- 01.02.2024
- 0.0 Reitingas
- 370 Peržiūros
- Komentarai
Jorko universiteto tyrimas atskleidė, kad cunamis išnaikino priešistorines bendruomenes, gyvenusias Nortumberlande, ir sukėlė didelį gyventojų skaičiaus mažėjimą visame regione. Stichinę nelaimę sukėlė povandeninė nuošliauža.
Naujojo tyrimo, paskelbto žurnale "Quarternary Science", duomenimis, maždaug prieš 8 000 metų mezolito laikotarpiu Didžiosios Britanijos ir dalies Europos pakrantes nusiaubė didžiulis cunamis, kurio bangos buvo 20 metrų aukščio.
Tikėtina, kad cunamį sukėlė didelė povandeninė nuošliauža, vadinamoji Storeggos nuošliauža, kuri vakarų Norvegijos krantus nustūmė beveik 3 000 kubinių kilometrų. Nelaimės padarinių rasta Šiaurės Anglijoje, Vakarų Škotijoje, Šetlando salose, Danijoje ir iki pat Rytų Grenlandijos.
"Tokio dydžio milžiniškas cunamis būtų nuniokojęs akmens amžiaus pakrančių bendruomenes, nes tai įvyko rudenį, kai jos rinko išteklius žiemai. Šėlstančių bangų mastas buvo visiškai kitoks, nei jie buvo susidūrę anksčiau. Jiems tai buvo išties siaubinga patirtis", - sakė Jorko universiteto aplinkosaugos mokslininkas Džonas Hilas.
Archeologiniai duomenys rodo, kad šiuo laikotarpiu šiaurės vakarų Europoje sumažėjo gyvenviečių tankis, o tai, kaip teigiama tyrime, buvo cunamio padarinys, o ne anksčiau paplitęs pasakojimas apie visame žemyne sparčiai mažėjančią temperatūrą.
Ekologas Džonas Hilas pridūrė: "Kai kurios žvejų bendruomenės praeityje cunamių nuniokotuose regionuose, pavyzdžiui, Ramiojo vandenyno šiaurinėje dalyje, pasižymėjo tam tikru atsparumu cunamiams ir žinojo apie persikėlimą į aukštesnes vietas. Tačiau cunamis šiaurės Britanijoje buvo labiau neįprastas įvykis, nes akmens amžiaus žmonės čia neturėjo nei gyvos atminties, nei protėvių žinių, kaip apsisaugoti nuo tokio masto nelaimės."
Tyrime dalyvavę mokslininkai taip pat sukūrė kompiuterinį cunamio modelį, siekdami nustatyti, ar didelės bangos galėjo prisidėti prie gyventojų skaičiaus mažėjimo. Remdamiesi modeliavimu, tyrėjai įtaria, kad dėl cunamio galėjo būti didelis mirtingumas, taip pat netiesioginis poveikis, kurį sukėlė žala pagrindiniams ištekliams, reikalingiems senovės žmonėms išgyventi.
Ekologas pasidalijo gautais rezultatais ir pažymėjo, kad "kartu su tiesioginiu mirtingumu nuo bangų šis cunamis turėjo ilgalaikį poveikį akmens amžiaus žmonių ištekliams". Pasak mokslininkės, jis sumažino maisto atsargas, todėl didelė tikimybė, kad prisidėjo prie dramatiško gyventojų skaičiaus mažėjimo šiaurės Britanijoje. Be to, tuo metu regione sparčiai kilo jūros lygis ir smarkiai krito pasaulinė temperatūra.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau