Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Mokslo Afiša » 2019 » Sausio » 4

Narkozė – kas yra tiesa, o kas – tik mitai?

Kai kurie pacientai atsisako operacijos, nes bijo narkozės, manydami, jog tai bent penkeriais metais sutrumpina gyvenimą bei silpnina atmintį, kiti baiminasi, kad anestezija nesuveiks ir jie per operaciją atsibus. Tačiau kiek iš šių nuogąstavimų turi ką nors bendro su realybe?

Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Laidos viešnia Santaros klinikų anesteziologė-reanimatologė Vilma Kuzminskaitė padėjo jam patvirtinti ar paneigti dažniausiai pasitaikančius mitus apie anesteziją.

anestezija, operacija, narkozė anesteziologija, mokslas, chirurgija

Su anestezija yra susiję daug plačiai paplitusių mitų

Narkozė sutrumpina gyvenimą 5 metais

Mitas. Narkozė neturi įtakos gyvenimo trukmei, patikina V. Kuzminskaitė. Anot jos, nėra tyrimų, įrodančių, kad anestezija sutrumpina gyvenimą. „Tačiau gyvenimo trukmė gali sutrumpėti, jei laiku nebus atlikta reikalinga operacija“, – priduria medikė.

Anestezija silpnina atmintį

Tiesa. Narkozė, pasak gydytojos, veikia žmogaus kognityvines funkcijas ir trumpalaikę atmintį. Tačiau veikia tik nedidelį pacientų procentą, dažniausiai vyresnio amžiaus.

„Jei pacientui atliekama širdies, kraujagyslių ar klubo sąnario protezavimo operacija, panašūs sutrikimai gali pasitaikyti dažniau, po kitokių operacijų jie kur kas retesni. Taip pat didesnė tikimybė, kad bus paveikta trumpalaikė atmintis tiems, kurie prastą atmintį turėjo dar prieš operaciją, serga kraujagyslių ligomis, hipertenzija ar cukriniu diabetu arba rūko. Tačiau paprastai atmintis per kelis mėnesius atsistato“, – nuramina V. Kuzminskaitė.

Narkozė gali nesuveikti

Tiesa/mitas. „Nejautra būna bendra ir dalinė, kai nuskausminama tik tam tikra kūno dalis, pvz., ranka ar koja. Jei esant dalinei nejautrai vaistai nesuveikia taip, kaip turėtų, gali būti jaučiamas tam tikras skausmas. Tokiu atveju pacientas neoperuojamas kol problema neišsprendžiama“, – paaiškina anesteziologė.

Kai kurie pacientai bijo, kad operacijos metu anestezija nustos veikti ir jie jaus skausmą, tačiau dėl vaistų poveikio negalės apie tai pasakyti medikams. 

Gydytoja ramina, kad tokie atvejai labai reti: „Jei pacientas pajaustų skausmą, daktarai tai iškart pastebėtų ekranuose, kuriuose fiksuojamas kraujospūdis ar širdies veikla.

Be to, specialia įranga galima stebėti, ar pacientas giliai miega. Gydytojams pastebėjus tam tikrus rodmenis ekranuose, vaistų dozė būna padidinama, tad tikimybė, jog pacientas per operaciją atsibus labai menka. Beje, anesteziologas visada turi planą B.“

Anesteziologas dalyvauja tik operacijos pradžioje

Mitas. V. Kuzminskaitė sako, kad nuo tos akimirkos, kai pacientas įvežamas į operacinę, iki tol, kol iš operacinės išvežamas, anesteziologas būna šalia paciento ir stebi, kas vyksta per operaciją. „Net ir pacientams būnant pooperacinėje palatoje, anezteziologai stebi, ar tikrai viskas gerai“, – sako gydytoja.

Jeigu duosiu kyšį, suleis geresnių vaistų

Mitas. Anestezijoje vaistų pasirinkimas ganėtinai menkas, tad nesvarbu, ar gyvenate Lietuvoje, ar Švedijoje, dažniausiai jūs gausite tą pačią vaistų kombinaciją, teigia V. Kuzminskaitė ir patikina, kad ir kyšis nieko nekeičia – kiekvienam pacientui parenkama saugiausia ir jam tinkamiausia anestezija.

