Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, Mokslas » 2022 » Gruodžio » 11

Dinozaurai nesiruošė išmirti, kai į Žemę atsitrenkė asteroidas

Tuo metu, kai į Žemę nukrito meteoritas, dinozaurai dominavo visose ekosistemose ir neketino išnykti, rašo "The Times". Anksčiau buvo manoma, kad šiuo laikotarpiu milžiniškų roplių populiacija sumažėjo.

Išsami fosilijų radinių analizė naujai atskleidė gaubiamą paskutiniųjų dinozaurų egzistavimo metų paslaptį. Rezultatai rodo, kad dinozaurai mūsų planetoje gyveno labai laimingai, kol jų neišnaikino asteroido smūgis.

Mokslininkų sluoksniuose jau dešimtmečius diskutuojama apie tai, kaip gerai gyveno dinozaurai, kol prieš maždaug 66 milijonus metų išnyko nuo žemės paviršiaus.

Dabar visuotinai pripažįstama, kad jų likimą nulėmė pražūtingas asteroido smūgis, tačiau ar šis kosmoso blokas galėjo suduoti jiems vadinamąjį "gailestingumo smūgį" ir pražudyti šiuos pasmerktus roplius? Kai kurie mokslininkai teigia, kad dinozaurai jau buvo sumažėję, kai nukrito asteroidas.

Naujas, iki šiol išsamiausias tyrimas, leido mokslininkams padaryti kitokią išvadą: asteroido smūgio metu dinozaurai buvo pačiame savo klestėjimo įkarštyje.

Išanalizavę šimtus fosilijų, mokslininkai galėjo susidaryti vaizdą, kaip buvo sudarytos mitybos grandinės ir kaip evoliucionavo jose dalyvaujantys gyvūnai. Prieš pat asteroido smūgį dinozaurai dominavo visose sausumos ekosistemose. Nebuvo jokių požymių, kad jie būtų pasidavę kokios nors kitos gyvybės grupės dominavimui.

Ši išvada prieštarauja ankstesnių tyrimų, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama didžiausių žolėdžių dinozaurų nykimui, rezultatams. Naujoji analizė rodo, kad šiuos milžiniškus roplius paprasčiausiai pakeitė mažesnės rūšys.

Šio naujo tyrimo autoriai pabrėžė, kad dinozaurai labai gerai prisitaikė prie aplinkos. Būtent šis puikus prisitaikymas galiausiai nulėmė jų išnykimą. Jie nesugebėjo išgyventi asteroido smūgio, kuris visą Žemės paviršių padengė pelenais ir panardino ją į dešimtmečius trukusią "branduolinę žiemą", kuri nutraukė ekosistemų egzistavimą. Nesugebėję prisitaikyti prie naujų sąlygų, dinozaurai išnyko.

Kita grupė - žinduoliai - pasižymėjo daug didesniu lankstumu. Tačiau tyrimo autoriai suabejojo mintimi, kad dinozaurų eroje žinduoliai buvo nedrąsūs, į peles panašūs padarai, kurie laukdavo pasislėpę.

Mokslininkų sukurti modeliai parodė, kad mėsėdžių dinozaurų, pavyzdžiui, tiranozaurų, klestėjimo laikotarpiu žinduolių grupės įvairovė sparčiai didėjo. Asteroido smūgio metu tarp jų jau buvo tokių būtybių kaip Didelfodonas. Šis katės dydžio gyvūnas tikriausiai buvo pažangiausias savo svorio kategorijos plėšrūnas.

Tarp žinduolių buvo ir žiurkės dydžio padaras, vadinamas Purgatoriumi, sakė tyrimo autorius Alfio Alessandro Chiarenza iš Vigo universiteto. Atrodo, kad tai buvo seniausias šiuolaikinių primatų, įskaitant žmones, giminaitis.

Rezultatai parodė, kad žinduoliai ne tik užpildė nišas, likusias po dinozaurų išnykimo. Jiems pasisekė ir dėl to, kad, dinozaurams tebegyvenant, jų mityba ir elgsena tapo įvairesnė.

Tam tikra prasme pirmieji žinduoliai, išgyvenę asteroido smūgį ir išlikę gyvi po jo, buvo "iš anksto prisitaikę" prie chaoso, prasidėjusio Žemėje po kosminio agresoriaus smūgio, sakė tyrimui vadovavęs Steve'as Brusatte'as iš Edinburgo universiteto. Žinduoliai galėjo valgyti įvairų maistą ir susidoroti su temperatūros svyravimais, kurie prasidėjo po asteroido smūgio. Galbūt tuo jie skyrėsi nuo panašaus dydžio dinozaurų, kurių buvo daug, bet ilgainiui išnyko.

Šį tyrimą atliko tarptautinė paleontologų ir ekologų komanda, išanalizavusi 1600 Šiaurės Amerikoje rastų fosilijų. Fosilijos buvo panaudotos kuriant modelius, kaip maisto grandinės ir kiti gamtos pasaulio aspektai galėjo atrodyti per paskutinius kelis milijonus kreidos ir pirmuosius kelis milijonus paleogeno metų po asteroido smūgio.

Tyrimui vadovavęs Jorge García-Girónas iš Leono universiteto Ispanijoje sakė, kad rezultatai "padeda mums suprasti vieną iš senų paleontologijos paslapčių: kodėl visi dinozaurai, išskyrus paukščius, išnyko, o paukščiai ir žinduoliai išliko.

Autorius:  Rhys Blakely

Nuotrauka: Tiranozauro kaukolė Vašingtono gamtos istorijos muziejuje

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Auka/Parama

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
24.03.2023 laikas 09:27 Kaip išvalyti dėmę iš avikailio, kailinių ar pūkinės striukės?
Kai nusiperkame naują avikailį, kailinius ar pūkinę striukę, galvojame: "Šį naują "grožį" dėvėsiu atsargiai!" Tačiau, nepaisant viso šio ypatingo kruopštumo, ant naujo avikailio ar kito žieminio drabužio dėmių atsiranda gana greitai ir labai lengvai....

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 09:09 Kaip aš jį pasirinkau?
"Į ką žiūrėjau, kai sutikau už jo ištekėti? Ką galvojau, kai jį pasirinkau?" - šiuos retorinius klausimus per konsultacijas dažnai užduoda moterys, kurios jaučiasi pasirinkusios netinkamą žmogų šeimai kurti.

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:59 Kaip nutraukti santykius su priklausomybę turinčiu žmogumi?
Deja, kartais tenka susidurti su žiauria tiesa. Gyvenimas santykiuose su priklausomu žmogumi yra skausmingas.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

23.03.2023 laikas 23:21 Receptai | Patiekalai «Tai patys skaniausi pyragaičiai, kokius esu valgęs - nuo šiol visada juos gaminsiu taip»: bulvių pyragėliai (mano geriausias receptas)
Dabar bulvių pyragėlius gaminu tik pagal šį receptą - skanius, kvapnius, su švelniu įdaru. Juos lengva pagaminti iš pačių paprasčiausių produktų. Man tai pats geriausias receptas. Dalijuosi juo su jumis.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 20:32 Receptai | Patiekalai «Faršo daugiau nebeperku»: kapotos vištienos kotletai iš įprastų produktų (juos mėgsta visa šeima)
Šiuos kotletus mėgsta visa mano šeima! Vietoj įprastų maltos mėsos kotletų gaminu maltos vištienos krūtinėlės kotletus. Paruošti iš pačių paprasčiausių, nebrangių produktų, ir labai greitai. Dalijuosi receptu.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 19:24 Receptai | Patiekalai "Vietoj įprasto omleto gaminu skanų patiekalą visai šeimai": Omletas su grybais orkaitėje vakarienei (šeimai patinka)

Neįprastas skonis ir nepakartojamas aromatas! Nuostabus omletas su grybais orkaitėje, dažnai jį patiekiu vakarienei, šeima dievina! Jį lengva pagaminti ir visai nesudėtinga. Parodysiu jums receptą.

Skaityti daugiau