- 14.10.2023
- 0.0 Reitingas
- 764 Peržiūrų
- Komentarai
Kuo migrenos skausmai skiriasi nuo insulto priepuolio sukeltų skausmų?
Keičiantis metų laikams nemažai žmonių skundžiasi padažnėjusiais galvos skausmais, kuriuos, jų nuomone, nulemia oro temperatūros kaita. Pasak mokslinių tyrimų, 50 proc. besiskundžiančių galvos skausmais dėl jų dažniausiai ir kaltina staiga besikeičiančias oro sąlygas. Dažniausiai oro permainos sukelia ir migrenos skausmus.
Pagal populiarumą galvos skausmų priežastis - įtampos sukelti galvos skausmai. Kaip šiuos skausmus atskirti? Įtampos sukelti galvos skausmai -palyginti lengvi ar vidutinio intensyvumo, tolygiai pasiskirstę visoje galvoje ir yra panašūs į lengvų paspaudimų skausmus.
Migrenos skausmai yra pulsuojantys ar stipriai spaudžiantys galvą. Dažniausiai migrenos skausmai juntami pusėje galvos: kaktos, smilkinių plote, aplink akis. Migrenos priepuolį gali lydėti ir papildomi simptomai: pykinimas, padidėjęs jautrumas ryškiai šviesai (fotobija) ar stipriems garsams (fonofobija) ar kvapams (osmofobija). Taip pat gali vimdyti, svaigti galva. Migrenos priepuolio metu fizinis aktyvumas dar labiau pablogina savijautą, todėl ligoniams geriau būti ramioje, tamsioje patalpoje. Migrenos priepuolis trunka nuo 3-4 valandų iki 3 parų (vidutiniškai 20 valandų).
Ar kaltas oras?
Besikeičiančios oro sąlygos - viena, bet ne vienintelė migrenos skausmus sukelianti priežastis. Vieniems galvą ima skaudėti dėl besikeičiančio oro slėgio, kitiems - dėl oro temperatūros skirtumo, tretiems - dėl karščio ir kaitrių saulės spindulių pertekliaus (saulės migrena), o ketvirtiems - nuo šalčio (šalčio migrena) ir t. t.
Neurologai šiems žmonėms pataria rašyti galvos skausmų dienoraštį, kuris padės nustatyti asmenines priežastis, sukeliančias galvos skausmus ir juos palengvinančias.
Kaip kovoti su migrena?
Tai reikia daryti, kad epizodiniai migrenos skausmai nevirstų lėtiniais.
1. Būtina laikytis dienos režimo
Atminkite, kad sutrikdytas darbo ir poilsio režimas - viena migrenos priežasčių. Jei įmanoma, venkite naktinio darbo bei nuolatinių pasisėdėjimų iki išnaktų. Beje, yra ir „išeiginių dienų migrena“. Jei darbo dienomis žmogus keliasi 7 valandą ryto, o išeiginėmis miega iki 11 valandos, didelė tikimybė, kad visą dieną jam skaudės galvą.
2. Nesinervinkite dėl smulkmenų
Nesinervinkite dėl smulkmenų, nes galvos skausmus sukelia padidėję emociniai ir fiziniai krūviai.
3. Rašykite galvos skausmų dienoraštį
4. Rūpinkitės savo valgiaraščiu
Kai kurie maisto produktai: sūris, šokoladas, citrusiniai vaisiai, rūkyti maisto produktai, kakava gali sukelti migrenos skausmus. Iš pradžių atsisakykite šaltų produktų. Vėliau pradėkite valgyti kurį nors vieną šių produktų. Jei suvalgius šio produkto neskauda galvos, suvalgykite dar vieną produktą iš draudžiamo sąrašo ir t. t. Taip palaipsniui išsivysto saugios mitybos programa.
5. Nepasitarę su gydytoju nesigydykite savarankiškai
Malšindami migrenos skausmus vartokite tik tų vaistų, kuriuos išrašė gydytojas. Jei vartosite tik vaistus, kuriuos patarė vartoti draugai ar pažįstami, migrenos skausmai gali dar labiau sustiprėti.
O gal tai-galvos smegenų vėžys?
Kai dažnai kamuoja galvos skausmai, nemažai žmonių pagalvoja apie galimą galvos smegenų vėžį. Galvos skausmai iš tiesų yra vienas tiek piktybinių, tiek ir gėrybinių galvos smegenų auglių simptomų. Augliai gali didinti kraujospūdį galvoje ir spausti artimiausius audinius. Svarbiausias auglių sukeltų galvos skausmų skirtumas nuo kitokio pobūdžio galvos skausmų yra papildomi simptomai: sutrikusi pusiausvyra ir judesių koordinacija, regos sutrikimai, epilepsijos priepuoliai, vimdymas. Tokiu atveju būtina ištirti galvos smegenis ir kraujotaką juose.
Migrena ar insulto priepuolis?
Išeminis insulto priepuolis nėra panašus į migrenos skausmų priepuolį. Į migrenos priepuolį gali būti panašus hemoraginis insulto priepuolis (kai kraujas išsilieja į galvos smegenis). Tiesa, yra ir principinių skirtumų. Migrenos ir galvos skausmus padeda nuslopinti įprastiniai, skausmus malšinantys vaistai. Patyrus insulto priepuolį, galvos skausmai atsiranda staiga. Taip pat staiga sutrinka kalba, regėjimas, klausa, ištinka paralyžius. Šie simptomai neišvengiamai progresuoja.
Kaip gydyti?
Migrenos skausmus padeda malšinti 2 rūšių vaistai. Vieni vaistai padeda skausmus numalšinti, o kiti apsaugo nuo skausmų priepuolio.
Jei dažnai kamuoja galvos skausmai, tenka vartoti nuo skausmų priepuolių apsaugančių vaistų. Dauguma vaistų - nereceptiniai. Visgi, ir juos reikia vartoti tik paskyrus gydytojui. Jei tokių vaistų vartosite nesaikingai, atsiras ypatingi galvos skausmai, kuriuos gydyti žymiai sunkiau nei įprastinius migrenos skausmus.
Kam labiau gresia!
Migrenos skausmai dažniau kamuoja moteris. Migrenos skausmai kamuoja 11-15 proc. moterų ir 4-10 proc. vyrų. Migrenos skausmai moteris ypač dažnai kamuoja menstruacijų metu.
Nėštumo ir klimakteriniu laikotarpio metu migrenos priepuolių pastebimai sumažėja.
Migrenos skausmais ypač dažnai skundžiasi intelektualūs ir ambicingi žmonės, nes jie dažnai patiria migrenos priepuolius sukeliančius stresus.
Ar galima mirti nuo migrenos priepuolio!
Migrenos priepuoliai pastebimai pablogina gyvenimo kokybę, pablogina darbingumą, tačiau tai nėra mirtinai pavojinga liga, todėl nuo migrenos skausmų priepuolio nemirštama.
P komentaras: Pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau