Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2022 » Gruodžio » 11

Dinozaurai nesiruošė išmirti, kai į Žemę atsitrenkė asteroidas

Tuo metu, kai į Žemę nukrito meteoritas, dinozaurai dominavo visose ekosistemose ir neketino išnykti, rašo "The Times". Anksčiau buvo manoma, kad šiuo laikotarpiu milžiniškų roplių populiacija sumažėjo.

Išsami fosilijų radinių analizė naujai atskleidė gaubiamą paskutiniųjų dinozaurų egzistavimo metų paslaptį. Rezultatai rodo, kad dinozaurai mūsų planetoje gyveno labai laimingai, kol jų neišnaikino asteroido smūgis.

Mokslininkų sluoksniuose jau dešimtmečius diskutuojama apie tai, kaip gerai gyveno dinozaurai, kol prieš maždaug 66 milijonus metų išnyko nuo žemės paviršiaus.

Dabar visuotinai pripažįstama, kad jų likimą nulėmė pražūtingas asteroido smūgis, tačiau ar šis kosmoso blokas galėjo suduoti jiems vadinamąjį "gailestingumo smūgį" ir pražudyti šiuos pasmerktus roplius? Kai kurie mokslininkai teigia, kad dinozaurai jau buvo sumažėję, kai nukrito asteroidas.

Naujas, iki šiol išsamiausias tyrimas, leido mokslininkams padaryti kitokią išvadą: asteroido smūgio metu dinozaurai buvo pačiame savo klestėjimo įkarštyje.

Išanalizavę šimtus fosilijų, mokslininkai galėjo susidaryti vaizdą, kaip buvo sudarytos mitybos grandinės ir kaip evoliucionavo jose dalyvaujantys gyvūnai. Prieš pat asteroido smūgį dinozaurai dominavo visose sausumos ekosistemose. Nebuvo jokių požymių, kad jie būtų pasidavę kokios nors kitos gyvybės grupės dominavimui.

Ši išvada prieštarauja ankstesnių tyrimų, kuriuose daugiausia dėmesio buvo skiriama didžiausių žolėdžių dinozaurų nykimui, rezultatams. Naujoji analizė rodo, kad šiuos milžiniškus roplius paprasčiausiai pakeitė mažesnės rūšys.

Šio naujo tyrimo autoriai pabrėžė, kad dinozaurai labai gerai prisitaikė prie aplinkos. Būtent šis puikus prisitaikymas galiausiai nulėmė jų išnykimą. Jie nesugebėjo išgyventi asteroido smūgio, kuris visą Žemės paviršių padengė pelenais ir panardino ją į dešimtmečius trukusią "branduolinę žiemą", kuri nutraukė ekosistemų egzistavimą. Nesugebėję prisitaikyti prie naujų sąlygų, dinozaurai išnyko.

Kita grupė - žinduoliai - pasižymėjo daug didesniu lankstumu. Tačiau tyrimo autoriai suabejojo mintimi, kad dinozaurų eroje žinduoliai buvo nedrąsūs, į peles panašūs padarai, kurie laukdavo pasislėpę.

Mokslininkų sukurti modeliai parodė, kad mėsėdžių dinozaurų, pavyzdžiui, tiranozaurų, klestėjimo laikotarpiu žinduolių grupės įvairovė sparčiai didėjo. Asteroido smūgio metu tarp jų jau buvo tokių būtybių kaip Didelfodonas. Šis katės dydžio gyvūnas tikriausiai buvo pažangiausias savo svorio kategorijos plėšrūnas.

Tarp žinduolių buvo ir žiurkės dydžio padaras, vadinamas Purgatoriumi, sakė tyrimo autorius Alfio Alessandro Chiarenza iš Vigo universiteto. Atrodo, kad tai buvo seniausias šiuolaikinių primatų, įskaitant žmones, giminaitis.

Rezultatai parodė, kad žinduoliai ne tik užpildė nišas, likusias po dinozaurų išnykimo. Jiems pasisekė ir dėl to, kad, dinozaurams tebegyvenant, jų mityba ir elgsena tapo įvairesnė.

Tam tikra prasme pirmieji žinduoliai, išgyvenę asteroido smūgį ir išlikę gyvi po jo, buvo "iš anksto prisitaikę" prie chaoso, prasidėjusio Žemėje po kosminio agresoriaus smūgio, sakė tyrimui vadovavęs Steve'as Brusatte'as iš Edinburgo universiteto. Žinduoliai galėjo valgyti įvairų maistą ir susidoroti su temperatūros svyravimais, kurie prasidėjo po asteroido smūgio. Galbūt tuo jie skyrėsi nuo panašaus dydžio dinozaurų, kurių buvo daug, bet ilgainiui išnyko.

Šį tyrimą atliko tarptautinė paleontologų ir ekologų komanda, išanalizavusi 1600 Šiaurės Amerikoje rastų fosilijų. Fosilijos buvo panaudotos kuriant modelius, kaip maisto grandinės ir kiti gamtos pasaulio aspektai galėjo atrodyti per paskutinius kelis milijonus kreidos ir pirmuosius kelis milijonus paleogeno metų po asteroido smūgio.

Tyrimui vadovavęs Jorge García-Girónas iš Leono universiteto Ispanijoje sakė, kad rezultatai "padeda mums suprasti vieną iš senų paleontologijos paslapčių: kodėl visi dinozaurai, išskyrus paukščius, išnyko, o paukščiai ir žinduoliai išliko.

Autorius:  Rhys Blakely

Nuotrauka: Tiranozauro kaukolė Vašingtono gamtos istorijos muziejuje

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
19.10.2019 laikas 14:24 Receptai Tradicinis Apetitiškų Eklerų Receptas.
Eklerai magiškai ir stebuklingai veikia žmones – ir vaikus, ir senelius. Aš savo virtuvėje vis turiu sugalvoti kažką naujo. Esu žmogus be firminio torto, bet man taip smagu turėti svečiuose žmones, kurie ištobulinę savo vieną sald...

Skaityti daugiau

22.08.2018 laikas 10:01 Receptai Vaistažolių mišiniai esant vidurių pūtimui
Vidurių pūtimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai esant vidurių pūtimui, receptai nuo vidurių pūtimo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, k...

Skaityti daugiau

17.01.2018 laikas 14:12 Receptai Medaus ir kiaušinių kaukė

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: riebios veido odos. Ingredientai: Baltymai, Medus, Migdolų arba persikų aliejus, Permalti avižiniai dribsniai.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau