Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2022 » Rugsėjo » 26

Bananai, "paskiepyti" nuo grybelinės infekcijos

Užkrėstų bananų apžiūra / © bananalink.org.uk

Grybas Fusarium sukelia bananų ir daugelio kitų augalų infekciją, kuri tebėra didelė žemės ūkio problema. Siekdami ištirti augalų apsaugos nuo šios infekcijos mechanizmus, mokslininkai bananus užkrėtė nepatogenine grybelio atmaina ir tai padidino jų atsparumą.

Daugelis Fusarium (Fusarium sp.) genties grybų yra pavojingų gyvūnų ir augalų infekcijų priežastis. Augalų organizmai, įskaitant įvairius augalus - nuo javų iki saulėgrąžų ir net bananų, suserga vadinamuoju Fusarium vytimui, kuris gali labai pakenkti pasėliams ir augalams.

Šis grybas ypač pavojingas bananų plantacijoms. Praėjusiame šimtmetyje fuzariozės epidemija kėlė grėsmę bananų, kaip žemės ūkio augalų, egzistavimui pasauliniu mastu.

Be kita ko, buvo atsisakyta auginti Gros Michel veislę, kuri buvo laikoma geresnio skonio nei Cavendish veislė, paplitusi po "bananų pandemijos". Šiuo metu tokios veislės sudaro daugiau kaip pusę bananų produkcijos ir 95 proc. bananų eksporto.

Tačiau fuzariozė tuo neapsiribojo: pastaraisiais dešimtmečiais ji, tiksliau, jos Tropical Race 4 (TR4) padermė, išmoko užkrėsti anksčiau imuninius Cavendish bananus. Nacionalinės mokslų akademijos leidinyje "Proceedings of the National Academy of Sciences" paskelbto naujo straipsnio autoriai yra susirūpinę.

Norėdami ištirti atsparumo mechanizmus, jie bananus inokuliavo (t. y. užkrėtė) grybo paderme, kuri nesukelia infekcijų. Po to šie augalai ir kontrolinė grupė buvo paveikti Fusarium sp. Iš anksto apdorotuose, "inokuliuotuose" bananuose ligos požymiai pasireiškė tik 20 % atvejų, o kontrolinėje grupėje - daugiau nei pusėje.

Jei infekcijos eiliškumas buvo pakeistas (pirmiausia patogeninis štamas, paskui nepatogeninis), apsauginis poveikis išnyko.

Mokslininkai nustatė, kad dirvožemio sudėties pokyčiai tam įtakos neturėjo. Jie taip pat atkreipė dėmesį į tai, kaip pasikeitė bananų genų raiška eksperimentinio užkrėtimo metu.

Deja, šis metodas nėra tinkamas naudoti laukuose ar pramoniniu mastu. Kita vertus, rezultatai leidžia geriau suprasti, kas lemia vienų augalų atsparumą Fusarium vytimui ir kas lemia kitų augalų jautrumą Fusarium vytimui.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
21.06.2019 laikas 06:18 Receptai Žiedinių kopūstų apkepas
Skanaus žiedinių kopūstų apkepo receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

15.11.2017 laikas 11:19 Receptai Arbata nuo kosulio (čiobrelis, šalpusnis, tubė)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: čiobrelis, šalpusnio lapai, tubė.

Skaityti daugiau

14.06.2019 laikas 20:03 Receptai Naminiai sausainiai ant keptuvės. Skanūs sausainiai, be problemų!
Pabandykite pasigaminti patys! Naminiai sausainiai ant keptuvės. Skanūs sausainiai, be problemų! Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau