Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2019 » Sausio » 8

Mįslinga anomalija po Afrika silpnina Žemės magnetinį lauką

Žemės magnetinis laukas ne tik sukuria mums šiaurinį bei pietinį polius, bet ir saugo mus nuo saulės vėjų ir kosminės radiacijos.

Šiuo metu žemės magnetinis laukas yra dramatiško silpnėjimo būsenoje ir, anot tyrimo, atlikto anksčiau šiais metais, šis fenomenalus sutrikimas yra dalis tendencijų, besitęsiančių jau daugiau kaip 1000 metų.

Afrika, anomalija, magnetinis laukas, mokslininkai, palydovai

© ESA/ATG medialab

Nematomas apsauginis skydas greitai silpnėja ir, mokslininkų manymu, gali iš tiesų apsiversti bei apsukti mūsų magnetinius polius, rašo sciecealert.com.

Kad ir kaip beprotiškai tai skambėtų, tai iš tiesų gali įvykti per didžiulį laiko tarpą. Paskutinį kartą tai įvyko prieš maždaug 780000 metų.

Vykstant šiam procesui jis tikrai nėra greitas, o poliarinis pasikeitimas iš lėto įvyksta per tūkstančius metų.
Niekas tiksliai nežino ar kitas toks apsivertimas jau artėja, o to priežastis – objektyvių duomenų trūkumas.

Regionas, kuris šiuo metu mokslininkams kelia didžiausią rūpestį, yra vadinamas Pietų Atlanto anomalija  (South Atlantic Anomaly – SAA) – didžiulis magnetinio lauko plotas, besitęsiantis nuo Čilės iki Zimbabvės.

Afrika, anomalija, magnetinis laukas, mokslininkai, palydovai

© John Tarduno, CC BY-ND 

Anomalijos teritorijoje laukas yra toks silpnas, jog ten patekusiems Žemės palydovams iškyla pavojus, nes papildomai juos veikianti radiacija gali sutrikdyti prietaisų elektroniką.

Viena iš priežasčių kodėl mokslininkai neturi daug informacijos apie šio Žemės regiono magnetinę istoriją yra vadinamųjų archeomagnetinių duomenų trūkumas – fizinių Žemės praeities magnetizmo įrodymų, išsaugotų archeologiniuose reliktuose, atkeliavusiuose iš praeities amžių.

Vienam tokių praeities amžių priskiriama senovės afrikiečių grupė, gyvenusi Limpopo upės slėnyje, besiribojančiame su Zimbabve, Pietų Afrikos Respublika ir Botsvana, o tai yra regionai papuolantys į šiandieninės Pietų Atlanto Anomalijos teritoriją.

Afrika, anomalija, magnetinis laukas, mokslininkai, palydovai

© John Tarduno, CC BY-ND 

Prieš maždaug 1000 metų šie Bantu žmonės stebėjo sudėtingą, prietaringą ritualą, kuris vyko aplinkosauginių sunkumų laikais.

Sausros metu, vardan šventojo apsivalymo, jie sudegindavo savo molines trobeles ir grūdų aruodus, taip bandydami prisišaukti lietų ir net nenumanydami, kad tokiu būdu jie rengia mokslinių tyrimų lauką, kuris tyrėjų bus panaudotas praėjus keliems šimtams metų.

„Labai aukštoje temperatūroje sudeginus molį, tu iš tiesų stabilizuoji magnetinius mineralus, o jiems atvėsus, jie „užrakina“ magnetinio lauko istorijos įrašus,“ – aiškino vienas iš tyrėjų komandos narių, geofizikas John Tarduno.

Dėl to, senovinių artefaktų, išgyvenusių šiuos deginimus, analizė atskleidė kur kas daugiau nei tik pietinės Afrikos gyventojų kultūrinius papročius.

Artefaktai atskleidė, kad Pietų Atlanto Anomalijoje stebimas silpnėjimas nėra pavienis fenomenas mūsų planetos istorijoje.

Afrika, anomalija, magnetinis laukas, mokslininkai, palydovai

© ESA/DTU Space 

Panašūs svyravimai vyko ir 400-450, 700-750 ir 1225-1550 mūsų eros metais, o faktas kad esama tendencijų, mums rodo, kad Pietų Afrikos Anomalijos padėtis nėra tik geografinis atsitiktinumas.

Dabartinis Žemės magnetinio lauko silpnėjimas, kuris vyksta maždaug pastaruosius 160 metų, manoma buvo sukeltas nepamatuojamo tankių uolienų rezervuaro vadinamo „African Large Low Shear Velocity Province“, kuris yra apie 2900 kilometrų gylyje po Afrikos žemynu.

„Tai sudėtinga struktūra, kuri gali būti dešimčių milijonų metų senumo,“ -  praėjusiais metais „The Conversation“ aiškino mokslininkai.

Šis tankus regionas, egzistuojantis tarp įkaitusio skysto pavidalo geležies išorinėje Žemės šerdyje bei standesnės, vėsesnės mantijos, kaip manoma trikdo geležį, kuris padeda generuoti Žemės magnetinį lauką.

Kaip aiškina tyrėjai, tradicinė polių pasikeitimo idėja yra ta, kad jie gali prasidėti bet kur šerdyje, tačiau naujausi atradimai rodo, kad tai, kas vyksta magnetiniame lauke virš mūsų yra susieta su fenomenu, esančiu išskirtinėse šerdies-mantijos paribio vietose.

Tam, kad suprastume, kad iš tiesų čia vyksta prireiks daugybės papildomų tyrimų.
Gismeteo.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
16.06.2019 laikas 20:33 Receptai Sluoksniuotos tešlos suktinukai
Norite kažko greitai paruošiamo ir skanaus? Manau šie suktinukai nenuvils. Bemielės sluoksniuotos tešlos suktinukų receptas.

Skaityti daugiau

11.11.2019 laikas 23:22 Receptai Sočiam užkandžiui: česnakinės bandelės su sūriu
Į dubenį pilkite miltus, cukrų, druską, česnakų, kepimo miltelius ir viską išmaišykite. Dėkite gabaliukais supjaustytą sviestą ir surtinkite. Į tą patį dubenį pilkite pasukas, išmaišykite iki vientisos tešlos ir dėkite į šaldytuvą...

Skaityti daugiau

08.11.2017 laikas 14:02 Receptai Arbata skatinanti prakaitavimą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: karščiavimas. Ingredientai: liepos žiedai, avietės vaisiai

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau