Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Istorijos Paslaptys » 2022 » Spalio » 5

Asteroidas, sunaikinęs dinozaurus, sukėlė ir pasaulinį cunamį

Remiantis nauju tyrimu, prieš 66 mln. metų į Žemę atsitrenkęs miesto dydžio asteroidas išnaikino dinozaurus ir sukėlė siaubingą cunamį, kuris nusirito per visą planetą.

Maždaug 14 kilometrų pločio asteroidas netoli Jukatano pusiasalio Meksikoje paliko 100 kilometrų skersmens smūgio kraterį. Tiesioginis smūgis ne tik nutraukė dinozaurų dominavimą, bet ir sukėlė masinį 75 % planetos gyvūnų ir augalų išnykimą.

Asteroidui nukritus, prasidėjo kataklizmai. Pasaulinė temperatūra svyravo, orą užpildė aerozolių, suodžių ir dulkių pliūpsniai, kilo miškų gaisrai, nes degantys smūgio metu susprogdintos medžiagos gabalai vėl pateko į atmosferą ir krito žemyn. Per 48 valandas cunamis apėmė Žemės rutulį ir buvo tūkstančius kartų galingesnis už šiuolaikinius žemės drebėjimų sukeltus cunamius.

Tyrėjai siekė geriau suprasti cunamį ir jo mastą modeliuodami. Ištyrę 120 vandenynų nuosėdų branduolių iš viso pasaulio, jie rado įrodymų, pagrindžiančių jų išvadas apie cunamių kelią ir stiprumą. Tyrimas, kuriame išsamiai aprašyti rezultatai, antradienį paskelbtas žurnale "American Geophysical Union Advances".

Autorių teigimu, tai pirmasis pasaulinis Čiksulubo smūgio sukelto cunamio modeliavimas, paskelbtas recenzuojamame moksliniame žurnale.

Tyrimo duomenimis, cunamis buvo pakankamai galingas, kad sukeltų daugiau nei kilometro aukščio bangas. Daugelyje vandenyno vietų nuo dugno buvo nušluotos visos nuosėdos.

"Šis cunamis buvo pakankamai stiprus, kad suardytų ir sunaikintų nuosėdas vandenynų baseinuose, esančiuose pusiaukelėje aplink pasaulį, palikdamas arba spragą nuosėdų įrašuose, arba senesnių nuosėdų mišinį", - sakė pagrindinė autorė Molly Range, kuri pradėjo dirbti su šiuo tyrimu dar būdama studentė ir baigė jį Mičigano universiteto magistrantūroje.

Tyrėjai apskaičiavo, kad cunamis buvo 30 000 kartų galingesnis už 2004 m. gruodžio 26 d. Indijos vandenyne kilusį cunamį - vieną didžiausių kada nors užfiksuotų cunamių, per kurį žuvo daugiau kaip 230 000 žmonių. Asteroido smūgio energija buvo bent 100 000 kartų didesnė nei anksčiau šiais metais įvykusio Tongos ugnikalnio išsiveržimo energija.

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
28.11.2022 laikas 19:45 JK priežiūros institucija priekaištauja "Pfizer" generaliniam direktoriui dėl "klaidinančių" pareiškimų apie "Covid" vakcinas vaikams
Jungtinės Karalystės farmacijos priežiūros institucija priekaištavo "Pfizer" generaliniam direktoriui Albertui Bourlai (Albert Bourla) už "gėdingai klaidinančius" pareiškimus apie vaikams skirtas "Covid" vakcinas....

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 19:28 Brazilijos kariškiai paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" - Medijos užtemimas

Brazilijos kariškiai parodė savo paramą Brazilijos žmonėms ir paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" po to, kai paaiškėjo, kad rinkimai buvo suklastoti.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 14:55 Prieš ir po: Adamas Schiffas atsisako įsipareigoti liudyti Kongrese (po D.Trumpo)

Demokratas Adamas Šifas (Adam Schiff) daug metų stūmė suklastotą, Hillary Clinton (Hillary Clinton) finansuotą Steele'o dosjė, žinodamas, kad tai visiškas melas, finansuojamas demokratų.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau

27.11.2022 laikas 21:02 Receptai | Patiekalai Blynai iš kopūstų? Nustebsite kaip fantastiškai gerai pavyksta!
Nors kopūstas ir nėra toks didelis kaip moliūgas, bet paprastai jo per vieną kartą taip pat nesunaudojame. Todėl verta turėti galvoje bent jau du patiekalus, kuriems būtų galima sunaudoti vieną kopūstą. Žinoma, tai galėtų būti pap...

Skaityti daugiau