip pat teigė, kad iš devynių jos aptiktų raketų keturios, "kaip manoma, skrido virš Taivano pagrindinės salos".

Taipėjaus kariuomenė sakė, kad nepatvirtins raketų skrydžio trajektorijų, siekdama apsaugoti savo žvalgybos pajėgumus ir neleisti Kinijai "mus įbauginti".

- "Reikšminga eskalacija" -

Kinijos valdančioji Komunistų partija Taivaną laiko savo teritorijos dalimi ir yra pažadėjusi vieną dieną jį užimti, prireikus - jėga.

Tačiau pratybų mastas ir intensyvumas sukėlė pasipiktinimą Jungtinėse Valstijose ir kitose demokratinėse šalyse.

"Šie provokaciniai veiksmai yra reikšmingas eskalavimas", - po derybų su Pietryčių Azijos šalių užsienio reikalų ministrais PnomPenyje sakė Blinkenas.

"Faktas tas, kad pranešėjo vizitas buvo taikus. Šiam kraštutiniam, neproporcingam ir eskaluojančiam kariniam atsakui nėra jokio pateisinimo", - pridūrė jis.

Japonija pateikė oficialų diplomatinį skundą Pekinui, nes penkios Kinijos raketos, kaip manoma, nukrito jos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Australija, kurios santykiai su Kinija, didžiausia prekybos partnere, yra problemiški, pasmerkė pratybas kaip "neproporcingas ir destabilizuojančias".

"Australija yra labai susirūpinusi dėl Kinijos balistinių raketų paleidimo į vandenis aplink Taivano pakrantę", - sakė užsienio reikalų ministrė Penny Wong.

Manevrai vyksta palei vienus judriausių pasaulyje laivybos maršrutų, kuriais visame pasaulyje tiekiami Rytų Azijoje pagaminti gyvybiškai svarbūs puslaidininkiai ir elektroninė įranga.

"Šių transporto maršrutų uždarymas - net ir laikinas - turės pasekmių ne tik Taivanui, bet ir prekybos srautams, susijusiems su Japonija ir Pietų Korėja", - rašė "Economist Intelligence Unit" vyriausiasis pasaulinės prekybos analitikas Nickas Marro (Nick Marro).

Taivanas pranešė, kad dėl pratybų bus sutrikdyta 18 tarptautinių maršrutų, einančių per jo skrydžių informacijos regioną, o kelios oro transporto bendrovės AFP sakė, kad keis skrydžius. 

Tačiau Taibėjaus rinkose įtampa, regis, buvo pašalinta: Taivano "Taiex Shipping and Transportation" indeksas, pagal kurį vertinamos pagrindinės laivybos ir oro linijų akcijos, penktadienį pakilo 3,7 proc.

Analitikai iš esmės sutaria, kad, nepaisant agresyvios laikysenos, Pekinas kol kas nenori aktyvaus karinio konflikto su Jungtinėmis Valstijomis ir jų sąjungininkais dėl Taivano.

"Paskutinis dalykas, kurio Xi nori, yra atsitiktinai įsižiebęs karas", - agentūrai AFP sakė Taivano nacionalinio Sun Yat-Seno universiteto politikos mokslų docentas Titus Chen.

AFP

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
14.08.2022 laikas 21:26 Įrodymai patvirtina, kad lėktuvą TWA 800 numušė JAV kariuomenė, o po to vyko masinis koordinuotas slėpimas
Oficiali 1996 m. liepos 17 d. įvykusios tragiškos oro bendrovės "Trans World Airlines" (TWA) reiso 800 lėktuvo katastrofos versija teigia, kad lėktuvas tiesiog "sprogo" iš niekur ir kad nebuvo jokio teroristinio nusikaltimo....

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 21:04 Tyrimo rezultatai rodo, kad apie 30 % jaunų žmonių, kuriems buvo atlikta COVID injekcija, patiria širdies pažeidimų
Nauji Tailande atlikti tyrimai parodė, kad iš 10 vaikų, "paskiepytų" nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19), trims iš jų dėl to išsivysto širdies problemų.

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 20:43 Gėjų pedofilų pora įsivaikino berniukus tik tam, kad kurtų vaikų pornografiją
Waltono apygardoje, Ga. valstijoje, netoli Atlantos, gyvenančiai homoseksualų porai pareikšta daugybė kaltinimų lytiniais nusikaltimais prieš vaikus.

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 10:27 Tauta Siūlo „Naisių vasara 2022. ŽOLINĖ“: Atsisakę kiršinti ir skaldyti visuomenę

Šią savaitę pasirodžius galutinei antrojo šiemet festivalio Naisiuose programai, internetas tiesiog ūžia. Į sceną čia lips ne tik Lietuvos muzikos pasaulio legenda Gytis Paškevičius, bet ir puikiai žinomi atlikėjai.

...

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 08:53 Receptai | Patiekalai Sorų kruopų nauda tavo sveikatai, receptai
Pagal baltymų ir riebalų kiekį sorų kruopos lenkia miežines, perlines, grikių kruopas, o pagal kaloringumą nenusileidžia grikių ir ryžių kruopoms. Iš sorų kruopų ruošiama košė su vandeniu ir pienu, užkepėlės, kotletai, kroketai, s...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus a...

Skaityti daugiau