- 21.04.2023
- 0.0 Reitingas
- 802 Peržiūrų
- Komentarai
Žmogaus kūnas veikia kaip laikrodis. Ir kartais atrodo, kad sprendimus savo gyvenime priimame ne mes, o organizmas, gaminantis tam tikrus hormonus, kurie formuoja mūsų nuotaiką, jausmus ir emocijas. "Sužinok kartu!" nusprendė išsiaiškinti, kas nutinka žmogaus kūnui, kai jis įsimyli. Dažnai girdime posakį "meilė - tai chemija". Iškart pasakysime, kad jame yra šiek tiek tiesos.
Smegenys yra meilės kurstytojos.
Kai žmogus įsimyli, suaktyvėja nedidelė smegenų dalis - ventralinė tegmentinė sritis. Šioje srityje pradeda formuotis hormonas dopaminas (malonumo hormonas), natūralus stimuliatorius, skatinantis jus gauti tai, ko norite, t. y. patinkantį žmogų.
Ką reiškia, kad esame dopamino įkaitai? Tam tikru mastu esame. Mokslininkų tyrimai parodė, kad hormonas dopaminas gaminasi ne tik tada, kai matote meilės objektą, bet net ir tada, kai skaitote jo žinutę ar tiesiog apie jį galvojate. Meilė dažnai lyginama su priklausomybe nuo narkotikų.
Helen Fišer (antropologė ir žmonių elgsenos tyrinėtoja) atkreipė dėmesį, kad "dopamininė meilė" turi kažką bendro su narkotikais, o šių dviejų būsenų apibendrinimas yra priklausomybė. Be dopamino sistemos, įsimylėjusio žmogaus smegenyse suaktyvėja kita smegenų dalis - gretutinis branduolys. Būtent šis branduolys suaktyvėja beveik visų elgesio priklausomybės formų (priklausomybės nuo narkotikų, azartinių lošimų, valgymo ir net meilės) atveju.
Skirtumas tarp meilės ir seksualinio potraukio
Šių dviejų būsenų skirtumą galima paaiškinti ir pasitelkus fiziologija. Pavyzdžiui, kai žmogus įsimyli, aktyviai gaminasi hormonas dopaminas, o štai pajutus seksualinį geismą, ima gamintis testosteronas. Dopaminas tarsi jau išsirinko meilės objektą, su kuriuo norisi būti, o testosteronui, atvirai kabant, vienodai rodo, kas tai per objektas – jam būtina „išsikrauti“, kadangi jis siekia visiškai kitų tikslų.
Taip pat reikia pažymėti, kad jeigu žmogus užsiima seksu ir jam patinka šis procesas, organizme vėlgi suveikia dopamino sistema, todėl yra tikimybė, kad žmogus įsimylės. Tai paaiškinama tuo, kad orgazmo metu stipriai išsilieja oksitocinas ir vazopresinas, kurie sukelia romantiškus jausmus.
Pastaba: seksas be meilės iš pradžių įmanomas, tačiau vėliau, kaip jau turbūt supratote, įsijungia kiti hormonai, sukeliantys meilę.
Kalbant apie vyrų ir moterų seksualumą, Fisher paneigė bene didžiausią žmonijos mitą. Dauguma moterų mano, kad vyrai nori tik sekso, tačiau taip nėra. Stiprioji lytis yra labiau išranki, nei priimta manyti. Tas pats pasakytina ir apie teiginį, kad moterys atseit netrokšta sekso. Tai irgi nesąmonė. Abi lytys trokšta sekso bet kuriame amžiuje.
Keletas įdomių faktų
- Vyrai įsimyli daug greičiau nei moterys. Jie visa savo išvaizda ir visu savo elgesiu demonstruoja: „ji yra su manimi“. O moteris tuo tarpu analogiško sprendimo galbūt dar nepriėmė;
- Vyrai 2,5 karto dažniau nei moterys nusižudo po išsiskyrimo;
- Apie hormonus žmogus gali žinoti viską, tačiau vis tiek įsimylės ir mėgausis šiuo jausmu.
Kad gyvenimas su partneriu klostytųsi gerai ir viskas baigtųsi santuoka, reikia išreikšti savo jausmus ir emocijas. Trys centrai smegenyse atsakingi už ilgalaikius meilės santykius. Pirmasis – su empatija susijusi sritis, antrasis centras – su gebėjimu valdyti stresą ir emocijas, trečiasis – su ignoravimu tų dalykų, kurie jums nepatinka kitame žmoguje.
Kad santuoka būtų laiminga, reikia kontroliuoti emocijas ir koncentruoti dėmesį į išrinktojo privalumus, o ne į trūkumus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau