Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2021 » Vasario » 3

Argentinoje rastas, ko gero, didžiausias dinozauras, klajojęs po Žemę

98 milijonų metų palaikai, kurie gali priklausyti didžiausiam kada nors po Žemę klajojusiam gyvūnui – ilgakakliam titanozaurui, neseniai buvo atrasti Argentinoje.

Neįvardinto dinozauro palaikai pirmą kartą buvo atrasti 2012 metais Neukeno provincijoje, šiaurės vakarinėje Patagonijoje, tačiau vis dar nebuvo iki galo iškasti.

Vis dėlto, iki šiol atkasti kaulai rodo, kad šis senovinis milžinas, tikėtina, buvo titanozauras ir, galimai, didžiausias istorijoje.

Argentina, atradimas, dinozauras, gyvūnas, kaulai, palaikai

© Alejandro Otero and José Luis Carballido 

Titanozaurai buvo vieni didžiausių zauropodų – ilgakaklių, žolėdžių milžiniškų dinozaurų, gyvenusių vėlyvajame Juros periode (prieš 163,5–145 mln. metų) iki Kreidos periodo pabaigos (prieš 145–66 mln. metų).

„Atsižvelgiant į naujojo skeleto išmatavimus, atrodo, kad tai yra kandidatas į vienus iš didžiausių, jei ne patį didžiausią, zauropodą, kuris kada nors buvo surastas,“ – „Live Science“ sakė Paul Barrett, paleobiologas iš Londono Gamtos istorijos muziejaus, neprisidėjęs prie šio tyrimo.

Kol kas nėra iškasta pakankamai palaikų, kad mokslininkai galėtų paskelbti šį dinozaurą kaip naujos arba jau žinomos rūšies atstovą.

Vis dėlto, tyrėjai yra įsitikinę, kad baigus kasybos darbus, jie galės jį klasifikuoti kaip visiškai naują rūšį.

„Atradimo vieta yra labai sunkiai pasiekiama, dėl to logistika yra gana sudėtinga,“ – sakė tyrimui vadovavęs autorius Alejandro Otero, paleontologas iš La Platos muziejaus Argentinoje. „Tačiau mes tikimės čia sugrįžti pasibaigus pandemijai“.

Pačių palaikų amžius siekia apie 98 milijonus metų, kas reiškia, kad šis padaras gyveno Kreidos periode.

Milžinas tarp milžinų

1993 metais, kitas titanozauras, pavadintas Argentinosaurus huinculensis, pelnė didžiausio sausumos dinozauro titulą, tačiau vėliau, 2014 metais, jį aplenkė dar didesnis titanozauras Patagotitan mayorum

Vis dėlto, sudėtinga nusakyti, kurios rūšies dinozaurai buvo patys sunkiausi – Argentinosaurus žinomas vos iš 13 fosilizuotų kaulų, o Patagotitan svoris remiasi šešių individų sandara.

Argentinoje rastas, ko gero, didžiausias dinozauras, klajojęs po Žemę

© Elena Duvernay/Stocktrek | Getty Images

Dabar mokslininkai dar negali pasakyti koks didelis buvo naujasis titanozauras, nes ilgieji galūnių kaulai, tokie kaip petikaulis (humerus) ir šlaunikaulis (femur), kurie yra naudojami tokiems matavimams atlikti,  dar nebuvo iškasti. Vis dėlto, jau aptiktų kaulų, tarp kurių ir 24 uodegos slanksteliai bei dubens ir krūtinės dalys, analizės atskleidė, kad tai, ko gero, buvo didžiausias iš visų titanozaurų.

„Šis egzempliorius laikomas vienu didžiausiu kada nors aptiktų zauropodų, savo dydžiu, ko gero, lenkiantis ir Patagotitan," – rašo mokslininkai.

Patagotitan buvo maždaug 15 metrų aukščio ir svėrė 62 tonas, kas savo svoriu prilygtų beveik tuzinui azijinių dramblių.

„Tai yra didžiulis dinozauras, tačiau būsimų vizitų atradimo vietoje metu mes tikimės atrasti dar daugiau skeleto dalių ir taip turėsime galimybę užtikrintai pasakyti, kokio dydžio gyvūnas tai iš tiesų buvo,“ – Otero.

Naujai atrastas titanozauras yra vos vienas iš daugybės zauropodų fosilijų, atrastų Pietų Amerikoje.

Tai padėjo užpildyti daugybę žinių spragų, kurios supo šiuos milžinus, o taip pat iškėlė klausimus apie tai, kaip jie užaugo tokie dideli.

„Naujasis skeletas pateikia dar vieną zauropodų pavyzdį, kuomet jie viršija bet kokias kraštutines normas, kas įmanoma maksimaliam, sausumoje gyvenančio gyvūno dydžiui,“ – sakė Barrett.

Tyrimas paskelbtas žurnale „Cretaceous Research“

Gismeteo.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.05.2021 laikas 09:03 Seksualiniai tipai. Metas atrasti savąjį!

Sugrupuoti žmones pagal temperamentą, charakterį ir net konkrečius bruožus mėginama nuo Hipokrato laikų. Visgi žmogus ne daiktas, tad ne tik nuolat keičiasi, bet ir įsigudrina nuslėpti tikrąją prigimtį tiek nuo kitų, tiek nuo savęs. Ir nors šiuolaikiniai psichologai gana sėkmingai geba skirstyti ...

Skaityti daugiau

06.05.2021 laikas 21:26 Opos ir gastritai, jums durys uždarytos!
Visada laikausi principo: lengviau užkirsti ligai kelią, negu ją gydyti. Todėl profilaktikai visada naudoju liaudiškus gydymo metodus. Man - jau 72 metai, bet neturiu beveik jokių sveikatos problemų.

Skaityti daugiau

06.05.2021 laikas 21:04 Atsikratykite stomatito
Mano kaimynės dukra - labai apkūni. Jai jau trisdešimt, o ištekėti nėra jokių vilčių. Sėdi tokia storulė namie ir gėdijasi į gatvę išeiti. Tai kaimynė, užuot privertusi pradėti sportuoti ir mažiau valgyti, nutempė pas liaudies gydytoją....

Skaityti daugiau

06.05.2021 laikas 20:40 Po Juodojo voro ženklu

Mažai kam žinoma, kad dar prieš Nostradamą gyveno aiškiaregys, kuris išpranašavo ateitį net iki 6323 metų! Šis pranašas – pranciškonų vienuolis, gyvenęs Vokietijoje XV amžiuje. Tikrasis šio žmogaus vardas nežinomas, istorijos analuose liko tik jo pseudonimas – Ranjo Nero, t.y. Juodasi...

Skaityti daugiau

06.05.2021 laikas 08:28 Melas apie COVID-19 vakcinas ir herpesą – ką reikėtų žinoti?
Kasdien naršydami socialiniuose tinkluose galėjote susidurti su antrašte, sakančia kažką panašaus į „herpesas galimai susijęs su vakcina nuo koronaviruso“. Kiti naujienų pranešimai teigia, kad herpesas gali būti „naujas šalutinis vakcinos poveikis“. Būkite tikri, vakcinos nuo koronaviruso tikrai nes...

Skaityti daugiau

05.05.2021 laikas 18:23 Greitas sluoksniuotos tešlos obuolių pyragas
Tai bene greičiausiai pagaminamas obuolių pyragas iš sluoksniuotos tešlos. Tik vienas, du ir baigta. Dar labai geras dalykas yra tas, kad šį pyragą pagamins net vaikai. Jis toks paprastas. Tad Jūs galėsite paskirti laiko sau, o po to tik lepintis pyragu. Žinoma, jei vaikų neturite, teks gaminti pati...

Skaityti daugiau

04.05.2021 laikas 16:33 EXTERMINATION machine unmasked: Pfizer document admits vaccinated people “shed” infectious particles, the spike protein is the bioweapon
The vaccine is the bioweapon. Specifically, the spike protein is the bioactive weapon, and it is designed to spread from person to person, being transmissible from the vaccinated in order to infect the unvaccinated....

Skaityti daugiau

04.05.2021 laikas 11:39 Dilgėlių sriuba su kiaušiniu ir bulvėmis

Kiekvienais metais bent kelis kartus privalau išsivirti dilgėlių sriubos. Kažkaip esu įsitikinusi, kad tuose žaliuose lapeliuose yra labai daug vitaminų bei naudingų medžiagų mano organizmui. Kiek jų išlieka išvirus sriubą nėra aišku, bet aš tikiu, kad lieka, tad gaminu, valgau ir šeimą vaišinu.<...

Skaityti daugiau