- 14.02.2022
- 0.0 Reitingas
- 1180 Peržiūros
- Komentarai
Mokslininkai išsiaiškino paslaptingo cunamio, kuris 2021 m. rugpjūtį po visą pasaulį pasiuntė bangas, šaltinį.
Jo epicentras buvo 47 km gylyje po Žemės paviršiumi, tačiau tai buvo per giliai, kad galėtų inicijuoti cunamį.
Dabar naujas tyrimas, paskelbtas „AGU Geophysical Research Letters“, atskleidė, kad drebėjimas buvo ne vienas įvykis, o penkių antrinių žemės drebėjimų serijos, besitęsiančios kelias minutes.
Trečiasis antrinis drebėjimas buvo seklesnis, lėtesnis M8,2 žemės drebėjimas, smogęs vos 15 km gylyje po žemės paviršiumi. Šis neįprastas, „paslėptas“ žemės drebėjimas, tikėtina, sukėlė šį pasaulinio masto cunamį.
„2021 metų rugpjūčio mėnesio Pietų Sandvičo Mw 8,2 žemės drebėjimas buvo staigmena, nes iš pradžių buvo pranešta, kad tai 7,5 balų stiprumo įvykis, įvykęs dideliame gylyje, tačiau jis sukėlė po pasaulį pasklidusį cunamį, kurio būtų tikimasi didesnio ir seklesnio įvykio metu,“ – sakė tyrėjai.
„Panaudodami seisminius duomenis, su iki 500 sekundžių siekiančiais periodais, mes atskleidėme paslėptą seklų įvykį, kuris pradžioje ir pabaigoje įvyko tarp reguliarių plyšių klasterių. Nors lėtasis įvykis sudarė 70% seisminio momento, tęsėsi tris minutes ir perplėšė 200 km plokštės sąsajos atkarpą, kuri iš esmės yra nematoma trumpais ar tarpiniais laikotarpiais, o tai paaiškina neįprastai mažus kūno bangų ir paviršiaus bangų stiprumus.“
„Trečiasis įvykis yra ypatingas, nes jis buvo milžiniškas ir tylus,“ – sakė Zhe Jia, seismologas iš Kalifornijos technologijos instituto. „Duomenyse, į kuriuos mes įprastai žvelgiame stebėdami žemės drebėjimus, jis buvo beveik nematomas.“
Kaip rodo Pietų Sandvičo salų drebėjimas, gali būti sunku numatyti kompleksiškų žemės drebėjimų pavojus.
USGS iš pradžių pranešė apie 7,5 stiprumo balų žemės drebėjimą ir tik kitą dieną pridėjo M8,2, kuomet pakrantėse, esančiose iki 10 000 km atstumu nuo jo kilmės vietos, veržėsi staigmena tapęs cunamis.
NOAA Center for Tsunami Research
„Mes turime persvarstyti savo naudojamus būdus, kaip mažinti žemės drebėjimų-cunamių pavojus. Kad tai padarytume, turime greitai ir tiksliai apibūdinti tikrąjį didelių žemės drebėjimų dydį, o taip pat ir jų fizinius procesus,“ – sakė Jia.
Kadangi tokio tipo žemės drebėjimas gali sukelti netikėtą cunamį, dėl to yra labai svarbu pagerinti prognozes.
„Dėl šių kompleksiškų žemės drebėjimų, įvyksta drebėjimai ir mes galvojame: „na, jis nebuvo toks didelis, mums nėra ko nerimauti“. Ir tuomet įvyksta cunamis, pridarantis didžiulių nuostolių,“ – sakė Judith Hubbard, geologė iš Singapūro Žemės observatorijos, neprisidėjusi prie šio tyrimo.
„Šis tyrimas yra puikus pavyzdys, kaip galime suprasti, kaip šie įvykiai veikia, ir kaip galime juos greičiau aptikti, kad ateityje galėtume sulaukt daugiau perspėjimų.“
Tiek Jia, tiek Hubbard, atkreipė dėmesį, kad ilgalaikis siekis yra automatizuoti tokių sudėtingų žemės drebėjimų aptikimą, kaip tą jau galima padaryti paprastų žemės drebėjimų atveju.
2021 metų žemės drebėjimo atveju, tuo metu kai jis pasiekė krantus, jis buvo mažas, o daugelis nuolatinių atokios, vulkaninės salos gyventojų yra pingvinai.
Tačiau kompleksiški žemės drebėjimai gali kelti didelį pavojų, jei jie sukuria didesnį cunamį arba smogia tankiau apgyvendintuose regionuose.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau