- 07.09.2018
- 3.0 Reitingas
- 7092 Peržiūrų
- Komentarai
Du rizikos veiksniai, galintys sukelti podagrą, yra alkoholiniai gėrimai ir kūno antsvoris, tačiau šią ligą gali išprovokuoti ir kitos priežastys.
Podagra - tai artrito forma, kurią sukelia šlapimo rūgšties kristalų kaupimasis aplink sąnarius ar (rečiau) kituose audiniuose. Žmogaus imuninė sistema stengiasi sunaikinti šiuos kristalus - pasitelkia fagocitus (tai tam tikros ląstelės, gebančios sučiupti ir suvirškinti į organizmą patekusius mikroskopinius svetimkūnius). Po šio proceso susidaro toksinių šalutinių produktų, sukeliančių uždegimą.
Dažniausiai podagra formuojasi kojų nykščiuose, tačiau ji gali persimesti ir į kitas kūno vietas: čiurnas, kelius, riešo sąnarius ir rankas. Klasikiniai šios ligos požymiai - paraudimas, patinimas ir stiprus skausmas pažeistose vietose.
Vienas iš rizikos veiksnių, galinčių sukelti podagrą, yra alkoholiniai gėrimai, tačiau kalti gali būti ir atskiri maisto produktai, kuriuose daug purininių medžiagų - jas organizmas paverčia šlapimo rūgštimi. Purinų yra gyvūnų vidaus organuose, moliuskuose, žirniuose, pupose, ančiuviuose, sardinėse, smidruose ir grybuose. Jei valgoma daug minėtų produktų, kraujyje gali padidėti šlapimo rūgšties koncentracija, o tai savo ruožtu sukelia kristalų formavimąsi sąnariuose, todėl atsiranda podagrai būdingas skausmas ir uždegimas.
Taip pat podagrą gali paskatinti įvairios ligos ir vaistai. Žmonėms, kurie serga hipertenzija, cukriniu diabetu, inkstų ligomis ar vilklige, podagros rizika daug didesnė. Taip pat didesnė šios ligos grėsmė kyla asmenims, kurie reguliariai vartoja diuretikus, aspiriną nedidelėmis dozėmis (po 1-2 g per dieną) bei vaistus, kurie paprastai skiriami pacientams po organų persodinimo, pvz., ciklosporiną.1 2
Dar viena priežastis, kuri dažnai ignoruojama, - apsinuodijimas švinu.3 Tai įmanoma, jei inkstai nesugeba efektyviai šalinti iš organizmo švino pertekliaus.
Purinų yra gyvūnų vidaus organuose, moliuskuose, žirniuose, pupose, ančiuviuose, sardinėse, smidruose ir grybuose.
Natūralūs metodai, kurie galėtų padėti
1. Pokyčiai mėgstamų gėrimų sąraše
Alkoholinių gėrimų, ypač alaus, vartojimas didina podagros riziką,4 todėl patartina susilaikyti nuo jų. Taip pat podagros formavimąsi skatina ir keli nealkoholiniai gėrimai, pvz., vaisių sultys, kuriose gausu fruktozės, bei saldinti gazuoti gėrimai.5
2. Valgiaraštis be purininių medžiagų
Laikykitės dietos, kuri organizme palaiko šarminę terpę, ir venkite produktų, kurių sudėtyje esama purinų. Per vieną tyrimą vyrams, išbraukusiems iš raciono produktus, kuriuose gausu purininių medžiagų, jau po kelių dienų pavyko gerokai sumažinti šlapimo rūgšties koncentraciją kraujyje.1 Tinkama mityba gali padėti išvengti pakartotinių podagros priepuolių. Be to, rekomenduojama gerti daug vandens (po 6-8 stiklines per dieną), nes vanduo praskiedžia šlapimo rūgštį - sumažina jos koncentraciją kraujyje.
3. Desertui - vyšnios
Vyšnios (apie 250-500 g) -tradicinė priemonė nuo podagros, tai turi ir mokslinį pagrindą. JAV tyrėjai nustatė, kad podagra sergantiems ligoniams, kurie dvi dienas valgė vyšnias, podagros priepuolių rizika sumažėjo 35 proc.6
Jei nemėgstate vyšnių, gali pagelbėti maisto papildai, kuriuose yra vyšnių ekstrakto. Salierų sultys (ar salierų sėklos) - dar viena liaudiška priemonė nuo podagros, plačiai vartojama Australijoje.
4. Daugiau flavonoidų, ypač kvercetino
Kvercetinas-flavonoidas, kurio galima rasti svogūnuose, kaparėliuose, paprastuosiuose rėžiukuose, grikiuose, kopūstuose ir krapuose. Kartais kvercetinas rekomenduojamas podagra sergantiems asmenims. Per laboratorinius bandymus ši medžiaga neleido sintetinti fermento, skatinančio podagros formavimąsi,7 tačiau gyvūnų tyrimai ir jų rezultatai gali būti netaikytini žmonėms.
Dažnai kartu su kvercetinu vartojamas bromelainas (fermentas, kurio yra ananasuose), skatinantis minėto flavonoido įsisavinimą.
Rekomenduojama dozė: 150-250 mg kvercetino 3 kartus per dieną (tarp valgymų).
5. Daugiau vitamino C
Vienas tyrimas rodo, kad profilaktiškai nuo podagros arba ją gydant taip pat gali padėti kasdienė vitamino C dozė.
Tarp tyrimo dalyvių, kurie vartojo vitamino C, jau po 2 mėnesių gerokai sumažėjo šlapimo rūgšties koncentracija, palyginti su kita tyrimo dalyvių grupe, vartojusia placebo.8
Kiti maisto papildai, galintys suteikti naudos, - žuvų taukai, vitaminai B (ypač folio rūgštis) ir E.
Rekomenduojama dozė: 500 mg vitamino C per dieną.
6. Metas adatoms
Kaip rodo atskiri tyrimai, dera išbandyti akupunktūrą kartu su specialia dieta. Žmonėms, kuriems mėnesį buvo daroma akupunktūra, šlapimo rūgšties ir kitų podagros žymenų koncentracija kraujyje mažėjo daug sparčiau negu kontrolinei grupei. Tyrėjai net padarė išvadą, kad akupunktūra gali padėti gydyti podagros sukeltus inkstų pažeidimus.9
7. Gydomųjų augalų terapija
Jei norite numalšinti skausmą natūraliomis priemonėmis, galite išbandyti gulsčiųjų inkaruočių (Harpagophytum procumbens, angl. devil's claw, liet. „velnio nagas") preparatus. Remiantis šių augalų efektyvumo įrodymais, gautais per tyrimus gydant įvairias artrito formas bei nugaros skausmą, gulstieji inkaruočiai dažnai rekomenduojami ir podagra sergantiems pacientams.10
8. Homeopatija
Podagros simptomus galima malšinti ir keliomis homeopatinėmis priemonėmis. įprasta dozė - 3-5 žirneliai preparato, kurio potencija nuo 12X iki 30C. Reikia vartoti kas valandą arba kartą per 4 valandas, kol simptomai nuslopsta.11
• Mėlynosios kurpelės (Aconitum napellus). Padeda nuo staigaus, deginamo skausmo ir priepuolių susitrenkus ar susižeidus.
• Vaistinės šunvyšnės (Atropa belladonna). Padeda nuo intensyvaus, pulsuojančio skausmo.
• Saldžiosios stevijos (Stevia rebaudiana). Tinka nuo tokio skausmo, kuris stiprėja judant, bet mažėja, kai skaudanti vieta paspaudžiama ar šildoma.
• Vėlyviai (Colchicum). Ypač gerai padeda, jei skausmo priepuoliai jus kamuoja kartu su pykinimu.
• Pelkiniai gailiai (Ledum palustre). Padeda gydyti paraudusius, pamėlynavusius ir patinusius sąnarius.
Nuodoros:
- Arthritis Res Ther, 2006; 8 priedas 1:S2
- Br J Rheumatol, 1987; 26:303-6
- Toxicology, 1992; 73:127-46
- Lancet, 2004; 363:1277-81
- BMJ, 2008; 336:309-12
- Arthritis Rheum, 2012; 64:4004-11
- Pharmacol Res Commun, 1985; 17:831-9
- Arthritis Rheum, 2005; 52:1843-7
- J Tradit Chin Med, 2004; 24:185-7
- BMC Complement Altern Med, 2004; 4:13
- Duke Center for Integrative Medicine, - The Duke Encyclopedia of New Medicine. Londonas: Rodale Books International, 2006
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau