Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Teisė | Patarimai » 2022 » Rugpjūčio » 9

Listerija: ką svarbu žinoti vartotojams ir gamintojams?

Šiltuoju metų sezonu padažnėjus apsinuodijimams maistu, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena, kad maisto saugos ir higienos laikytis labai svarbu yra tiek gamyboje, tiek prekybos vietose, taip pat ir ruošiant maistą namuose.  

Viena iš dažnai pasitaikančių maistu plintančių infekcijų yra listeriozė. Listerijomis dažnai gali būti užkrėstas maistas, kai jis paruošiamas vartojimui nepakankamai aukštoje temperatūroje. Ligą sukeliančios bakterijos dažniausiai randamos jau paruoštuose vartoti produktuose: šaltai rūkytuose žuvies gaminiuose, nepasterizuotame piene ir jo produktuose (ypač minkštuose sūriuose), mėsoje, daržovėse. 

„Bakterijos, kurios sukelia listeriozę yra gana atsparios aplinkos poveikiui ir sukelia sunkius susirgimus. Ji dar vadinama „šaldytuvų liga”, nes listerijos yra atsparios žemai temperatūrai ir druskai, todėl net ir vytintuose ar užšaldytuose produktuose gali būti ligos sukėlėjų. Jei užteršiama maisto ruošimo aplinka, šią bakteriją ypatingai sunku išnaikinti. Todėl VMVT nuolat primena, kad maisto saugos užtikrinimo priemonių taikymas ir higiena labai svarbi visuose maisto paruošimo etapuose – nuo pat auginimo iki galutinio patiekimo vartotojams“, – akcentavo VMVT Maisto skyriaus patarėja Diana Malinovskienė.

Jautriausios grupės susirgti listerioze yra vyresnio amžiaus žmonės, asmenys su nusilpusia imunine sistema, besilaukiančios moterys ir vaikai. Šios grupės žmonėms rekomenduojama vengti riziką keliančių maisto produktų.

VMVT specialistai primygtinai pataria vartotojams maisto produktus laikyti ir vartoti griežtai laikantis gamintojo nurodymų: atkreipti dėmesį į produktų laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti terminą, jei nurodyta prieš vartojimą termiškai apdoroti (virti, kepti ar pan.) – užtikrinti reikiamą temperatūrą, ruošimo trukmę, prieš vartojimą kruopščiai nuplauti daržoves, vaisius, uogas, laikytis higienos. Būtina įvertinti produkto etiketėje nurodytą informaciją, nes kiekvienas gamintojas nustato tinkamumo vartoti terminus, kurie užtikrina maisto saugą ir kokybę nurodytomis laikymo sąlygomis.

Gamintojai, ruošiantys maistą pardavimui, ypač atsakingai turi laikytis maisto saugos ir higienos taisyklių: vengti kryžminės taršos, užtikrinti tinkamą įrangos valymą ir dezinfekciją, griežtai laikytis asmens higienos, tinkamai termiškai apdoroti maistą, laikyti maisto produktus pagal gamintojo rekomendacijas bei laikytis kitų maisto saugos reikalavimų. Išsamiau apie maisto saugos laikymosi taisykles rasite šioje VMVT parengtoje informacijoje: https://vmvt.lt/maisto-sauga/maisto-sauga-ir-kokybe/saugaus-maisto-tvarkymo-principai.

VMVT viešai skelbia informaciją apie pastarąjį mėnesį rinkos ar importo kontrolės metu nustatytus nesaugius maisto, su maistu besiliečiančius produktus ir pašarus. 2020 metais Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus (RASFF) sistemoje buvo paskelbti 7 pranešimai dėl maisto produktų užteršimo listerijomis. 2021 m. fiksuoti 16, o šiemet kol kas buvo nustatyti 6 listerijų produktuose atvejai. Rinkos kontrolės metu nustatyti nesaugūs produktai pašalinami iš rinkos, o jau parduoti surenkami iš vartotojų ir rinkos, sunaikinami ar dėl jų priimamas kitas sprendimas.

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

TAIP PAT SKAITYKITE:
23.05.2023 laikas 14:39 Receptai | Patiekalai Rabarbarų tyrė - uogienė su Chia sėklomis
Be galo mėgstu chia sėklas, kitaip sakant ispaninio šalavijo sėklas, bet man tas pavadinimas per daug ilgas, tegul jos bus tiesiog chia. Apie šias sėklas gi visi dabar kalba ir visi jas jau žino. O jei nežinote, tai labai prašom s...

Skaityti daugiau

23.05.2023 laikas 11:20 Receptai | Patiekalai Rabarbarų kompotas su razinomis ir gvazdikėliais
Gal daug žmonių ir nenustebinsiu su šiuo rabarbarų kompoto receptu, bet pasidalinsiu, nes mūsų šeima labai mėgsta rabarbarus ir šis kompotas mums pats mėgstamiausias ir skaniausias. Visada praverčia, kai norisi atsigaivinti....

Skaityti daugiau

23.05.2023 laikas 11:15 Receptai | Patiekalai Vištienos suktinukai su fermentiniu sūriu ir špinatais
Gavosi labai skani vakarienė. Ačiū Jums labai už pasidalintą receptą. Bene skaniausi pasaulyje vištienos suktinukai, kurių dar niekada negaminote!

Skaityti daugiau

28.05.2023 laikas 18:24 Klounai: Jane Fonda kaltina vyrus dėl klimato kaitos

Dėl klimato kaitos kalti tik vyrai, ypač baltieji, teigia Jane Fonda, kuri mano, kad "tie vyrai" turi būti suimti ir įkalinti.

Skaityti daugiau

28.05.2023 laikas 17:37 Putinas perspėja, kad "prabudusios" vertybės sunaikins Vakarus: ‘Tas pats receptas, kurį 1917 m. naudojo marksistai’
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas (Vladimir Putin) perspėjo, kad Vakarų visuomenei diegiama kraštutinių kairiųjų "budulių" ideologija yra "blogis" ir sunaikins kultūrą jungiančias vertybes.

Skaityti daugiau

28.05.2023 laikas 16:08 Tai liečia VISUS: aukščiausio rango JT pareigūnas atskleidžia tamsias šios organizacijos paslaptis
Šiuo metu Jungtinės Tautos visame pasaulyje įgyvendina „Agenda 2030“, kuria siekiama sukurti vieną pasaulio vyriausybę su nerinktais vadovais. Apie tai, kas daro įtaką visiems žmonėms, visi žmonės turėtų žinoti ir turėti galimybę pareikšti savo nuomo...

Skaityti daugiau