- 03.02.2021
- 0.0 Reitingas
- 617 Peržiūros
- Komentarai
98 milijonų metų palaikai, kurie gali priklausyti didžiausiam kada nors po Žemę klajojusiam gyvūnui – ilgakakliam titanozaurui, neseniai buvo atrasti Argentinoje.
Neįvardinto dinozauro palaikai pirmą kartą buvo atrasti 2012 metais Neukeno provincijoje, šiaurės vakarinėje Patagonijoje, tačiau vis dar nebuvo iki galo iškasti.
Vis dėlto, iki šiol atkasti kaulai rodo, kad šis senovinis milžinas, tikėtina, buvo titanozauras ir, galimai, didžiausias istorijoje.
© Alejandro Otero and José Luis Carballido
Titanozaurai buvo vieni didžiausių zauropodų – ilgakaklių, žolėdžių milžiniškų dinozaurų, gyvenusių vėlyvajame Juros periode (prieš 163,5–145 mln. metų) iki Kreidos periodo pabaigos (prieš 145–66 mln. metų).
„Atsižvelgiant į naujojo skeleto išmatavimus, atrodo, kad tai yra kandidatas į vienus iš didžiausių, jei ne patį didžiausią, zauropodą, kuris kada nors buvo surastas,“ – „Live Science“ sakė Paul Barrett, paleobiologas iš Londono Gamtos istorijos muziejaus, neprisidėjęs prie šio tyrimo.
Kol kas nėra iškasta pakankamai palaikų, kad mokslininkai galėtų paskelbti šį dinozaurą kaip naujos arba jau žinomos rūšies atstovą.
Vis dėlto, tyrėjai yra įsitikinę, kad baigus kasybos darbus, jie galės jį klasifikuoti kaip visiškai naują rūšį.
„Atradimo vieta yra labai sunkiai pasiekiama, dėl to logistika yra gana sudėtinga,“ – sakė tyrimui vadovavęs autorius Alejandro Otero, paleontologas iš La Platos muziejaus Argentinoje. „Tačiau mes tikimės čia sugrįžti pasibaigus pandemijai“.
Pačių palaikų amžius siekia apie 98 milijonus metų, kas reiškia, kad šis padaras gyveno Kreidos periode.
Milžinas tarp milžinų
1993 metais, kitas titanozauras, pavadintas Argentinosaurus huinculensis, pelnė didžiausio sausumos dinozauro titulą, tačiau vėliau, 2014 metais, jį aplenkė dar didesnis titanozauras Patagotitan mayorum.
Vis dėlto, sudėtinga nusakyti, kurios rūšies dinozaurai buvo patys sunkiausi – Argentinosaurus žinomas vos iš 13 fosilizuotų kaulų, o Patagotitan svoris remiasi šešių individų sandara.
© Elena Duvernay/Stocktrek | Getty Images
Dabar mokslininkai dar negali pasakyti koks didelis buvo naujasis titanozauras, nes ilgieji galūnių kaulai, tokie kaip petikaulis (humerus) ir šlaunikaulis (femur), kurie yra naudojami tokiems matavimams atlikti, dar nebuvo iškasti. Vis dėlto, jau aptiktų kaulų, tarp kurių ir 24 uodegos slanksteliai bei dubens ir krūtinės dalys, analizės atskleidė, kad tai, ko gero, buvo didžiausias iš visų titanozaurų.
„Šis egzempliorius laikomas vienu didžiausiu kada nors aptiktų zauropodų, savo dydžiu, ko gero, lenkiantis ir Patagotitan," – rašo mokslininkai.
Patagotitan buvo maždaug 15 metrų aukščio ir svėrė 62 tonas, kas savo svoriu prilygtų beveik tuzinui azijinių dramblių.
„Tai yra didžiulis dinozauras, tačiau būsimų vizitų atradimo vietoje metu mes tikimės atrasti dar daugiau skeleto dalių ir taip turėsime galimybę užtikrintai pasakyti, kokio dydžio gyvūnas tai iš tiesų buvo,“ – Otero.
Naujai atrastas titanozauras yra vos vienas iš daugybės zauropodų fosilijų, atrastų Pietų Amerikoje.
Tai padėjo užpildyti daugybę žinių spragų, kurios supo šiuos milžinus, o taip pat iškėlė klausimus apie tai, kaip jie užaugo tokie dideli.
„Naujasis skeletas pateikia dar vieną zauropodų pavyzdį, kuomet jie viršija bet kokias kraštutines normas, kas įmanoma maksimaliam, sausumoje gyvenančio gyvūno dydžiui,“ – sakė Barrett.
Tyrimas paskelbtas žurnale „Cretaceous Research“
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau