Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2020 » Gruodžio » 16

Kuriam laikui įgyjamas imunitetas persirgus koronavirusu?

Pasveikusių nuo koronaviruso pacientų imuninė atmintis išlieka mažiausiai aštuonis mėnesius. Tai atskleidė vienas naujausių pasaulyje tyrimų, padedančių atsakyti į svarbų klausimą apie COVID-19: kuriam laikui įgyjamas imunitetas persirgus šia liga?

Pasaulyje kol kas žinoma nedaug atvejų, kad tas pats žmogus būtų sirgęs COVID-19 kelis kartus. Kiek laiko organizmas sugeba apsisaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo koronavirusu?

Organizmo gynybos mechanizmas

Naujausio tyrimo metu paaiškėjo, kad imuninė atmintis remiasi ne tik antikūnais, – ji taip pat susijusi su baltaisiais kraujo kūneliais, vadinamosiomis T ir B ląstelėmis, turinčiomis įspūdingas atminties galias.

Kartu šie du organizmo apsaugos sluoksniai leidžia imuninei sistemai atpažinti koronavirusą ir jį iš naujo užpulti, jei jis kada vėl pakartotinai įsibrauna, – taip užkertamas kelias pakartotinei infekcijai. Naujas mokslininkų tyrimas – nors dar nėra recenzuotas – suteikia vilties, kad tie, kurie jau persirgo koronavirusu, greičiausiai dar gana ilgai juo nesusirgs.

„Daugumai žmonių susikuria didžioji dalis imuninio atsako į šį virusą, ir šių dalių apsauga vis dar veikia nuo maždaug šešių iki aštuonių mėnesių“, – sakė La Choljos (La Jolla) imunologijos instituto Kalifornijoje, San Diege, virusologas ir tyrimo bendraautoris Shane’as Crotty. – Tai visai nebloga žinia, susijusi su imunitetu.“

Kai kurie tyrimai rodo, kad koronaviruso antikūnai – kraujo baltymai, apsaugantys organizmą nuo pakartotinės infekcijos, – išnyksta per kelis mėnesius.

Tačiau šią problemą gali sumažinti T ląstelių žudikių, identifikuojančių ir sunaikinančių užkrėstas ląsteles, taip pat pagalbinių T ląstelių, kurios informuoja B ląsteles, kaip kurti naujus antikūnus, atliekamas vaidmuo.

„Visi šie elementai sukurti veikti kartu: jei bet kuriame asmenyje viena imuninės sistemos dalis ne per stipriausia, kita gali tai kompensuoti. Taigi prasminga būtų matuoti viską“, – teigė Sh.Crotty.

Nustatė antikūnų šaltinį

Tad mokslininkų grupė ir matavo abu T ląstelių tipus, B ląsteles ir antikūnus kraujo mėginiuose, paimtuose iš 185 žmonių, kurie pasveiko nuo COVID-19.

Beveik 40 dalyvių kraujo davė kelis kartus, o kai kurie praėjus ir daugiau nei šešiems mėnesiams po ligos. Tai leido mokslininkams įvertinti, kaip laikui bėgant pasikeitė pacientų imuninis atsakas.

„Po infekcijos antikūnai ir T ląstelių atsakas išsivysto per 1–2 savaites.

Tada jų padaugėja ir kiekis pasiekia piką, – teigė kitas La Choljos instituto imunologas ir Sh.Crotty bendraautoris Alessandro Sette. – Per 4–6 mėnesius jų skaičius smukteli, bet stabilizuojasi ir išsilaiko maždaug pusę metų.“

Tyrimo rezultatai taip pat parodė, kad laikotarpiu tarp pirmo ir šešto mėnesių pacientų B ląstelių lygis padidėjo. Tai, anot A.Sette, ypač gerai, nes B ląstelės yra būsimų antikūnų šaltinis.

„Kai pradinės viruso invazijos nebelieka, B ląstelės nustoja kovoti, nustoja gaminti antikūnus, – sakė jis. – Bet jos vis dar yra ten, jei viruso ataka atnaujinama: jei kūne cirkuliuoja besiplečianti B ląstelių armija, tai regeneruoja antikūnų atsaką.“

Tyrimo duomenimis, antikūnų pastebimai sumažėja ties šešių mėnesių riba.

Tačiau Sh.Crotty teigė, kad toks sumažėjimas būdingas bet kokiai infekcijai, o ne pats savaime kelia susirūpinimą.

A.Sette ir Sh.Crotty pacientus galėjo stebėti tik aštuonis mėnesius nuo tada, kai jie užsikrėtė, nes pandemija trunka dar ne visus metus. Bet jie mano, kad lėtas pacientų T ir B ląstelių skaičiaus mažėjimas reiškia, jog šios ląstelės tarnaus kur kas ilgiau nei tyrimo metu analizuotas laikotarpis.

„Imuninis atsakas atitinka numatytą scenarijų ir yra stabilus mažiausiai aštuonis mėnesius, – sakė A.Sette ir pridūrė: – Trajektorija nerodo, kad jis žlugs devinto mėnesio pirmą dieną.“

Dalis žmonių – labiau pažeidžiami

Baltieji kraujo kūneliai, išsivystę reaguojant į kitus virusus, gali išlikti daugelį metų. Pavyzdžiui, raupams būdingos T ląstelės išsilaiko apie 10 metų, o su šiuo virusu kovojančiuos B ląstelės lieka net 60 metų.