Narkozė gali baigtis mirtimi

Tiesa. „Žmogus gali mirti per operaciją, tačiau tik labai retais atvejais tai susiję su anestezija. Paprastai tai yra pacientai, kurie ir prieš operaciją buvo labai sunkios būklės ir jiems atliekama skubi, gyvybę gelbstinti operacija. Dažniau pasitaiko lengvesnės komplikacijos, o ne mirtis. Kuo pacientas sveikesnis, tuo komplikacijų tikimybė mažesnė“, – paaiškina gydytoja.

Anestezija kenkia širdžiai

Tiesa. Dauguma naudojamų vaistų, anot anesteziologės, veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, todėl gali paretėti pulsas, sumažėti kraujospūdis ar pan. Jei žmogaus širdis yra sveika, paprastai jokių didesnių širdies veiklos pokyčių nebūna. „Stebime, kas vyksta per operaciją, ir visuomet turime reikalingų priemonių, kad prireikus galėtume paveikti širdies susitraukimų dažnį ar kraujospūdį“, – sako V. Kuzminskaitė.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2018-09-13 laikas 16:34 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo laringito
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Laringitas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo laringito, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaista...

Skaityti daugiau

2019-07-04 laikas 22:01 Receptai Sluoksniuotos salotos su obuoliu ir vištiena
Sluoksniuotos salotos receptas. Lengvos, sočios su pikantiška rūgštele – štai tokios salotos gaunasi galutiniame rezultate. Skanaus!

Skaityti daugiau

2019-11-26 laikas 15:34 Receptai Labai Skanu. Varškės Apkepo Receptas

Sklinda gandai, kad šį apkepą valgo net tie, kurie nemėgsta varškės. Virtuvė tavo namuose. Pasigaminkime namuose labai skanų varškės apkepą. Varškės apkepą kepame 30-35 minutes vidutinio karštumo orkaitėje. Tiekiame su grietine...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-06 laikas 21:31 Vokietija: Irano pilietis, prašantis prieglobsčio, teisiamas už savo kalbos mokytojos Isabelle D. nužudymą ir jos kūno išmetimą į upę
Irano pilietis kalbos mokytoja daugiausia dėstė prieglobsčio prašytojams, tačiau, kai ji norėjo susitikti ir su kitais vyrais, jos mokinys tapo pernelyg pavydus ir ją nužudė, teigia Vokietijos prokurorai.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 20:56 🌊 Rami jūra: švelnios bangos ir paplūdimio garsai | miegas ir meditacija
Pasinerk į ramybės oazę su šiuo ASMR įrašu! Klausykis švelnaus bangų ošimo, žuvėdrų klyksmo ir tolimų žvejų laivų garsų (galimų), įrašytų prie Šventosios seno tilto Baltijos jūros pakrantėje.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:34 Unikali Gigantiška Atmosferos Iškrova: Nikole Ayers Nuotrauka iš MKS
NASA astronautė Nikole Ayers užfiksavo retą gigantišką atmosferos iškrovą virš Meksikos. Sužinokite apie šį įspūdingą gamtos fenomeną ir jo reikšmę! Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kas yra šie paslaptingi atmosferos reiškiniai, kaip jie formuojasi, ...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:13 Paslaptingi „Dievų vartai“: legendos ir faktai apie mįslingą paminklą Peru
Aramu-Muru – paslaptingas akmeninis paminklas Peru, siejamas su portalais į kitus pasaulius. Atraskite jo legendas, faktus ir mokslinius tyrimus! Šis septynių metrų aukščio ir pločio statinys, atrastas 1996 metais vietinio gido Jose Luis Delgado Mama...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 12:40 Kapitalizmas be kaukės: tamsioji globalios ekonomikos pusė
Sužinokite, kaip kapitalizmas slepia krizes, korporacijų kontrolę ir galios žaidimus, formuojančius mūsų pasaulį. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip kapitalizmas, remdamasis sąmokslu, korupcija ir prievarta, veikia po paviršiumi. Ar esame pasiruošę ...

Skaityti daugiau