Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2023 » Vasario » 19

1 000 TRILIJONĄ kartų ryškesnė už Saulę: Žvaigždę kaip dantų pastos tūbelę spaudžia supermasyvi juodoji skylė

Žvaigždė, kurią supermasyvi juodoji skylė išspaudžia kaip dantų pastos tūbelę", sukėlė paslaptingai ryškų blyksnį, skleidžiantį daugiau šviesos nei 1 000 TRILIJONŲ kartų daugiau nei 1 000 saulių, rodo tyrimai.

1 000 TRILIJONĄ kartų ryškesnė už Saulę

Tyrimų duomenimis, paslaptingai ryškią šviesą danguje sukūrė supermasyvi juodoji skylė, "išspaudusi kaip dantų pastos tūbelę" tolimą žvaigždę.

Kai vasario mėn. astronomai iš Cvikio pereinamųjų reiškinių įrenginio Kalifornijoje aptiko blyksnį, kuris skleidė daugiau šviesos nei trilijonas saulių, jie buvo suglumę.

Pasak tyrėjų grupės, dabar šviesos priežastis yra potvynio ardymo įvykis (TDE), kai žvaigždė keliauja šiek tiek per arti juodosios skylės ir yra suplėšoma jos gravitacinės traukos.

Tai ryškiausias TDE, kada nors matytas iš Žemės, ir vadinamas vienu iš smarkiausių įvykių kosmose, kurio temperatūra viršija 30 000 °C (54 000 °F).

Įvykis AT2022cmc buvo tolimiausias kada nors aptiktas TDE, įvykęs už daugiau nei aštuonių milijardų šviesmečių, t. y. daugiau nei pusę visatos.

Jo metu surinkti duomenys gali suteikti naujų žinių apie supermasyvių juodųjų skylių augimą ir maistinių medžiagų poreikį.

Iš pradžių per įprastinį viso dangaus skenavimą buvo pastebėtas "reaktyvinis TDE", arba šviesos blyksnis, o vėliau nustatyta, kad tai buvo blyksnio šaltinis.

Po to, kai žvaigždė buvo sunaikinta, iš juodosios skylės išilgai jos sukimosi ašies išsiveržė beveik šviesos greičiu besitęsiantis medžiagos srautas.

Išsiskyrusią rentgeno spindulių energiją sugėrė juodąją skylę supančios dulkės, o tada ji buvo vėl išspinduliuota kaip infraraudonoji spinduliuotė, radijo bangos ir regimoji šviesa.

1 000 TRILIJONĄ kartų ryškesnė už Saulę

Nepaisant to, kad čiurkšlė buvo taip toli nuo mūsų, jos nepaprastas ryškumas ir orientacija į Žemę leido aparatūrai visame pasaulyje ją užfiksuoti neįtikėtinai detaliai.

Tarp jų - Europos pietinės observatorijos labai didelis teleskopas Čilėje ir Liverpulio teleskopas Ispanijoje.

Pasak tyrime dalyvavusio Lesterio universiteto darbuotojo Nial Tanvir, mes esame matę tik keletą tokių reaktyvinių TDE, todėl jie tebėra labai egzotiški ir menkai suprantami reiškiniai.

Po to, kai žvaigždė buvo sunaikinta, iš juodosios skylės išilgai jos sukimosi ašies išsiveržė beveik šviesos greičiu besitęsiantis medžiagos srautas. Tai sukėlė rentgeno spinduliuotę, kurią sugėrė juodąją skylę supančios dulkės, o paskui vėl išleido kaip infraraudonąją spinduliuotę, radijo bangas ir regimąją šviesą.

Vienas iš autorių iš Liverpulio Džono Mūro universiteto (Liverpool John Moores University) daktaras Danielis Perlis (Daniel Perley) pavadino AT2022cmc savotišku TDE, kuris buvo "išskirtinis" ir "neatrodė tinkamas jokiam žinomam dangaus šaltinio tipui".

Pasak jo, dauguma sprogimų yra arba gerokai greitesni, arba daug lėtesni, arba daug mėlynesnės spalvos, nei rodo statistika.

Žvaigždę dažnai suplėšo stiprios gravitacinės jėgos, ji virsta perkaitintų dujų disku, kuris galiausiai išnyksta juodojoje skylėje.

Tačiau šiuo atveju įvyko kažkas, kas išstūmė materiją atgal į erdvę beveik taip pat greitai kaip šviesa.

Palyginkime tai su dantų pastos tūbelės, kuri buvo netikėtai suspausta centre, todėl dantų pasta išsiveržė iš abiejų galų.

Galingas optinis, radijo ir rentgeno spindulių spinduliavimas susidaro tada, kai medžiaga sąveikauja su aplinkine atmosfera.

Pasak bendraautoriaus, MIT astronomo daktaro Dheeraj Pasham, tyrimo komandai pavyko "užfiksuoti šį įvykį pačioje pradžioje, per savaitę nuo tada, kai juodoji skylė pradėjo maitinti žvaigždę".

Be to, tai buvo pirmas kartas, kai optiškai aptiktas reaktyvinis TDE.

"Iki šiol žinomos kelios reaktyvinės TDE iš pradžių buvo pastebėtos naudojant didelės energijos gama ir rentgeno spindulių observatorijas, - sakė daktaras Perlis.

Kai AT2022cmc buvo aptiktas pirmą kartą, mokslininkai jam ištirti panaudojo Tarptautinėje kosminėje stotyje esantį rentgeno spindulių teleskopą "Interior Composition ExploreR" (NICER).

Jie nustatė, kad spinduliuotės šaltinis buvo 100 kartų stipresnis už stipriausius kada nors nustatytus.

Pasak šį tyrimą atlikusio Birmingemo universiteto daktaro Bendžamino Gomperco (Benjamin Gompertz), krintančios žvaigždės, kad ir kokios ryškios jos būtų, gali sukurti tik tiek šviesos.

"Pripažinome, kad AT 2022cmc turi maitinti kažkas tikrai milžiniško, nes ji buvo tokia ryški ir išsilaikė taip ilgai - supermasyvi juodoji skylė", - sakė autorius.

Jo komanda priėjo prie išvados, kad dėl žvaigždės sunaikinimo į juodąją skylę nukrito medžiagos sūkurys, kuris ir sukėlė intensyvų rentgeno spindulių aktyvumą.

Pasak daktaro Pašamo, tikėtina, kad žvaigždę ji įtraukia pusės Saulės masės per metus greičiu.

Du žurnalai Nature ir Nature Astronomy šiandien atskleidė AT2022cmc tyrimo rezultatus.

Nuo TDE skrydžio praėjo daugiau nei dešimt metų, ir mokslininkai vis dar nesupranta, kodėl vieni TDE skrenda, o kiti ne.

Manoma, kad su tuo susijęs greitis, kuriuo žvaigždės medžiaga sukasi aplink juodąją skylę, kai ji yra sunaudojama, o ypač greitas sukimosi greitis gali lemti ryškias sroves.

Astronomai tiki, kad jiems pavyks stebėti daugiau TDE ir rasti atsakymus, kai bus įrengti galingesni teleskopai.

Pasak bendraautoriaus, MIT profesoriaus daktaro Matteo Lucchini, tikimasi, kad ateityje tokių TDE pamatysime kur kas daugiau.

Tuomet galbūt pagaliau galėsime paaiškinti, kaip juodosios skylės sukuria šias labai galingas sroves.

P komentaras: užsienis rašo, todėl tiesos ieškokite "duonos trupiniais"... atsirinkite faktus. Patiko pasidalinkite.

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
09.09.2019 laikas 19:23 Receptai Pyragaičiai su mėsa ir sūriu. Labai skanus užkandis!
Pasigaminkime namuose skanius pyragaičius su mėsa ir sūrių. Daugiau galite sužinoti žiūrėdami vaizdo įrašą. Skanaus!

Skaityti daugiau

04.09.2019 laikas 22:00 Receptai Pyragaičiai su kumpiu ir sūriu prie arbatos!

Aš myliu skanius ir paprastus receptus! Išsamų maisto gaminimo receptą rasite trumpame vaizdo įraše

Skaityti daugiau

01.07.2019 laikas 18:13 Receptai Orkaitėje kepta višta
Gaminame. Orkaitėje kepta višta. Prieš kepant vištą dedame į kepimo maišą arba rankovę ir rankovę užrišame. Kepame apie 1,5-2 valandos (priklausimai nuo dydžio), vidutinio karštumo orkaitėje. Likus pusei valandos iki kepimo pabaig...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 21:54 Kodėl CŽV manė, kad Bormanas buvo sovietų šnipas, o SSRS - amerikiečių šnipas, ir kur dingo Hitlerio «rudasis kardinolas»
Martinas Bormanas, per visą Trečiojo reicho egzistavimo laikotarpį, tapo neatsiejamu Adolfui Hitleriui, tačiau jo paslaptingas dingimas paskutinėmis karo dienomis sužadino daugybę spekuliacijų. Kaip šis „pilkasis kardinolas“ įgijo tokį stiprų poveikį...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau