Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Istorijos paslaptys » 2024 » Vasario » 1

Senovinis cunamis įvardijamas kaip priešistorinių žmonių išnykimo Anglijos šiaurėje priežastis

Senovinis cunamis

Jorko universiteto tyrimas atskleidė, kad cunamis išnaikino priešistorines bendruomenes, gyvenusias Nortumberlande, ir sukėlė didelį gyventojų skaičiaus mažėjimą visame regione. Stichinę nelaimę sukėlė povandeninė nuošliauža.

Naujojo tyrimo, paskelbto žurnale "Quarternary Science", duomenimis, maždaug prieš 8 000 metų mezolito laikotarpiu Didžiosios Britanijos ir dalies Europos pakrantes nusiaubė didžiulis cunamis, kurio bangos buvo 20 metrų aukščio.

Tikėtina, kad cunamį sukėlė didelė povandeninė nuošliauža, vadinamoji Storeggos nuošliauža, kuri vakarų Norvegijos krantus nustūmė beveik 3 000 kubinių kilometrų. Nelaimės padarinių rasta Šiaurės Anglijoje, Vakarų Škotijoje, Šetlando salose, Danijoje ir iki pat Rytų Grenlandijos.

"Tokio dydžio milžiniškas cunamis būtų nuniokojęs akmens amžiaus pakrančių bendruomenes, nes tai įvyko rudenį, kai jos rinko išteklius žiemai. Šėlstančių bangų mastas buvo visiškai kitoks, nei jie buvo susidūrę anksčiau. Jiems tai buvo išties siaubinga patirtis", - sakė Jorko universiteto aplinkosaugos mokslininkas Džonas Hilas.

Archeologiniai duomenys rodo, kad šiuo laikotarpiu šiaurės vakarų Europoje sumažėjo gyvenviečių tankis, o tai, kaip teigiama tyrime, buvo cunamio padarinys, o ne anksčiau paplitęs pasakojimas apie visame žemyne sparčiai mažėjančią temperatūrą.

Ekologas Džonas Hilas pridūrė: "Kai kurios žvejų bendruomenės praeityje cunamių nuniokotuose regionuose, pavyzdžiui, Ramiojo vandenyno šiaurinėje dalyje, pasižymėjo tam tikru atsparumu cunamiams ir žinojo apie persikėlimą į aukštesnes vietas. Tačiau cunamis šiaurės Britanijoje buvo labiau neįprastas įvykis, nes akmens amžiaus žmonės čia neturėjo nei gyvos atminties, nei protėvių žinių, kaip apsisaugoti nuo tokio masto nelaimės."

Tyrime dalyvavę mokslininkai taip pat sukūrė kompiuterinį cunamio modelį, siekdami nustatyti, ar didelės bangos galėjo prisidėti prie gyventojų skaičiaus mažėjimo. Remdamiesi modeliavimu, tyrėjai įtaria, kad dėl cunamio galėjo būti didelis mirtingumas, taip pat netiesioginis poveikis, kurį sukėlė žala pagrindiniams ištekliams, reikalingiems senovės žmonėms išgyventi.

Ekologas pasidalijo gautais rezultatais ir pažymėjo, kad "kartu su tiesioginiu mirtingumu nuo bangų šis cunamis turėjo ilgalaikį poveikį akmens amžiaus žmonių ištekliams". Pasak mokslininkės, jis sumažino maisto atsargas, todėl didelė tikimybė, kad prisidėjo prie dramatiško gyventojų skaičiaus mažėjimo šiaurės Britanijoje. Be to, tuo metu regione sparčiai kilo jūros lygis ir smarkiai krito pasaulinė temperatūra.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
07.02.2018 laikas 11:06 Receptai Vitaminų gėrimas
Šakeles gerai nuplaukite, nusausinkite, žirklėmis smulkiai sukarpykite spyglius ir užpilkite šaltu parūgštintu vandeniu, uždenkite ir palaikykite tamsioje vietoje 2–3 dienas, retkarčiais pamaišykite. Galima pasaldinti medumi ar cu...

Skaityti daugiau

06.07.2019 laikas 11:08 Receptai Prikėlė legendinio varškės pyrago receptą: sugrįšite atgal į vaikystę

Jei mama nekepdavo ko nors skanaus namuose, tuomet parnešdavo iš parduotuvės pyrago “Draugystė“. Ir tikrai, šis pyragas iki dabar yra idealus desertas prie kavos ar arbatos. Ne per drėgnas, ir ne per sausas, ne per ...

Skaityti daugiau

23.08.2018 laikas 15:53 Receptai Vaistažolių mišiniai peršalus vaikui
Vaikui peršalus liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai peršalus vaikui, receptai vaikui peršalus, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
24.05.2024 laikas 21:16 Su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai staiga atsidarė durys
Kartą šeštadienio vakarą mes su vyru mėgavomės romantiška vakariene, kai netikėtai atėjo nekviesta anyta. Pasirodo, ji vėl pasidarė mūsų buto raktų kopijas be leidimo.

Skaityti daugiau

24.05.2024 laikas 06:56 2024 m. gegužės 24 d. horoskopas visiems zodiako ženklams
Vakarykštė pilnatis Dvynių ir Šaulio ašyje jau praėjo ir mes įžengėme į silpstančio Mėnulio fazę. Jei Brėkštančio Mėnulio periodas skirtas naujiems darbams pradėti, tai Nykstantis Mėnulis sako, kad dabar palankus metas juos užbaigti....

Skaityti daugiau

23.05.2024 laikas 19:21 Nuostabi trauktinė nuo hipertonijos
Jau daug metų turiu aukštą Kraujospūdį. Nepamenu, kada gyvenau ramiai, be baimės, kad netrukus prasidės priepuolis. Užtenka pačios nekalčiausios priežasties, kad pakiltų kraujospūdis. Darbe laukėme audito komisijos, nervinomės visi, pergyvenome. Virš...

Skaityti daugiau