- 13.06.2023
- 0.0 Reitingas
- 888 Peržiūros
- Komentarai
Nedidelė liauka - skydliaukė, esant kaklo srityje, trachėjos priekyje ir šonuose, vaidina ypač svarbų vaidmenį viso žmogaus organizmo veikloje. Skydliaukė dar vadinama jaunystės liauka: palaikydami normalią jos būklę, mes pratęsiame savo jaunystę. Skydliaukės susirgimai turi funkcijos padidėjimo (tireotoksikozė) arba sumažėjimo (hipotireozė) požymių. Labiausiai paplitusi liga - tai struma, kai skydliaukė padidėja pastebimai. Struma gali būti susijusi su skydliaukės ir hiperfunkcija, ir hipofunkcija.
Difuzinė toksinė struma
Difuzinė toksinė struma (Bazedovo liga, tireotoksikozė) - tai liga, kai difuziškai padidėjusi skydliaukė gamina per daug hormonų. Dėl per didelio tireoidinių hormonų tiroksino ir trijodtironino kiekio organizme atsiranda toksikozė, o konkrečiau - tireotoksikozė. Moterys Bazedovo liga serga 10 kartų dažniau, negu vyrai, paprastai sulaukusios 20-50 metų. Ligoniai pasidaro dirglūs, skundžiasi padažnėjusiu širdies plakimu, skausmais širdies plote, dusuliu, atliekant fizinę veiklą, svorio mažėjimu, miego sutrikimu, prakaitavimu, skrandžio ir virškinimo sutrikimais. Vystosi išverstakumas, kuris kartu su akių blizgėjimu suteikia ligoniui išskirtinę išvaizdą.
Sergant tireotoksikoze, sustiprėja medžiagų apykaita ir energijos sunaudojimas, pradeda irti baltymai ir riebalinis audinys, kepenyse ir raumenyse mažėja glikogeno atsargos, iš organizmo išskiriama daugiau kalio, kartais kalcio ir fosforo. Ligonių svoris mažėja, nors apetitas išlieka toks pat ar net padidėja. Organizme gaminama daugiau šilumos, todėl žmogus išskiria daugiau prakaito. Tai sukelia troškulį. Dėl medžiagų apykaitos pakitimų padidėja vitaminų poreikis.
Sergantiems difuzine toksine struma būtina vartoti daugiau maisto, nes mažėja kūno masė. Rekomenduojama gerokai didesnę energinę vertę turinti dieta - maždaug 20-30 % daugiau negu numato fiziologinės normos. Reikia tolygiai didinti baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį. Vartokite įvairius produktus, tačiau racione reikėtų didinti pieno produktų kiekį. Juose gausu visaverčių baltymų, lengvai įsisavinamų riebalų ir kalcio. Rekomenduojama vartoti jūros gėrybes, kuriose gausu jodo, taip pat jūros žuvis ir produktus, kuriuose yra vitaminų ir kalio. Be to, reikia papildomai vartoti polivitaminų ir mineralų kompleksus - po 2-3 dražė per dieną.
Gali pasirodyti, kad rekomendacija vartoti daugiau jodo turinčių produktų yra keista. Juk būtent jodas dalyvauja skydliaukės tireoidinių hormonų gamyboje, kurių ir taip yra per daug, sergant difuzine toksine struma. Tačiau reikia žinoti, kad jodo perteklius slopina tireoidinių hormonų susidarymą. Kompleksiškai gydant šią ligą, specialiai vartojami jodo preparatai.
Sergantys toksine struma skundžiasi padažnėjusiu širdies plakimu ir padidėjusiu nerviniu dirglumu, todėl reikia vengti aštraus maisto, dirginančių gėrimų, stiprių mėsos ir žuvies sultinių. Mėsą ir žuvį pirmiausia apvirti, tik paskui troškinti ar kepti. Valgyti rekomenduojama 4-5 kartus per dieną, bet norint galima ir dažniau.
Laisvų skysčių vartojimas neribojamas, bet rekomenduojama vartoti gėrimus, kurie geriau malšina troškulį. Tai gali būti vanduo, parūgštintas citrinų ar askorbo rūgštimi, su citrina ar spanguolių ekstraktu, su rūgščiomis vaisių ir uogų sultimis.
Naudinga vartoti nesaldintus džiovintų vaisių ir erškėčių nuovirus, morsus, rūgštaus pieno produktus.
Sergant sunkia tireotoksikozės forma, viduriuojama dėl žarnyno judinamosios funkcijos sustiprėjimo ir dėl to blogai virškinamo maisto. Tokiais atvejais naudingi mėlynių, svarainių, kriaušių, sedulų nuovirai ir kisieliai, gleivingos sriubos, pertrintos košės. Šie patiekalai ir gėrimai lėtina judinamąją žarnyno funkciją. Juos geriau vartoti šiltus.
Fitoterapeuto N.Ogarkovo receptai
♦ Juodauoges aronijas sumaišykite su cukrumi santykiu 1: 1, sutrinkite mediniu grūstuvėliu. Vartokite po arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną.
♦ Paimkite vienodus kiekius amerikinių akų ir citrinų, pašalinkite kauliukus, sutarkuokite su tarka. Vartokite po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną, likus pusvalandžiui iki valgio. Pagardinkite cukrumi pagal skonį.
♦ Stiklinę smulkintų graikinių riešutų pertvarėlių užpilkite 300 ml spirito, tamsioje vietoje laikykite 7 dienas, tada nukoškite. Vartokite po 40 lašų vieną kartą per dieną.
Liaudiški receptai
Sunokusiuose įvairių rūšių obuoliuose yra daug jodo, todėl obuoliai laikomi viena iš Bazedovo ligos profilaktikos priemonių. Ypač daug jodo yra obuolių sėklelėse. Sergant struma, rekomenduojama valgyti po kelias obuolių sėkleles per dieną.
Sumaišykite 2 dalis gudobelių ir po 1 dalį sukatžolių, pipirmėčių ir valerijonų. Valgomąjį šaukštą mišinio užpilkite stikline verdančio vandens. Vartokite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį, sergant lengva strumos forma su nervinio sudirginimo simptomais.
Nuo hipotireozės
Hipotireozė - tai susirgimas, kuris atsiranda dėl skydliaukės funkcijos ir tireoidinių hormonų gamybos sumažėjimo. Priežastys gali būti įvairios: susirgimai dėl jodo trūkumo, skydliaukės uždegimas, operacija, gydymas radioaktyviu jodu, įgimtos liaukos ydos.
Sergant hipotireoze, apykaitos procesai sulėtėja, atsiranda tinimai, pastebimas polinkis į nutukimą, akys įkrenta, ligonis tarsi sulėtėja, darosi abejingas aplinkai. Nerimą kelia jautrumas šalčiui, raumenų skausmai, savaitėmis trunkantis vidurių užkietėjimas. Svarbiausias dalykas, gydant hipotireozę, yra skydliaukės hormonų naudojimas; mityba, nors ir atlieka pagalbinį, tačiau gana rimtą vaidmenį.
Sumažėjus skydliaukės funkcijai, reikia laikytis nuosaikiai sumažintos energinės vertės dietos - maždaug 10-20 %, palyginti su fiziologinėmis normomis. Ribojami riebalai ir angliavandeniai, baltymų kiekis maiste yra fiziologiškai normalus. Reikia atsisakyti daug druskos turinčių produktų, sumažinti laisvų skysčių vartojimą. Sergant hipotireoze, sutrinka riebalų ir cholesterolio apykaita, padidėja cholesterolio koncentracija kraujyje, todėl riebalų kiekį maiste reikia mažinti, pirmiausia atsisakant daug cholesterolio turinčių mėsos ir pieno produktų, hidrogenizuotų riebalų ir kieto margarino.
Reikėtų vartoti patiekalus, kurie stimuliuoja skrandžio sulčių sekreciją, taip pat turi laisvinamųjų savybių ir padeda ištuštinti žarnyną. Labai naudingos daržovės, vaisiai, uogos, jų sultys, rūgštaus pieno gėrimai.
Gamtos Terapija tavo namuose:
Fitoterapeuto N.Ogarkovo receptai
50 g džiovintų jūros kopūstų (laminarijų) miltelių užpilkite stikline verdančio vandens, laikykite, kol milteliai visai išbrinks, paskui nukoškite, susmulkinkite, įdėkite 10 smulkintų graikinių riešutų branduolių, valgomąjį šaukštą smulkinto česnako, pagardinkite linų sėmenų aliejumi.
Sumalkite 300 g graikinių riešutų branduolių, į miltelius susmulkinkite 50 g anyžių vaisių ir 50 g džiovintų dumblių (tinka guveiniai arba laminarijos). Viską sumaišykite, dar įdėkite 100 g garuose virtų ir į košelę sutrintų česnakų. Vartokite po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną, likus 20 minučių iki valgio.
Susirgimai dėl jodo trūkumo
Susirgimai dėl jodo trūkumo atsiranda, kai skydliaukės veikla sutrinka dėl jodo, kuris būtinas hormonų gamybai, trūkumo organizme. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių susirgimų - endeminė struma, susijusi su jodo trūkumu vandenyje, dirvoje, vadinasi, ir produktuose. Jodo paros poreikis suaugusiems žmonėms yra 150 mkg, nėščioms ir maitinančioms moterims - 200 mkg.
Geriausia profilaktine priemone, padedančia užkirsti kelią susirgimams dėl jodo trūkumo, laikoma joduotos valgomosios druskos vartojimas.
1 g joduotos druskos yra maždaug 40 mkg jodo. Įvairūs žmonės per parą suvartoja vidutiniškai nuo 5 iki 10 g druskos. Vadinasi, į organizmą su joduota druska, atsižvelgiant į 50 % nuostolių laikant ir kulinariškai apdorojant, patenka 100-200 mkg jodo. Vartojant joduotą druską, reikia nepamiršti, kad ilgai laikant ir termiškai apdorojant tokią druską, jodas išgaruoja. Joduotą druską su pasibaigusiu galiojimo laiku galima naudoti kaip paprastą druską.
Sergant kai kuriomis inkstų ligomis ir tokiomis ligomis, kaip arterinė hipertonija, lėtinis širdies nepakankamumas, valgomosios druskos kiekis maiste turi būti smarkiai mažinamas. Dėl to, net ir pakeitus paprastą druską joduota, reikalingas jodo kiekis vis vien nepateks į organizmą, todėl jodo deficitu pasižyminčiuose rajonuose gyvenantiems žmonėms, kurie serga minėtomis ligomis, jodo preparatus reikėtų vartoti ne kaip vaistus, o kaip nepakeičiamos maistinės medžiagos šaltinį griežtomis dozėmis. Pavyzdžiui, 1-2 kartus per savaitę galima vartoti preparatą antistruminą, kurio vienoje tabletėje yra 1000 mkg kalio jodido. Galima kasdien vartoti kalio jodido preparatus po 100 ir 200 mkg. Reikia nepamiršti, kad greitas jodo kiekio organizme padidinimas, vartojant joduotą druską arba jodo preparatus, buvusio jodo deficito fone yra tam tikra rizika sveikatai, todėl geriau būtų labai staigiai nieko nekeisti. Ypač tai pasakytina apie pagyvenusius žmones.
P komentaras: Pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau