Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2019 » Sausio » 15

Baisu. Kosmose bakterijos mutuoja ypatingai greitai

Atlikę tyrimus Tarptautinėje kosminėje stotyje, mokslininkai pastebėjo, kad kai kurios bakterijų rūšys ypač gerai „jaučiasi“ mikrogravitacijos sąlygomis. Kosmose jos mutuoja bei pradeda ypatingai greitai daugintis – ne pati šviesiausia perspektyva, žinant, kad ant žmogaus kūno bei jo viduje gyvena milijonai mikroorganizmų, rašoma svetainėje „Science Alert“.

Kol kas mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, kodėl bakterijos taip teigiamai „vertina“ mikrogravitaciją, tačiau pirmiausiai tyrėjams iškeltas kitas uždavinys – apsaugoti Žemės orbitoje dirbančius astronautus ir sugalvoti, kaip galėtume apsisaugoti, jei kosmoso „tobulinimosi kursus pabaigusios“ bakterijos netyčia grįžtų į Žemę.

TKS, bakterijos, kosmosas

Hjustono universiteto mokslininkai ištyrė 1000 Escherichia coli bakterijų, kartų augusių ir besidauginusių mikrogravitacijos sąlygomis, ir pastebėjo, kad jos dauginosi daug greičiau nei normaliomis Žemės sąlygomis augusios giminaitės. Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad eksperimento metu E.coli bakterijos įgavo net 16 skirtingų genetinių mutacijų, tiesa, mokslininkai kol kas nežino, kaip šios mutacijos veikia dauginimosi tempą.

Pasak eksperimentus atlikusios komandos atstovo Jasono Rosenzweigo, tyrimas leido stebėti bakterijas ilgesniu periodu nei iki šiol, be to, buvo tiriamas visas genomas, o ne tik atskirų genų rinkiniai. Mokslininkai pastebėjo, kad prie mikrogravitacijos prisitaikiusių bakterijų kolonijos dauginosi maždaug tris kartus greičiau nei įprastų E.coli kolonijos.

Net kai šie „patobulinti“ mikroorganizmai buvo sugrąžinti į įprastą Žemės gravitaciją, net ir pasikeitus trisdešimčiai kartų, bakterijų kolonijos išlaikė 72 procentus dauginimosi tempo. Tai reiškia, kad kosmose pabuvoję mikrobai evoliucionuoja ir pokyčiai juose nėra laikini.

„Iš tiesų, pastebėjome tikrus pokyčius bakterijų genome ir jie nėra laikini. Dabar reikia išsiaiškinti, ką šie pokyčiai lemia“, – sako George'as Foxas, vienas iš Hjustono universiteto mokslininkų, atlikusių šį eksperimentą.

Tai nėra visiškai naujas atradimas – jau ir ankstesni moksliniai tyrimai leido daryti prielaidas, kad bakterijos kosmose dauginasi sparčiau, pavyzdžiui, nustatyta, kad kai kurios mikroorganizmų rūšys mikrogravitacijos sąlygomis dauginasi bent 60 proc. intensyviau. Mokslininkai dabar suka galvas, kodėl nesvarumo būklė suteikia mikrobams tokias „supergalias“.

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) gyvenantys astronautai su šiuo reiškiniu susiduria kasdien. Tarsi kosminio siaubo žanro kino filmuose ant TKS esančios įrangos susidaro gana stori ypač sparčiai besidauginančių mikroorganizmų sluoksniai. Todėl mokslininkai dabar aiškinasi, kokios konkrečiai bakterijų rūšys tarpsta TKS, kodėl jos taip gerai jaučiasi kosmose ir kaip reikėtų apsisaugoti, jei mutavusios bakterijos netyčia surastų kelią atgal į Žemę, pavyzdžiui, erdvėlaiviais, gabenančiais kosmoso turistus į TKS.

Tiesa, kol kas įvairias baugias vizijas ramina faktas, kad kosmose mutavusias bakterijas veiksmingai nužudo tie patys antibiotikai, kuriais naikinamos ir Žemėje užaugę E.colimikroorganizmai.

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.02.2020 laikas 08:00 Ar Maldos stiprina mus fiziškai?
Krikščionys dažnai sako vienas kitam: „AŠ melsiuos už tave!“ Bet krikščionys dažnai yra aštriai kritikuojami dėl tikėjimo Dievu ir tokių svarbių dalykų kaip jų sveikata patikėjimu antgamtiniam gydytojui. Jie nori melstis vienas už kitą. O viskas todėl, kad dar nuo neatmenamų laikų egzistuoja viena...

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 20:37 Jolanta Blažytė: Kaškas Sėja Panika?

„Būsime 5G technologijos diegimo lyderiai“, - garsiai ištrimituoja mūsų tautos išrinktieji ir tyliai „prakiša“ sveikatos apsaugos ministro įsakymą, leidžiantį Lietuvoje elektromagnetinės taršos normas padidinti 10 kartų. Čia pat pasipila reklaminės „fanfaros“ a...

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 18:02 Japonijoje mirė seniausias žemės gyventojas
Japonijoje mirė oficialiai seniausiu pripažintas pasaulio vyras. Chitetsu Watanabei buvo 112 metų, antradienį pranešė japonų žiniasklaida. 1907-aisiais gimęs japonas tik prieš dvi savaites gavo Gineso rekordų knygos sertifikatą, liudijantį, kad jam priklauso seniausio planetoje vyro titulas....

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 08:01 Burokėlis: kaip išsaugoti naudingiausias savybes?

Burokėlis – tikras mūsų daržo karalius. Juk jodo jame daugiau nei kitose daržovėse, vitamino C kiekiu jis dvigubai lenkia morką, stimuliuoja ląstelių augimą, stipriną odą, nagus ir plaukus. Senovės graikai burokėlius pirmiausia naudojo medicinoje, tik tuomet sugalvojo išbandyti maiste, taig...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:56 Visur aplinkui permatomos sferos!
Lonas Strikleris, anomalių reiškinių tyrinėtojas iš Baltimorės (JAV), nelabai seniai gavo elektroninį laišką nuo Polo Kočreino, gyvenančio Australijoje, Perto mieste. Polas savo laiške pasakojo, kad jam jau tiesiog įgriso skraidančios permatomos sferos, ir prašė jam padėti rasti tokį žmogų, kuris su...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:00 Kodėl turėtumėte valgyti daugiau brokolių?

Miniatiūrinį medį primenanti daržovė kadaise lietuviams buvo neįprasta, netgi egzotiška. Šiandien brokolis yra viena populiariausių daržovių ant kasdienio stalo, kurį žmonės renkasi ne tik dėl jo skonio.

Skaityti daugiau