Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2018 » Spalio » 22

Bitės yra dar protingesnės nei manyta - veidus atpažįsta kaip žmonės

Žmogaus smegenys turi net 100 milijardų neuronų, o štai bitės – vos 1 milijoną. Tačiau nepaisant to, tyrimai rodo, kad bitės gali atpažinti žmonių veidus lygiai taip pat, kaip juos atpažįsta patys žmonės.

The Journal of Experimental Biology“ rašo, kad tiek bitės, tiek žmonės veido atpažinimui naudoja naudoja tą pačią techniką, vadinamą konfigūruojamu apdorojimu (angl. configural processing): jos (o taip pat ir žmonės) sujungia žmogaus veido dalis – akis, ausis, nosį ir burną – į vieną ir tokiu būdu suformuoja atpažįstamą braižą.

Bitės, gyvūnai, gamta

Bičių smegenys turi tik 1 milijoną neuronų 
©Martin Kopta (CC BY 3.0) | commons.wikimedia.org

Anot Tulūzos universiteto neurobiologijos profesoriaus Martino Giurfa, tai yra tarsi dalelių klijavimas. Mokslininkas sako, kad tai yra tas pats gebėjimas, kuris mums leidžia suvokti, kad tiek kiniška pagoda, tiek šveicariška trobelė yra gyvenimui iš esmės tinkami pastatai.

Tyrimo metu M.Giurfa ir jo kolegos sukūrė stendą su piešiniais, kuriuose buvo rankomis piešti piešiniai. Kai kuriuose jų buvo nupiešti veidai, o kai kuriuose – kiti objektai. Priešais veidus buvo padėti dubenėliai su pasaldintu vandeniu, o priešais kitus – su paprastu vandeniu. Po kelių nesėkmingų kelionių prie paprasto vandens, bitės vis sugrįždavo prie pasaldinto vandens dubenėlių. Po kiekvieno vizito piešiniai ir dubenėliai būdavo nuvalomi, kad bitės naudotųsi tik savo vizualiniais gebėjimais, o ne saldumą išduodančio kvapo pajautimu.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad bitės atskirdavo tuos veidus, prie kurių būdavo saldus vanduo nuo tų, prie kurių būdavo paprastas skystis. Anot kito tyrimo autoriaus Adriano Dyerio iš Monash universiteto (Australija), po kelių valandų tokio pobūdžio treniruočių bitės pasirinkdavo teisingus veidus 75 procentais atvejų.

Mokslininkai pažymėjo, kad nors jie yra biologai o ne kompiuterių mokslo specialistai, jie tikisi, kad jų darbą bus įmanoma panaudoti ir kompiuterinio veido atpažinimo srityje. A.Dyeris viliasi, kad šis tyrimas pagelbės tokiais atvejais, kaip siekiant užtikrinti žmonių saugumą oro uostuose. M. Giurfa sako, kad šio tyrimo tikslas buvo įrodyti, kad norint atskirti objektus, gyvūnui visai nereikia sudėtingo nervinio tinklo. Anot jo, tai galėtų leisti ateityje išmokyti robotus geriau atpažinti objektus.

Tačiau kompiuterių mokslininkas Davidas Forsythas iš Ilinojaus universiteto sako, kad šis tyrimas nepadeda išspręsti pačios sudėtingiausios technologinės problemos. Problema glūdi sistemos sukūrime, kuri per tam tikrą laiką atpažintų tuos pačius žmones, nepaisant to, kad jie užsiaugina plaukus, pasensta ar dėvi akinius nuo saulės. Jis abejoja, ar tai gali atskirti ir bitės.

Tiesa, D.Forsythas sutinka, kad ir toliau labai svarbu tyrinėti gyvūnus ir jų gebėjimus atpažinti objektus. Nors kompiuteriai veidų atpažinime ir tapo itin pažangiais, vis dėlto ši užuotis dar kelia daug iššūkių.

Parengta pagal „New York Times“ ir lrytas.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
22.05.2022 laikas 13:57 ECDC bomba: "Beždžionių raupų protrūkis, atrodo, nutekėjo iš Ukrainos laboratorijos

Dabartinis beždžionių raupų protrūkis kilo iš biologinio ginklo laboratorijos Ukrainoje, pranešė Europos ligų kontrolės centro šaltinis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 13:29 Popiežius Viganò: Pasaulinės sveikatos organizacijos sutartis yra išpuolis prieš nacionalinį suverenitetą, "pasaulinio perversmo" dalis

Pasaulinis sveikatos valdymas yra vienas iš pagrindinių naujosios pasaulio tvarkos elementų, todėl jį reikia atmesti ir jam priešintis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 12:28 Pasaulio sveikatos organizacijos pandemijos sutartis reiškia demokratijos pražūtį?

Sekmadienį, gegužės 22 d., Ženevoje (Šveicarija) prasidėjus savaitės trukmės susitikimui, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) tęsia išpuolį prieš demokratiją.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 08:37 Buvęs policininkas, kurį nužudė Buffalo šaulys, buvo ką tik išradęs ‘vandeniu varomą variklį’

Buvęs policijos apsaugos darbuotojas, kurį šeštadienį nužudė Bafalo prekybos centro šaulys, neseniai kalbėjo apie "naujai atrastą energijos šaltinį" ir užpatentavo sistemą, leidžiančią transporto priemonėms važiuoti ne benzinu, o vandeniu.

...

Skaityti daugiau

21.05.2022 laikas 20:50 PSO šaukia skubų posėdį, nes beždžionių raupų virusas išplito visame pasaulyje

Pasaulio sveikatos organizacija šaukia svarbiausių ekspertų grupę į skubų susitikimą dėl tebesitęsiančio beždžionių raupų protrūkio.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau