- 13.06.2023
- 1.0 Reitingas
- 535 Peržiūros
- Komentarai
Skarlatina - ūminis infekcinis susirgimas, kuriam būdingas smulkių taškelių raudonas bėrimas, angina, aukšta temperatūra. Dažnai būna pykinimas ir vėmimas.
Liga prasideda staiga, būna bloga savijauta, silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, padidėja temperatūra. Po kelių valandų darosi sunku ryti. Apžiūrint gerklę, matosi padidėjusios tonzilės, paraudusi gerklė, kartais ant tonzilių matyti apnašos. Ant liežuvio - balkšvai pilkos apnašos. Ant kaklo padidėja limfmazgiai. Per pirmas tris ligos dienas ant kūno atsiranda skarlatininis bėrimas - smulkios raudonai violetinės dėmelės bendrame raudoname odos fone.
Pirmiausia bėrimas atsiranda ant kaklo, krūtinės, kirkšnies srityje, alkūnių duobutėse, ant vidinių klubų paviršių, alkūnių, vėliau išplinta po visą kūną. Ant veido bėrimo nebūna, bet skruostai intensyviai raudonuoja, dėl to nosies ir lupų trikampis po nosimi pabąla. 3 4 ligos dieną liežuvis ir lūpos pasidaro ryškiai avietinės spalvos, Ūmi ligos fazė trunka 2-5 dienas, sunkesniais atvejais - ilgiau.
Palaipsniui bėrimas darosi blyškesnis, paskui pranyksta, palikdamas po savęs purvinoką pigmentaciją. Po 2 savaičių oda pradeda pleiskanoti (ypač ant pirštų). Temperatūra lėtai mažėja, praeina anginos požymiai, savijauta pagerėja per 1-3 savaites. Sveikimo greitumas priklauso nuo ligos sunkumo.
Sveikimo laikotarpiu (2-4 savaitės nuo šių reiškinių pradžios) galimos komplikacijos. Dažniausiai pasitaiko limfmazgių uždegimas, viduriniosios ausies uždegimas, inkstų uždegimas ir širdies raumens uždegimas. Po skarlatinos vaikai gali susirgti ir reumatizmu.
Atsiradus pirmiesiems ligos simptomams, būtina išsikviesti gydytoją į namus. Jei vaikas susirgo vakare, sugrįžęs iš vaikų darželio ar mokyklos, reikia paguldyti jį į lovą, duoti gerti daug šiltų skysčių ir stebėti bendrą būklę. Jei ji patenkinama, gydytoją išsikviesti kitą dieną, ryte. Tuo laiku ligos simptomai paprastai jau aiškiai matomi, todėl nustatyti diagnozę bus lengviau.
Kokia bebūtų ligos eiga, vaikas būtinai turi gulėti lovoje 7-10 dienų.
Kasdien plauti vaiko rankas ir veidą. Burną 2 kartus per dieną skalauti švelniai rožiniu kalio permanganato tirpalu arba vandeniniu furacilino tirpalu. Skarlatina paprastai gydoma antibiotikais. Atsiradus kokiems nors naujiems simptomams (skausmams ausyse, kaklo patinimui ar sąnarių skausmams), apie tai iškart pranešti gydytojui. Būtinai stebėti šlapimo kiekį ir spalvą. Jei vaikas mažai šlapinasi arba šlapimas pasidarė raudonokas ar rudas, iš paskutinės šlapimo porcijos pasilikti nedidelį kiekį ir parodyti gydytojui. Vaikui duoti tik tuos žaislus, kuriuos galima dezinfekuoti virinant arba nuplaunant su muilu. Žaislus plauti kasdien. Vaiko indus plauti atskirai nuo kitų su 2% sodos tirpalu (1 valgomąjį šaukštą sodos ištirpinti 1 l vandens), o paskui apiplauti verdančiu vandeniu. Švarūs indai ir dubuo, kuriame plaunami indai, turi stovėti ligonio kambaryje.
Naktinis puodukas, dubuo plovimui, muilas ir rankšluostis turi būti skirti tik ligoniui. Jų vieta - ligonio kambaryje.
Ligonio apatinius baltinius 2 valandas mirkyti 2 % sodos tirpale, paskui išvirinti ir išplauti.
Ligonio kambario grindis 2 kartus per dieną išvalyti drėgnu skuduru, suvilgytu 2 % sodos tirpalu (5 valgomieji šaukštai sodos ir 0, 5 kibiro vandens) arba 0, 5 % chloramino tirpalu (5 arbatinius šaukštelius chloramino ir 0, 5 kibiro vandens). Baldus kasdien nuvalyti su skudurėliu, sudrėkintu 0, 5 % chloramino tirpalu. Norint išvengti užsikrėtimo skarlatina, ligonį griežtai izoliuoti nuo sveikų vaikų.
P komentaras: Pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau