Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Pasaulis » 2023 » Gruodžio » 15

Mokslininkai įspėja, kad kvėpavimas dabar sukelia ‘visuotinį a#šilimą'

Mokslininkai įspėja, kad kvėpavimas dabar sukelia ‘visuotinį a#šilimą'

Pasak WEF finansuojamos mokslininkų grupės, kvėpavimas dabar yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių vadinamąjį "visuotinį a#šilimą".

Mokslininkai teigia, kad mūsų iškvepiamame ore esantis metanas ir azoto oksidas sudaro net 0,1 proc. visų JK išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Ir tai neatsižvelgiant į nuodingas dujas, kurias išskiriame atsirūgdami ir spjaudydamiesi, arba į išmetamąsias dujas, kurios nepastebimai išsiskiria iš mūsų odos.

Dailymail.co.uk praneša: Naujam tyrimui vadovavo Jungtinės Karalystės Ekologijos ir hidrologijos centro Edinburge atmosferos fizikas daktaras Nicholas Cowan (Nicholas Cowan). 

"Iškvėptame žmogaus kvėpavime gali būti nedidelė padidėjusi metano (CH4) ir azoto oksido (N2O) koncentracija, kurie prisideda prie visuotinio atšilimo", - teigia daktaras N. Cowanas ir jo kolegos. 

"Raginame atsargiai manyti, kad žmonių išmetamų teršalų kiekis yra nereikšmingas".

Dauguma mūsų prisimena iš gamtos mokslų pamokų mokykloje, kad žmonės įkvepia deguonį ir iškvepia anglies dioksidą. 

Kai įkvepiame, oras patenka į plaučius, o deguonis iš jo patenka į kraują, tuo tarpu anglies dioksidas (CO2), atliekinės dujos, iš kraujo patenka į plaučius ir yra iškvepiamas. 

Augaluose yra atvirkščiai - augalai naudoja CO2, kad kaip šalutinį produktą sukurtų deguonį (procesas vadinamas fotosinteze). 

Kiekvienas žmogus iškvėpdamas iškvepia CO2, tačiau naujame tyrime mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė metanui ir azoto oksidui.

Šios dvi dujos yra galingos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, tačiau kadangi jos iškvepiamos daug mažesniais kiekiais, jų indėlis į pasaulinį atšilimą galėjo būti nepastebėtas.

Be to, augalai iš esmės sugeria visą žmogaus iškvėptame ore esantį CO2, todėl "žmogaus iškvėptame ore esančio CO2 poveikis klimato kaitai iš esmės yra lygus nuliui", - MailOnline sakė daktaras Cowanas. 

To negalima pasakyti apie metaną ir azoto oksidą, nes augalai šių dujų nenaudoja fotosintezėje. 

Atlikdami tyrimą mokslininkai tyrė metano ir azoto oksido emisijas 104 suaugusių savanorių iš Jungtinės Karalystės gyventojų iškvėptame ore.

Dalyviai turėjo giliai įkvėpti ir sulaikyti kvėpavimą penkias sekundes, tada iškvėpti į sandarų plastikinį maišelį.

Iš viso buvo surinkti 328 kvėpavimo mėginiai, o apie kiekvieną dalyvį buvo užrašyti tokie duomenys kaip amžius, lytis ir mitybos įpročiai. 

Išanalizavę mėginius, mokslininkai nustatė, kad azoto oksidą iškvėpė kiekvienas dalyvis, tačiau metano rasta tik 31 proc. dalyvių iškvėptame ore.

Tyrėjai teigia, kad tie, kurie neišleidžia metano kvėpavimu, vis tiek gali "išleisti dujas su plokščiapėdyste", kitaip tariant, spardydamiesi. 

Įdomu tai, kad žmonės, kurių iškvėptame ore buvo metano, dažniau buvo moterys ir vyresni nei 30 metų amžiaus, tačiau tyrėjai nėra tikri, kodėl. 

Dviejų dujų koncentracija bendruose mėginiuose leido tyrėjams apskaičiuoti, kokią dalį Jungtinės Karalystės išmetamų dujų sudaro mūsų kvėpavimas - 0,05 proc. metano ir 0,1 proc. azoto oksido.

Dr. Cowanas pabrėžia, kad kiekvienas iš šių procentų yra susijęs būtent su šiomis dujomis, o ne su visu Jungtinės Karalystės išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekiu. 

Mokslininkams nepavyko rasti jokio ryšio tarp iškvepiamų dujų ir mitybos, nors žinoma, kad mėsos valgytojai klimato krizę skatina kitais būdais. 

Ekspertai pabrėžia, kad jų tyrime buvo nagrinėjamos tik kvėpavimo metu esančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, todėl iš jo negalima spręsti apie bendrą žmogaus išmetamų teršalų kiekį. 

Pasak autorių, į metano ir azoto oksido išmetimus "paprastai neatsižvelgiama atliekant daugumą aplinkos stebėsenos priemonių", nes jie laikomi nereikšmingais. 

Tačiau tolesni šių dujų, išmetamų ne tik iš kvėpavimo, bet ir iš žmogaus organizmo, tyrimai galėtų atskleisti daugiau apie "visuomenės senėjimo ir besikeičiančios mitybos poveikį", teigia komanda.

Žmogaus organizme metaną gamina mikroorganizmai, vadinami metanogenais, kurie kolonizuoja mūsų virškinamąjį traktą.

Metanas patenka į kraują ir yra pernešamas į plaučius, kur gali būti iškvėptas su kvėpavimu.

Tuo tarpu žarnyne ir burnos ertmėje esančios bakterijos maiste ir vandenyje esančius nitratus paverčia azoto oksidu, kuris taip pat išsiskiria su žmogaus kvėpavimu. 

Tyrimas paskelbtas žurnale "PLOS One".

O jūs tikite mokslu?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-06 laikas 16:01 Receptai Bulviniai Blynai Su Grybų Ir Kumpio Padažu

Bulves nuskutame, nuplauname, sutarkuojame smulkia tarka. Nupilame susidariusį skystį (jeigu bulvės šviežios). Į bulvių tarkius įmušame kiaušinį, įtarkuojame svogūną, beriame miltus, druską, pipirus ir viską gerai išm...

Skaityti daugiau

2020-08-25 laikas 12:07 Receptai Gardūs, Sultingi, skanūs, mėsa minkšta - australiški šonkauliukai

Tai tikrai labai skanus receptas, kuris nepaliks abėjingų. Sultingi, skanūs, mėsa minkšta. Stenkitės naudoti tokius šonkauliukus, kur yra daugiau mėsos.

Skaityti daugiau

2020-03-28 laikas 15:30 Receptai Labai Skanu. "Tinginys" smaližiams ir tinginiams iš 4 ingredientų

Kaip savaitgaliui nepasigaminti kokio nors deserto prie kavos ar arbatos puodelio? Greitai pasigaminkite tinginį vos iš 4 ingredientų, be kepimo, o visus produktus galite turėti namuose. Gaunasi puikiai.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau