Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2025 » Gegužės » 3

Gvazdikėliai: Nauda Sveikatai, Liaudies Medicina ir Praktiniai Receptai

Gvazdikėliai sveikatai, natūralūs prieskoniai

Įvadas

Gvazdikėliai – ne tik aromatingas prieskonis, bet ir galingas natūralus vaistas, naudojamas nuo senovės laikų. Šis Myrtaceae šeimai priklausantis augalas, artimas mirtai, garsėja savo eteriniu aliejumi, turinčiu iki 22% eugenolio – veikliosios medžiagos, kovojančios su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Šiame straipsnyje aptarsime gvazdikėlių naudą sveikatai, jų taikymą liaudies medicinoje, šiuolaikinio mokslo atradimus, tradicinius receptus ir net įdomų anekdotą!

Istorinis faktas apie gvazdikėlius

Gvazdikėliai buvo tokie vertingi, kad XVII a. Olandijos kolonistai kovojo dėl jų plantacijų kontrolės Molukų salose, vadinamose „Prieskonių salomis“. Šis prieskonis buvo brangesnis už auksą! Sužinokite daugiau apie prieskonių prekybą.

Lietuvių liaudies medicina ir gvazdikėliai

Senovėje lietuviai naudojo gvazdikėlius kaip antiseptiką ir skausmą malšinančią priemonę. Pavyzdžiui, dantų skausmui gydyti buvo kramtomas gvazdikėlis arba dedamas tiesiai ant skaudamos vietos. Taip pat buvo ruošiami nuovirai nuo peršalimo ir virškinimo sutrikimų. Gvazdikėliai buvo derinami su kitomis žolelėmis, tokiomis kaip ramunėlės ar mėtos, siekiant sustiprinti jų poveikį.

Kodėl gvazdikėliai buvo populiarūs Lietuvoje?

Gvazdikėlių populiarumą lėmė jų stiprus antiseptinis ir analgetinis poveikis, ypač dėl eugenolio. Lietuvoje, kur šaltuoju sezonu peršalimai buvo dažni, gvazdikėliai buvo vertinami kaip natūrali priemonė kosuliui ir gerklės skausmui gydyti. Be to, jų prieinamumas per prekybinius kelius, tokius kaip Hanzos sąjunga, padėjo šiam prieskoniui įsitvirtinti liaudies medicinoje.

Šiuolaikinis mokslas apie gvazdikėlius

Šiuolaikiniai tyrimai patvirtina gvazdikėlių naudą. Eugenolis, pagrindinė veiklioji medžiaga, pasižymi stipriomis antimikrobinėmis, priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis. Tyrimai rodo, kad gvazdikėliai gali padėti kovoti su bakterijomis, tokiomis kaip Escherichia coli, ir net slopinti vėžinių ląstelių augimą. Skaitykite mokslinį straipsnį apie eugenolio poveikį.

Receptai su gvazdikėliais

1. Gvazdikėlių arbata virškinimui gerinti

Ingredientai:

  • 1 stiklinė karšto vandens
  • 2–3 gvazdikėlių pumpurai
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus (neprivaloma)
  • Kelios lašelės citrinos sulčių (neprivaloma)

Gaminimas: Į karštą vandenį įdėkite gvazdikėlius ir palikite 10–15 minučių. Nukoškite, įdėkite medaus ar citrinos pagal skonį. Gerkite šiltą po valgio, kad pagerėtų virškinimas.

2. Gvazdikėlių tinktūra imunitetui stiprinti

Ingredientai:

  • 10–15 gvazdikėlių pumpurų
  • 100 ml 50 laipsnių degtinės

Gaminimas: Gvazdikėlius sudėkite į stiklinį indą, užpilkite degtine ir uždarykite. Laikykite tamsioje, vėsioje vietoje 2–3 savaites, retkarčiais pakratydami. Nukoškite. Gerkite po 10–15 lašų, praskiestų vandeniu, kartą per dieną.

Gvazdikėlių nauda moterims

Nuo seniausių laikų gvazdikėliai buvo naudojami ginekologinėms ligoms gydyti. Jie padeda atkurti  menstruacinį ciklą, naikina menopauzės simptomus, palengvina priešmenstruacinį sindromą. Be to, gvazdikas puikiai harmonizuoja emocinę sferą.

Tačiau nėščioms moterims prieskonių teks atsisakyti: prieskoniai stimuliuoja gimdos tonusą ir kraštutiniais atvejais gali sukelti persileidimą ar priešlaikinį gimdymą.

Gvazdikėlių nauda vyrams

Tai natūralus afrodiziakas, gerina potenciją ir yra puiki priemonė prostatito profilaktikai. Gvazdikėliai mažina raumenų įtampą ir stabilizuoja kraujospūdį, todėl jų poveikis organizmui bus ypač naudingas po fizinio krūvio.

Gvazdikėlių nauda vaikams

Gvazdikėlius patariama nenaudoti vaikams iki 3 metų (ypač griežtai vaikams iki 2 metų). Prieskoniai gali sukelti alergiją.

Tačiau vyresniems vaikams prieskonis gali praversti dėl imunomoduliuojančių savybių ir antiparazitinio poveikio.

Gvazdikėliai širdies sveikatai

Vynas

Jis ruošiamas naudojant kvapnius gvazdikėlius  ir cinamoną. Paprastai karštas vynas verdamas, tačiau efektyviau gvazdikėlius užpilti nevirinant kelias savaites, nes terminis apdorojimas išgarina ir sunaikina jo vitaminus bei aromatines medžiagas.

Geriau paimkite 0,5 litro kokybiško raudonojo vyno, į butelį įmeskite nesmulkintus 5 gvazdikėlių pumpurus, jei norite, įberkite šiek tiek cinamono. Sandariai uždarykite kamščiu ir palikite tamsioje, vėsioje vietoje 3 savaites. Dažnai papurtyti. Nukošti. Vartoti patariama po 1 arbatinį šaukštelį su arbata 1-3 kartus per dieną.

Virškinimo problemų sprendimas

Prieskoniai padeda išspręsti vidurių pūtimo problemas ir dispepsija (dispepsija – viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas, kuris dažniausiai pasireiškia dėl blogo virškinimo).

Virškinimui paskatinti

 15 minučių prieš valgį atsargiai sukramtykite 1-2 gvazdikėlių pumpurus su 1 arbatiniu šaukšteliu medaus.

Tačiau toks būdas draudžiamas sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, taip pat esant aukštam kraujospūdžiui.

Arbata su gvazdikėliais virškinimui gerinti

1 stiklinė karšto vandens + 2-3 gvazdikėlių pumpurai, pasirinktinai: medus arba citrina.

Į karštą vandenį įdėkite gvazdikėlius ir palikite 10-15 minučių. Nukošti. Pagal skonį įdėti medaus arba citrinos. Gerti šią arbatą patariama šiltą po valgio, kad pagerėtų virškinimas.

Imuninės sistemos stiprinimui – gvazdikėlių tinktūra

10-15 gvazdikėlių pumpurų + 100 ml 50 laipsnių degtinės. Gvazdikėlius sudėti į stiklinį indą ir užpilti degtine. Stiklainį uždaryti ir palikti tamsioje, vėsioje vietoje dvi ar tris savaites, retkarčiais pakratydami. Nukošti. Tinktūrą laikyti tamsioje vietoje.

Gerti patariama po 10-15 lašų tinktūros, praskiestos nedideliu kiekiu vandens,  1 kartą per dieną.

Peršalimo ir uždegimų gydymas

Gvazdikėliai turi stiprių priešuždegiminių ir antiseptinių savybių, todėl yra naudingi gydant uždegimus ir infekcijas. Liaudies medicinoje gvazdikėlių nuovirais ir arbatomis dažnai gydomos peršalimo ligos, gripas, kosulys. Į žaliąją arbatą taip pat galite įdėti porą pumpurų, kad išvengtumėte peršalimo.

Gargaliavimas gvazdikėliais nuo peršalimo

200 ml verdančio vandens + 3-4 gvazdikėliai. Leiskite pastovėti uždengtą 10 minučių. Nukošti. Įberti žiupsnelį druskos ir patariama gargaliuoti 3–4 kartus per dieną.

Kompresai peršalus 

1 stiklinė verdančio vandens + 5-6 gvazdikėlių pumpurai. Pavirti ant silpnos ugnies 5-7 minutes. Atvėsinti. Pamirkyti jame švarią marlę ar audinį. Patariama uždėti kompresą ant kaktos ar krūtinės, kad sumažėtų peršalimo ir gripo simptomai.

Stiprina kaulus

Gvazdikėliuose esantys junginiai padeda išlaikyti kaulų masę ir didina kaulų stiprumą. Jei jis mažėja, padidėja rizika susirgti osteoporoze, kaulų lūžiais ir įtrūkimais.

Gvazdikėliuose taip pat yra daug mangano, kuris dalyvauja kaulų formavime.

Yra tradicinės medicinos patarimų, kaip ruošti nuovirus iš gvazdikėlio pumpurų. Tačiau tokių vaistų gydomoji vertė bus maža, nes terminis apdorojimas sunaikina naudingas pumpurus sudarančias medžiagas.

Gvaizdikėlių aliejus ir jo nauda

Gvazdikėlių eteriniame aliejuje yra 70% eugenolio (eugenolis – daugelio eterinių aliejų, pvz., gvazdikėlių (iki 85 %), bazilikų (70–80 %), sudedamoji dalis). Eugenolis turi antimikrobinį poveikį ir yra galingas antioksidantas, tai yra, išvalo organizmą nuo laisvųjų radikalų, kurie yra pagrindiniai vėžinių navikų kaltininkai. Jau žinoma, kad jis veiksmingas sergant kepenų ciroze: eugenolis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis ir apsaugo kepenis nuo sunaikinimo. Jis taip pat veiksmingas kovojant su osteoporoze.

Esant skrandžio ir žarnyno skausmams, spazmams, pykinimui, vėmimui, žarnyno parazitams, plaučių ligoms, rekomenduojama gerti vieną ar du lašus gvazdikėlių aliejaus su vienu arbatiniu šaukšteliu medaus kaip prieskonį maistui. 

Turi dezinfekuojančių savybių.

Mokslininkai nustatė, kad gvazdikėlių eterinis aliejus naikina tris įprastas bakterijų rūšis, įskaitant Escherichia coli (Escherichia coli).

Gvazdikėlių eterinis aliejus turi savybę harmonizuoti psichoemocinę būseną ir stimuliuoti žmogaus protinę veiklą, ypač jauname amžiuje.

Dantų skausmas

Gvazdikėliai padeda ir esant danties skausmui ar uždegimui – eugenolis, natūralus antiseptikas, mažina diskomfortą ir skatina pažeidimų gijimą (įskaitant uždegimines odos ligas ar bakterinius spuogus). Sergantiems uždegiminėmis ligomis į arbatą rekomenduojama įpilti kelis lašus gvazdikėlių aliejaus.

Gvazdikėlių aliejus danties skausmui malšinti.

Lašelį gvazdikėlių aliejaus užlašinkite ant vatos tamponėlio. 5-10 minučių patariama tepti ant skaudamo danties ar dantenų.

Furunkulai, pūlinukai

Gvazdikėlių aliejus veiksmingai gydo pūlinukus ir furunkulą. Ant voties patariama užlašinti 1 lašą koncentruoto eterinio aliejaus.

Esant probleminei odai patariama pasidaryti vonias su gvazdikėlių eteriniu aliejumi.

Artritas, artrozė

Gvazdikėlių aliejus plačiai naudojamas sergant artritu ir artroze. Tai padeda sumažinti skausmą ir uždegimą. Norėdami tai padaryti, patariama pamasažuoti skaudamą sąnarį atskiestu gvazdikėlių eteriniu aliejumi (15 lašų gvazdikėlių eterinio aliejaus 1 šaukštui masažinio aliejaus).

Peršalimas, bronchitas,  neuralginis skausmas

Esant peršalimui, bronchitui ir neuralginiam skausmui, rekomenduojamos inhaliacijos su gvazdikėlių aliejumi (vienas ar du lašai į inhaliatorių).

Gvazdikėlių arbata

Šis aromatingas gėrimas sušildys atšiauriu oru ir pradžiugins sodriu pikantišku skoniu. Tai taip pat puiki profilaktika gripo ir peršalimo sezono metu. Gvazdikėlių arbata atpalaiduoja skrandžio gleivinę, palengvindama visus nemalonius virškinimo trakto sutrikimo simptomus.

Naudingiausi ir dažniausiai naudojami gvazdikėlių naudojimo būdai: tinktūrose, sausoje formoje (1-3 sausi pumpurai) ir aliejus. Pagrindinė taisyklė – griežtai laikytis instrukcijų ir dozių.

Humoras: Anekdotas apie gvazdikėlius

Kodėl gvazdikėlis tapo populiariausiu prieskoniu vakarėlyje? Nes jis visiems „pakėlė nuotaiką“ savo kvapu ir dar padėjo nuo dantų skausmo! 😄

Įdomus atsitikimas

XIX a. Lietuvos kaime viena močiutė, vardu Ona, buvo žinoma kaip „gvazdikėlių gydytoja“. Ji naudojo gvazdikėlių nuovirus ne tik peršalimams gydyti, bet ir kaip priemonę „blogai akiai“ nuimti. Vietiniai tikėjo, kad gvazdikėlių kvapas atbaido piktąsias dvasias!

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

avatar
0
1 Paranormal • 21:34, 2025-05-03
Ar žinojote, kad gvazdikėliai gali padėti nuo dantų skausmo ir peršalimo? Pasidalinkite savo patirtimi, kaip naudojate šį nuostabų prieskonį!
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-06-18 laikas 10:47 Receptai Purūs kotletukai vakarienei iš cukinijos
Tokį skanėstą iš cukinijos tu vargu ar kada ragavai! Purūs kotletukai vakarienei. Skanaus!

Skaityti daugiau

2020-07-28 laikas 17:17 Receptai 3 mėlynių konservavimo receptai
Uogas šiek tiek blenderiu sutriname, įberiam cukrų ir užkaičiame. Kai uogienė užverda, verdam dar 10 min. Likus 5 min iki virimo pabaigos, įdedam mėtų šakeles (baigus virti šakeles išmetam) ir citrinos sultys.

Skaityti daugiau

2017-11-16 laikas 14:16 Receptai Česnakas su pienu gydo laringitą

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas, Tonzilitas. Ingredientai: česnakas, pienas.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-11 laikas 19:08 Psichologiniai Teigiamų Santykių Požymiai: Kaip Atpažinti Tikrąją Meilę
Atraskite psichologinius požymius, rodančius stiprius santykius, ir sužinokite, kaip kurti harmoningą ryšį su mylimu žmogumi. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius teigiamų santykių požymius, remdamiesi psichologijos principais, ir pateiksime prak...

Skaityti daugiau

2025-07-11 laikas 13:03 Agrastų Nauda Žmogaus Organizmui: Vitaminai, Poveikis ir Vartojimo Patarimai
Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kokią naudą agrastai teikia organizmui, kaip jie veikia biologiškai, kokius kiekius reikėtų vartoti ir kokios galimos kontraindikacijos. Pasiruoškite atrasti, kodėl šios uogos turėtų tapti jūsų mitybos dalimi!...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:52 Dėmesys ir Rūpestis Santykiuose: Kaip Vyrai ir Moterys Juos Suvokia
Kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį? Atraskite psichologines įžvalgas ir patarimus, kaip kurti harmoningus santykius. Šiame straipsnyje nagrinėjame, kaip vyrai ir moterys suvokia dėmesį ir rūpestį, remdamiesi moksliniais ir psichologiniai...

Skaityti daugiau

2025-07-10 laikas 18:31 10 Požymių, Kad Jūsų Santykiai Gali Būti Nesuderinami: Psichologinės Įžvalgos
Šiame straipsnyje aptarsime 10 požymių, rodančių, kad jūsų santykiai gali būti nesuderinami, remdamiesi psichologinėmis įžvalgomis ir ekspertų komentarais. Taip pat pateiksime praktinius patarimus, kaip spręsti šias problemas, ir naujausius pavyzdžiu...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 20:00 Padidėjęs kraujospūdis: požymiai, kad jums trūksta magnio
Magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerina širdies veiklą. Sužinokite, kaip jo trūkumas veikia sveikatą ir kaip natūraliai sumažinti hipertenziją! Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kaip magnis veikia mūsų organizmą, kodėl jo trūkumas yra toks...

Skaityti daugiau