Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Pasaulio Įvairenybės » 2022 » Rugpjūčio » 5

Kinija nutraukia bendradarbiavimą su JAV dėl Taivano nesutarimų

Penktadienį Kinija pareiškė, kad nutraukia bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis daugeliu svarbių klausimų, įskaitant klimato kaitą, kovą su narkotikais ir karines derybas, nes abiejų supervalstybių santykiai pašlijo dėl Taivano.

Pekinas įnirtingai reagavo į JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizitą į Taivaną, kurį jis laiko savo teritorija ir yra pažadėjęs ją susigrąžinti, prireikus - jėga.

Nuo ketvirtadienio jis apsupo demokratinę salą, kurioje vyksta didžiulės karinės pratybos, kurias griežtai pasmerkė Jungtinės Valstijos ir kitos Vakarų sąjungininkės.

Penktadienį jos užsienio reikalų ministerija dar labiau atkeršijo Jungtinėms Valstijoms, sustabdydama derybas ir bendradarbiavimą dėl daugelio jų susitarimų, įskaitant susitarimą dėl klimato kaitos.

Dvi didžiausios pasaulio teršėjos pernai įsipareigojo bendradarbiauti, kad šį dešimtmetį paspartintų veiksmus klimato srityje, ir pažadėjo reguliariai susitikti, kad "spręstų klimato krizę".

Tačiau šis susitarimas atrodo netvirtas, nes santykiai nusmuko iki žemiausio lygio per daugelį metų, kaip ir susitarimai dėl visko - nuo derybų kariniais klausimais iki bendradarbiavimo kovos su narkotikais srityje.

N. Pelosi, kuriai Pekinas taip pat pritaikė sankcijas už šį vizitą, gynė savo kelionę į Taivaną ir penktadienį pareiškė, kad Vašingtonas "neleis" Kinijai izoliuoti salos.

Taivanas taip pat pasmerkė Pekino atsaką į vizitą, o premjeras Su Tseng-changas paragino sąjungininkus siekti deeskalacijos.

"(Mes) nesitikėjome, kad piktoji kaimynė kaimynystėje demonstruos savo galią prie mūsų durų ir savo karinėmis pratybomis savavališkai kels pavojų judriausiems pasaulio vandens keliams", - sakė jis žurnalistams.

- "Mūsų tėvynė yra galinga" -

Pekinas pareiškė, kad jo karinės pratybos tęsis iki sekmadienio vidurdienio, o Taipėjus pranešė, kad penktadienį 68 Kinijos lėktuvai ir 13 karinių laivų kirto Taivano sąsiaurio vidurio liniją.

AFP žurnalistai Kinijos Pingtano saloje matė virš galvos praskrendantį naikintuvą, kuris paskatino turistus fotografuoti jį skrendant palei pakrantę.

Jie taip pat pridūrė, kad buvo matyti Kinijos karinis laivas, plaukiantis Taivano sąsiauriu.

Kinijos pratybose buvo vykdomas "įprastinis raketų ugnies puolimas" vandenyse į rytus nuo Taivano, pranešė Kinijos kariuomenė.

Valstybinis transliuotojas CCTV pranešė, kad Kinijos raketos skriejo tiesiai virš Taivano - tai būtų didelė eskalacija, jei būtų oficialiai patvirtinta.

Kinijos Pingtano saloje vietiniai turistai išdidžiai gyrė savo šalies karinę galią prieš daug mažesnę kaimynę.

"Mūsų tėvynė yra galinga. Mes nebijome karo su Taivanu, JAV ar bet kuria kita pasaulio šalimi", - AFP sakė 40-metis turistas Liu iš Džedziango provincijos.

"Tikimės greitai suvienyti Taivaną. Niekas mūsų nebijo", - pridūrė jis.

"Mūsų šalis yra galinga. Nenorime pradėti karo, bet nebijome ir kitų".

- "Reikšmingas eskalavimas" -

Kinijos pratybų mastas ir intensyvumas sukėlė pasipiktinimą Jungtinėse Valstijose ir kitose demokratinėse šalyse.

"Šie provokaciniai veiksmai yra reikšmingas eskalavimas", - sakė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas po derybų su Pietryčių Azijos užsienio reikalų ministrais ASEAN aukščiausiojo lygio susitikime Pnompenyje.

"Faktas tas, kad pranešėjo vizitas buvo taikus. Šiam kraštutiniam, neproporcingam ir eskaluojančiam kariniam atsakui nėra jokio pateisinimo", - pridūrė jis.

Kinijos užsienio reikalų ministras atsakė perspėjimu Jungtinėms Valstijoms, ragindamas Vašingtoną neaštrinti įtampos.

"Amerikos įprotis - sukurti problemą ir tada ja pasinaudoti savo tikslams pasiekti. Tačiau toks požiūris neveiks su Kinija", - sakė Wang Yi to paties aukščiausiojo lygio susitikimo spaudos konferencijoje.

"Norime įspėti JAV nesielgti neapgalvotai ir nesukelti didesnės krizės."

Japonija pateikė oficialų diplomatinį skundą Pekinui, nes manoma, kad penkios Kinijos raketos nukrito jos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

O Australija, kurios santykiai su Kinija, didžiausia prekybos partnere, yra problemiški, pasmerkė pratybas kaip "neproporcingas ir destabilizuojančias".

Manevrai vyksta palei kai kuriuos judriausius pasaulio laivybos kelius, kuriais visame pasaulyje tiekiami Rytų Azijoje pagaminti gyvybiškai svarbūs puslaidininkiai ir elektroninė įranga.

AFP

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
14.08.2022 laikas 21:26 Įrodymai patvirtina, kad lėktuvą TWA 800 numušė JAV kariuomenė, o po to vyko masinis koordinuotas slėpimas
Oficiali 1996 m. liepos 17 d. įvykusios tragiškos oro bendrovės "Trans World Airlines" (TWA) reiso 800 lėktuvo katastrofos versija teigia, kad lėktuvas tiesiog "sprogo" iš niekur ir kad nebuvo jokio teroristinio nusikaltimo....

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 21:04 Tyrimo rezultatai rodo, kad apie 30 % jaunų žmonių, kuriems buvo atlikta COVID injekcija, patiria širdies pažeidimų
Nauji Tailande atlikti tyrimai parodė, kad iš 10 vaikų, "paskiepytų" nuo Wuhan koronaviruso (COVID-19), trims iš jų dėl to išsivysto širdies problemų.

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 20:43 Gėjų pedofilų pora įsivaikino berniukus tik tam, kad kurtų vaikų pornografiją
Waltono apygardoje, Ga. valstijoje, netoli Atlantos, gyvenančiai homoseksualų porai pareikšta daugybė kaltinimų lytiniais nusikaltimais prieš vaikus.

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 10:27 Tauta Siūlo „Naisių vasara 2022. ŽOLINĖ“: Atsisakę kiršinti ir skaldyti visuomenę

Šią savaitę pasirodžius galutinei antrojo šiemet festivalio Naisiuose programai, internetas tiesiog ūžia. Į sceną čia lips ne tik Lietuvos muzikos pasaulio legenda Gytis Paškevičius, bet ir puikiai žinomi atlikėjai.

...

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 08:53 Receptai | Patiekalai Sorų kruopų nauda tavo sveikatai, receptai
Pagal baltymų ir riebalų kiekį sorų kruopos lenkia miežines, perlines, grikių kruopas, o pagal kaloringumą nenusileidžia grikių ir ryžių kruopoms. Iš sorų kruopų ruošiama košė su vandeniu ir pienu, užkepėlės, kotletai, kroketai, s...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus a...

Skaityti daugiau