T ląstelės, būdingos SARS – kitam koronavirusui, kuris su šiuo naujuoju koronavirusu SARS-CoV-2 dalijasi 80 procentų savo genetinio kodo, taip pat, atrodo, yra ilgalaikės.

Liepos mėnesio tyrime T ląstelių buvo ieškoma 23 žmonių, persirgusių SARS, kraujo mėginiuose. Praėjus 17 metų po susirgimo jie vis dar turėjo specifinių SARS būdingų atminties T ląstelių.

 

Sh.Crotty tyrimas parodė, kad maždaug 90 procentų žmonių susikuria tvirtą koronaviruso imunitetą, paremtą antikūnais bei T ir B ląstelėmis. Bet ne visi susikuria visus tris imuninius elementus vienodu lygiu – nedideliam dalyvių pogrupiui susikūrė tik kai kurie imuniteto elementai arba nė vienas iš jų.

„Atrodo, kad tiems pacientams būdinga silpna imuninė atmintis, todėl jie palyginti greitai gali būti jautrūs naujai pakartotinei infekcijai“, – sakė Sh.Crotty.

Jo kolega A.Sette viltingai pridūrė: „Tikrai norėtųsi, kad kovai su virusu susiburtų visas imuninės sistemos orkestras.“

Tokio skirtumo tarp žmonių priežastis nėra aiški, tačiau tyrimo autoriai nustatė, kad tų pacientų, kuriems su COVID-19 sekėsi tvarkytis geriau, atvejais veikė kelių tipų imuninės ląstelės.

Tie, kuriems sekėsi prasčiau, turėjo vieno tipo ląsteles ar mažiau. Bet kol mokslininkai neturės galimybių tirti naujojo koronaviruso ilgesnį laiką, tol nebus galimybės numatyti, kiek laiko išlieka imunitetas.

„Tiesiog nėra jokio būdo atlikti greitą kraujo tyrimą, kad galėtumėte pasakyti, kad imuninė atmintis jums išliks dešimt metų, – apibendrino Sh.Crotty. – Taigi teks laukti ir stebėti.“

Parengta pagal Business Insider. Credit: Pixabay/CC0 Public Domain

Šaltinis: lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
25.07.2019 laikas 08:00 Receptai Varškės tortas su apelsinais
Gaminame namuose. Varškės tortai ne pirmą sezoną yra populiarumo pike ir tai nestebina. Jie lengvi – gabalėlio nebus per daug užbaigiant pačią sočiausią puotą. Paprastai žymiai mažiau kaloringi nei tortai su sviestiniu kremu…O dar...

Skaityti daugiau

23.08.2018 laikas 15:35 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo viduriavimo

Viduriavimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo viduriavimo, receptai nuo viduriavimo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydyt...

Skaityti daugiau

21.11.2017 laikas 10:28 Receptai Morkos su medumi laringitui gydyti
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: morkų, medus

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.12.2024 laikas 21:26 Storosios žarnos valymas nuo toksinų: 1 paprastas receptas
Virškinimo sistemos problemos, tokios kaip dirgliosios žarnos sindromas ar lėtinis vidurių užkietėjimas, yra vis labiau paplitusios. Daug žmonių ieško natūralių būdų, kaip pagerinti savo savijautą ir išvalyti gaubtinę žarną. Šiame straipsnyje pristat...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 19:19 Stebuklingas svorio metimas tinginiams: imbiero mišinys
Naujausi Kinijos mokslininkų tyrimai atskleidžia revoliucingus atradimus apie litocholinę rūgštį, natūraliai gaminamą organizme. Šis junginys, kuris pasireiškia, kai organizmas patiria badavimo būseną, gali tapti raktu į senėjimo procesų sulėtėjimą i...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:40 Kaip Neužversti Artimųjų Savo Negatyvumu?

Kiekvienas iš mūsų susiduria su iššūkiais ir sunkumais gyvenime, tačiau kaip mes juos sprendžiame, gali reikšmingai paveikti mūsų santykius su artimaisiais. Pagalbos ieškojimas yra natūralus, tačiau svarbu žinoti, kada ir kaip tai daryti, kad neap...

Skaityti daugiau

21.12.2024 laikas 11:06 Atleidimas: Kelias į Emocinę Laisvę ir Ramybę
Atleidimas – tai galinga savybė, leidžianti mums išsilaisvinti nuo praeities skausmų ir nuoskaudų. Nors dažnai manome, kad atleidimas yra susijęs su kitais, iš tiesų jis labiausiai veikia mus pačius. Šiame straipsnyje nagrinėsime atleidimo procesą, j...

Skaityti daugiau

20.12.2024 laikas 18:37 Gyvenimas dviese: kinė 5 metus apsimetinėjo savo mirusia seserimi
Šeimos ryšiai kartais gali būti tokie sudėtingi, kad net tragiškos aplinkybės skatina mus ieškoti neįprastų sprendimų. Kinijos internetas šiuo metu mirga nuo Annie Niu pasakojimo apie tai, kaip ji penkerius metus slėpė savo sesers dvynės mirtį nuo se...

Skaityti daugiau