Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Psichologija » 2023 » Rugpjūčio » 30

Bendravimo klaida Nr. 1, kurią daro net protingi žmonės

Bendravimo klaida Nr. 1, kurią daro net protingi žmonės

„Daugelis mūsų istorijos mūšių buvo pralaimėti dėl nevykusių derybų.“

Stivenas Pinkeris, Harvardo universiteto profesorius

Šiandien, kai elektroninis paštas ir vangūs pokalbiai darbe tampa įprastu reiškiniu, niekas nėra apdraustas nuo nesusipratimo.

Stivenas Pinkeris, knygos „Stiliaus pojūtis“ autorius, sako, kad pagrindine sklandaus bendravimo kliūtimi tampa fenomenas (kognityvinis iškraipymas), pavadinimu „žinojimo prakeiksmas“.

Trumpas šios sąvokos apibrėžimas būtų: „Kai ką nors žinote, labai sunku suvokti, kad kiti gali to nežinoti.“ T. y. jūsų asmeninės žinios atrodo tokios akivaizdžios, kad esate linkęs manyti, jog ir kiti tai žino.

Pinkerio žodžiais, problema ta, kad vietoj dalykų aprašymo vartodami konkrečius terminus jūs, siekdami išvengti papildomų aiškinimų ir remdamiesi abstrakčiomis sąvokomis, greičiausiai vartosite profesionalų slengą, kurio dauguma žmonių nesupranta.

Taigi, ką jūs galite padaryti, norėdami išvengti „žinojimo prakeiksmo“, kai kalbate ar rašote? Pinkeris rekomenduoja keturias strategijas.

Atkreipkite dėmesį į pagrindinę mintį

Nepriklausomai nuo to, ar jūs kalbate, ar rašote, svarbiausia, ką galite padaryti, tai parodyti kitiems savo pagrindinę mintį ir leisti jiems sąžiningai išsakyti nuomonę, ar viskas yra pakankamai aišku.

„Apstulbsite supratę, kad tai, kas jums yra akivaizdu, nėra akivaizdu kam nors kitam, – sako Pinkeris. – Ir tai nebūtinai turi būti žmogus, susijęs su kita, nežinoma žinių sritimi.“

Kruopščiai rinkitės žodžius

Kitas dalykas, kurį reikėtų įsiminti, – žodžiai savaime nėra galutinis bendravimo taškas. „Žodžiai – tai langas į pasaulį“, – sako Pinkeris.

Jūs vartojate žodžius, kad mintimis pieštumėte paveikslus, perteiktumėte idėjas ir pasakotumėte istorijas. Tai kodėl svarbu rinktis žodžius, kurie padės žmonėms suprasti, ką bandote pasakyti, o ne tokius, kurie išgąsdins ir nukreips jų dėmesį? Norėdami paaiškinti klausimo esmę pagalvokite, kaip pakeisti slengą, idiomas ir neaiškias metaforas trumpais, dažnai vartojamais žodžiais ir suprantamais paaiškinimais.

„Jeigu šie žodžiai nepadės klausytojui ar skaitytojui mintyse nusipiešti paveikslo, jie netaps efektyvia bendravimo priemone“, – aiškina psichologas.

Darykite pertraukas

Pabandykite atidėti parašytą tekstą į šalį, o vėliau sugrįžkite prie jo ir perskaitykite dar kartą. Jeigu palaukę kelias valandas ar netgi dienas pažiūrėsite į dalykus nauju žvilgsniu, pastebėsite skirtumą.

„Autorius dažnai nustemba dėl savo žodžių, kai grįžta prie teksto po kurio laiko“, – pažymi Pinkeris.

Redaguokite griežtai

Neretai svarbiausias dalykas yra teksto koregavimas, todėl Pinkeris rekomenduoja kruopščiai redaguoti.

„Perdarykite ir perrašykite tekstą kelis kartus siekdami vienintelio tikslo – padaryti jį aiškesnį, – sako jis. – Kiekviename sakinyje užduokite klausimą: „Ar tikrai kas nors kitas supras, ką bandau pasakyti? Ar galiu suformuluoti tai trumpiau, aiškiau ir konkrečiau?“

Galiausiai tikslus jūsų bendravimo formulavimas padės jums tapti laimingesniam ir sėkmingesniam tiek darbe, tiek gyvenime.

„Jeigu būtų skiriama daugiau dėmesio rašymo ir bendravimo aiškumui, – mąsto Pinkeris, – mes galėtume padidinti verslo, švietimo ir valdymo efektyvumą ir sumažinti nepasitenkinimo kasdieniame gyvenime lygį.“

Vmarkus.LT

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-06-28 laikas 18:20 Receptai Varškėčiai su cinamonu
Gardžių varškėčių su cinamonu receptas. Virti varškėčiai patiekiami su tirpintu sviestu arba sviesto - grietinėlės padažu, šiek tiek pagardintu cukrumi. Abejais atvejais varškėčiai apibarstomi cinamonu. Skanaus!...

Skaityti daugiau

2020-08-01 laikas 12:51 Receptai Sausainiai: Skanūs Varškės Riestainiai
Šiuos riestainius nusprendžiau pasigaminti tik dėl to, kad juos man labai rekomendavo mano pusseserė. Ji pasidalino receptu su manimi ir sakė, kad privalau pabandyti.

Skaityti daugiau

2019-05-19 laikas 19:49 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis Valgomuoju česnaku

Valgomasis česnakas liaudies medicinoje. Netradicinė medicina. Česnakas laikomas geriausia priemone nuo aterosklerozės ir mažakraujystės. Prieš miegą pamirkykite delnus šiltame vandenyje su soda, po to ant nuospaudų uždėkite ma...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau